O‘zbekistonlik yosh tennischilar Elite xalqaro tennis akademiyasida
Joriy yil o‘zbekistonlik tennischilarimiz uchun omadli yil bo‘ldi, deyish mumkin. Nufuzli musobaqalarda qo‘lga kiritilgan muvaffaqiyatlar va erishilgan g‘alabalar shular jumlasidandir. Binobarin, sport dunyo hamjamiyatida mamlakatimiz obro‘yini yanada yuksakka ko‘tarilishi kafolati demak.
O‘zbekiston tennis federatsiyasi va «O‘zmilliybank» AJ ko‘magida respublikamizning istiqbolli yosh tennischilari uchun Serbiyada o‘quv-mashg‘ulotlari tashkil etildi. E’tiborli jihati, mazkur mashg‘ulotlar «Elite» xalqaro tennis akademiyasida o‘tkazilmoqda. Bu esa, o‘z navbatida tennischilarimizning tajribali mutaxassislar rahnamoligida ko‘nikma hamda mahoratlarini oshirishga samarali xizmat qiladi.
«Elite» xalqaro tennis akademiyasida amaliyot o‘tash mamlakatimiz terma jamoasining bo‘lajak a’zolari – yosh avlod tennischilarining keyingi Osiyo va Olimpiya o‘yinlari hamda boshqa nufuzli xalqaro musobaqalarda munosib ishtirok yetish uchun o‘yin mahorati darajasini oshirishga yordam beradi.
O‘TF huzuridagi Tennis kengashi tomonidan o‘tkazilgan saralash natijalariga ko‘ra, ayni paytda Federatsiya Bosh kotibi Iroda To‘laganova boshchiligidagi 6 nafar o‘g‘il va 4 nafar qiz boladan iborat jamoa Serbiyaga jo‘nab ketdi.
«Elite» tennis akademiyasida o‘quv-mashq jarayoni ikki bosqichda o‘tkazilishi rejalashtirilgan:
- 2024 yil noyabr-dekabr oylarida;
- 2025 yil yanvar-fevral oylarida.
«O‘zmilliybank» AJ ushbu muhim loyihani qo‘llab-quvvatlaydi hamda tennischilarimizga ishonch bildiradi. Umid qilamizki, akademiyadagi o‘quv mashg‘ulotlaridan olingan tajriba sportchilarimizni rivojlantirishda muhim qadam bo‘ladi va ularning yuqori natijalarni qo‘lga kiritishining kafolatiga aylanadi.

Молодые теннисисты Узбекистана в Международной теннисной академии «Elite»
Можно сказать, что этот год стал удачным для наших узбекских теннисистов. Успехи, достигнутые на престижных соревнованиях, и победы из их числа. Следовательно, спорт является гарантией повышения престижа нашей страны в мировом сообществе.
При поддержке Федерации тенниса Узбекистана и АО «Узнацбанк» в Сербии были организованы учебно-тренировочные сборы для перспективных молодых теннисистов республики. Примечательно, что эти тренировки проводятся в Международной теннисной академии «Elite». Это, в свою очередь, послужит эффективному повышению навыков и мастерства наших теннисистов под руководством опытных специалистов.
Стажировка в Международной теннисной академии «Elite» поможет повысить уровень игрового мастерства будущих членов сборной страны – теннисистов молодого поколения для достойного участия в следующих Азиатских и Олимпийских играх и других престижных международных соревнованиях.
По итогам квалификационного отбора, проведенного Советом по теннису при ФТУ, в Сербию отправилась команда из 6 юношей и 4 девушек во главе с Генеральным секретарем Федерации Иродой Тулагановой.
Учебно-тренировочный процесс в теннисной академии «Elite» планируется провести в два этапа:
- в ноябре-декабре 2024 года;
- в январе-феврале 2025 года.
АО «Узнацбанк» поддерживает этот важный проект и выражает доверие нашим теннисистам. Надеемся, что опыт, полученный на тренировках в академии, станет важным шагом в развитии наших спортсменов и гарантией достижения ими высоких результатов.