O‘zbekistonliklar ishtirokida Rossiya — Qozog‘iston chegarasida mojaro yuz berdi
O‘zbekistonning Olmaota shahridagi (Qozog‘iston) Bosh konsulxonasi mahalliy huquqni muhofaza qiluvchi organlar ma’lumotiga tayanib, 2019-yilning 11-iyul kuni Rossiya-Qozog‘iston chegarasida O‘zbekiston fuqarolari ishtirokida sodir bo‘lgan mojaro to‘g‘risida ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videoni tasdiqladi.
G‘arbiy-Qozog‘iston viloyati Ichki ishlar departamenti ma’lumotiga ko‘ra, mazkur mahalliy nizo oqibatida hech kim jabrlanmagan hamda Qozog‘iston huquqni muhofaza qiluvchi organlariga hech qanday ariza kelib tushmagan.
Konsullik-huquqiy departamenti Qozog‘istonda bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolari zarur hollarda O‘zbekistonning Nur-Sulton shahridagi Elchixonasiga (Nur-Sulton shahri, Aqmo‘la, Shimoliy Qozog‘iston, Pavlodar, Qostanay va Qarag‘anda viloyatlari, tel.: +7-717-295-42-52); Aktau shahridagi Bosh konsulxonaga (Aqto‘be, Atirau, G‘arbiy Qozog‘iston va Mangistau viloyatlari, tel .: +7-729-277-71-17); Olmaota shahridagi Bosh konsulxonaga (Olmaota shahri, Chimkent shahri, Olmaota viloyati, Sharqiy Qozog‘iston, Turkiston, Jambil va Qizilo‘rda viloyatlari, tel.: +7-727-291-11-78) murojaat qilishlari mumkinligini eslatgan.

На российско-казахстанской границе произошел конфликт с участием граждан Узбекистана
Генеральное консульство нашей страны в городе Алматы (Казахстан), ссылаясь на местные правоохранительные органы, подтвердило распространённое в социальных сетях видео об инциденте, произошедшем 11 июля 2019 года на российско-казахстанской границе с участием граждан Узбекистана.
По информации Департамента внутренних дел Западно-Казахстанской области, в результате локального конфликта никто не пострадал и заявления в адрес правоохранительных органов Казахстана не поступали.
Консульско-правовой департамент напоминает, что граждане Узбекистана находящиеся в Казахстане при необходимости могут обратиться в Посольство Узбекистана в городе Нур-Султане (г.Нур-Султан, Акмолинская, Северо-Казахстанская, Павлодарская, Костанайская и Карагандинская области, тел.: +7-717-295-42-52); Генконсульство в городе Актау (Актюбинская, Атырауская, Западно-Казахстанская и Мангистауская области, тел.: +7-729-277-71-17); Генконсульство в городе Алматы (Алматы, Шымкент, Алматинская, Восточно-Казахстанская, Жамбыльская, Кызылординская и Туркестанская области, тел.: +7-727-291-11-78).