O‘zbekistonliklar uchun Germaniyada 50 mingta bo‘sh ish o‘rni e’lon qilindi
Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi xorijiy ish beruvchilar bilan hamkorlikda Germaniyada yoshi 18-35 orasida bo‘lgan o‘zbekistonliklar uchun 50 mingta bo‘sh ish o‘rni haqida e’lon berdi.
Unda quyidagi soha va kasblarda bo‘sh o‘rinlari taklif etilmoqda:
- hamshira;
- yuk avtomobili haydovchisi;
- yuk va qishloq xo‘jaligi avtomobillariga texnik xizmat ko‘rsatish;
- mehmonxona;
- restoran;
- turizm;
- hunarmandchilik;
- mexatronika;
- qurilish va boshqa sohalar.
Migratsiya agentligi ma’lumotiga ko‘ra, yuqoridagi soha va kasblarda oylik maosh fuqarolar – Ausbildung asosida ishga jalb qilinganida 1000 yevrodan, to‘g‘ridan-to‘g‘ri ishga jalb qilinganida esa 2000 yevrodan boshlanadi.
Agentlikka ko‘ra, ro‘yxatdan o‘tgan nomzodlar nemis tili kurslarida o‘qitiladi (yoki nemis tilini B1 darajada bilishi talab etiladi).

Германия объявила об открытии 50 тысяч вакансий для граждан Узбекистана
Агентство по внешней трудовой миграции совместно с с зарубежными работодателями объявило об открытии 50 тысяч вакансий для узбекистанцев в возрасте 18-35 лет в Германии.
Предлагаемые вакансии охватывают различные направления, такие как:
- медсестра;
- водитель грузовика;
- техническое обслуживание грузовой и сельскохозяйственной техники;
- гостиница;
- ресторан;
- туризм;
- ремесло;
- мехатроника;
- строительство и другие отрасли.
По данным Миграционной службы, ежемесячная зарплата в вышеуказанных сферах и профессиях начинается от 1000 евро при трудоустройстве граждан на основании Ausbildung и от 2000 евро при непосредственном трудоустройстве.
По данным агентства, зарегистрированные кандидаты проходят обучение на курсах немецкого языка (или обязаны владеть немецким языком на уровне B1).