O‘zbekistonning afg‘on xalqiga navbatdagi insonparvarlik yordami jo‘natildi
Bugun, 25-aprel kuni O‘zbekiston xalqi nomidan birodar afg‘on xalqiga navbatdagi insonparvarlik yordami jo‘natildi. Gumanitar yuk Surxondaryo viloyati hokimi Ulug‘bek Qosimov boshchiligidagi delegatsiya hamrohligida Afg‘onistonning Balx viloyatiga olib boriladi.
Jami 8 ta yuk mashinasiga ortilgan insonparvarlik yordami tarkibidan 48 tonna un, 48 tonna bug‘doy, 15 ming litr o‘simlik yog‘i, 10 ming dona konservalangan go‘sht, 24 tonna shakar va 22 tonna makaron mahsulotlari hamda 100 ming dona tez tayyorlanadigan qadoqlangan lag‘mon paketlari o‘rin olgan.
«Bugun Hayratonda ikki mamlakat rasmiylari ishtirokida insonparvarlik yordamini topshirish marosimi bo‘lib o‘tadi», – deyiladi xabarda.

Узбекистан отправил в Афганистан около 170 тонн гуманитарной помощи
В соответствии с распоряжением президента очередной гуманитарный груз с более чем 169 тоннами продуктов питания был доставлен в провинцию Балх Афганистана через пограничный пункт «Айритом». Об этом сообщает пресс-служба хокимията Сурхандарьинской области.
Гуманитарная помощь включает в себя 48 тонн муки, 48 тонн пшеницы, 15 тонн растительного масла, 10 800 единиц мясных консервов (тушёнка), 22 тонны макарон, 24 тонны сахара и 100 000 единиц лапши быстрого приготовления.
В приграничном городе Хайратоне состоялась церемония передачи гуманитарной помощи с участием хокима Сурхандарьинской области Улугбека Касимова, заместителя министра иностранных дел Узбекистана Эркина Хамраева и главы афганской провинции Балх Мухаммадом Юсуфом Вафо и других официальных лиц двух стран.
Представители провинции Балх выразили благодарность Шавкату Мирзиёеву и узбекскому народу за помощь, которую они оказывают соседней стране в это непростое время.