O‘zbekistonning Italiyadagi elchisi o‘z missiyasini yakunlayapti
O‘zbekiston elchisi Otabek Akbarov o‘zining diplomatik missiyasi yakunlanishi munosabati bilan Rim shahrida Italiya tashqi ishlar va xalqaro hamkorlik vazirining o‘rinbosari Edmondo Chiriyelli bilan uchrashdi. Bu haqda «Dunyo» AA xabar bermoqda.
Edmondo Chiriyelli Otabek Akbarovning o‘tgan besh yillik faoliyatini ijobiy baholadi va Italiya TIV nomidan ikki tomonlama munosabatlarni yangi bosqichga ko‘tarish, ularga ko‘p qirrali va barqaror tus berish borasidagi sa’y-harakatlari uchun minnatdorlik bildirdi.
Uchrashuvda turli sohalardagi hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan 10 dan ortiq yangi hukumatlararo va idoralararo hujjatlar imzolangani, jumladan, huquqni muhofaza qilish, sanoat mulki, qishloq xo‘jaligi, madaniyat sohalaridagi bitimlar e’tirof etildi.
Eslatib o‘tamiz, 2018-yil avgust oyida Italiyaga elchi etib tayinlangan Otabek Akbarov bir vaqtning o‘zida O‘zbekistonning Gretsiyadagi elchisi hamda respublikaning Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO), Qishloq xo‘jaligini rivojlantirish xalqaro jamg‘armasi (IFAD) va Jahon oziq-ovqat dasturi (WFP)dagi doimiy vakili sifatida ham faoliyat yuritgan.
Ma’lumot uchun, ayni paytda Istaliyada O‘zbekistonning 2 ta faxriy konsulligi Florensiya va Milanda tashkil etilgan. Italiyaning boshqa mintaqalarida ham faxriy konsulliklarni ochish rejalashtirilmoqda.

Посол Узбекистана в Италии завершает дипломатическую миссию
В Риме состоялась встреча заместителя министра иностранных дел и международного сотрудничества Италии Эдмондо Чириелли с послом Узбекистана Отабеком Акбаровым в связи с завершением дипломатической миссии, пишет ИА «Дунё».
Эдмондо Чириелли позитивно оценил пятилетнюю деятельность главы дипмиссии и от имени МИД Италии выразил благодарность за предпринятые усилия по выводу двусторонних отношений на новый уровень и приданию им многопланового и устойчивого характера.
За прошедшие годы создана прочная основа для политического и институционального диалога на уровне министерств иностранных дел и ряда других ведомств, работают группы дружбы в парламентах двух стран, учреждены 2 почетных консульства Узбекистана – во Флоренции и Милане, планируются почетные консульства в других регионах Италии.
В настоящее время пакет реализуемых и прорабатываемых проектов с Италией превышает 9 млрд евро.
В последние годы активизировались прямые связи регионов Узбекистана с регионами Италии, в частности с Ломбардией, Тосканой, Венето, Умбрией, Кампанией, Марке, Абруццо и Эмилией-Романьей.
Стабильно растет туристический поток из Италии в Узбекистан, что уже вывело итальянцев на лидирующее место в Европе по количеству поездок в страну.
Отмечается, что назначенный в августе 2018 года Чрезвычайным и Полномочным Послом в Италии Отабек Акбаров по совместительству также занимал должности посла Узбекистана в Греции и постоянного представителя республики при Продовольственной и сельскохозяйственной организации (FAO), Международном фонде сельскохозяйственного развития (IFAD) и Всемирной программе продовольствия (WFP).