«O‘zbekneftgaz»: 3-bosqich talabalari «Uzbekistan GTL» zavodiga ishga qabul qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Neft va gaz sohasida ta’lim-ishlab chiqarish klasterini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarorining ijrosini ta’minlash maqsadida «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev topshirig‘iga asosan «Uzbekistan GTL» zavodining kadrlar zaxirasini istiqbolli yosh mutaxassislar bilan to‘ldirish ishlari izchil olib borilmoqda. Bu borada mahalliy oliy ta’lim muassasalari bilan kadrlar tayyorlash bo‘yicha hamkorlik aloqalar yo‘lga qo‘yilgan.
«Uzbekistan GTL» zavodida «Internship» dasturini o‘tash uchun jami 102 nafar talaba saralab olingan bo‘lib, ular uchun maxsus «Uzbekistan GTL-Internship» dasturi amalga oshirildi. Dastur yakunlariga ko‘ra, iqtidorli va saralab olingan 20 nafar, yuqori bilimga ega bo‘lgan 4-bosqich talabalari o‘quv yili so‘ngida «Uzbekistan GTL» zavodiga ishga qabul qilindi.
Joriy yilning iyul-avgust oylarida «Internship» dasturini saralash bosqichlaridan muvaffaqiyatli o‘tgan 18 nafar iqtidorli 3-bosqich talabalari esa «Uzbekistan GTL» zavodining ishlab chiqarish xodimlari sifatida, vaqtinchalik mehnat shartnomasi asosida, oylik maosh tayinlandi. Intern xodimlarga, zavod xodimlari bilan bir tengda barcha sharoitlar yaratilgan bo‘lib ular uchun ham maxsus forma va himoya vositalari, uch mahal issiq ovqat, yotoq joy va zavod bo‘ylab transport bilan ta’minlandilar.
- «Uzbekistan GTL» zavodida men joriy yilning 20 iyun kunidan boshlab «Uzbekistan GTL-Internship» dasturiga qabul qilindim. Dastur yakuniga yetgach, bir nechta imtihon va suhbatlardan o‘tdik va vaqtinchalik mehnat shartnomasi imzolandi. Biz bu yerda zavodning xodimi ya’ni intern sifatida universitetda o‘rgangan bilimlarini asosiy texnologik jarayonlarda, usukuna va jihozlarni ishlash prinsiplari hamda tuzilishini o‘rgandik. Bu men uchun juda muhim amaliyot bo‘ldi. Men universitetda o‘z bilimlarimni yanada kuchaytiraman, sohamga bo‘lgan qiziqishimni bir necha barovar oshdi. Internship davrida zavod rahbariyati biz uchun barcha sharoitlarni yaratib berdi. Universitetni bitirishim bilan ushbu zavodga ishga kirish uchun astoydil harakat qilaman.» - Xanbekov Amal, Toshkent davlat texnika universitetining 3-bosqich talabasi.
Bu kabi dastur talabalarda mamlakatimizning neft va gaz sanoati sohasida mehnat qilish naqadar sharafli va shu bilan birgalikda yuqori mas’uliyatli ish ekanligi, sohaning yetuk mutaxassisi bo‘lishda tinimsiz mehnat va bilim olishning o‘ta muxim ahamiyat kasb etishi to‘g‘risida tushuncha hosil qilishlarida muhim qadam bo‘lib xizmat qiladi.
Eslatib o‘tamiz, 2021 yilning 25 dekabr kuni «Uzbekistan GTL» zavodining ochilish marosimida davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev tomonidan neft va gaz sohasidagi ta’lim muassalaridagi o‘quv dasturlarini zamonaviy talablar asosida qayta ko‘rib chiqish, talabalar amaliyotini, «Internship» dasturlarini «Uzbekistan GTL» zavodida tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berilgan edi.

«Узбекнефтегаз»: студенты 3 курса приняты на работу на завод «Uzbekistan GTL»
В целях обеспечения исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по созданию учебно-производственного кластера нефтегазовой отрасли», согласно поручению Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева ведется последовательная работа по формированию кадрового резерва завода «Uzbekistan GTL» перспективными молодыми специалистами. В связи с этим налажено сотрудничество в сфере подготовки кадров с отечественными высшими учебными заведениями.
102 студента профильных вузов со всей республики были отобраны для участия в специальной программе стажировок «Uzbekistan GTL-Internship». По итогам финальных экзаменов данной программы были отобраны 20 талантливых студентов-выпускников, отличившиеся высоким уровнем знаний, которые были приняты на работу на завод «Uzbekistan GTL».
В июле-августе текущего года 18 талантливых студентов 3-го курса, успешно прошедшие отборочные этапы и финальные экзамены программы Internship, были приняты на работу в качестве сотрдуников компании «Uzbekistan GTL», на основе временного трудового договора с установлением ежемесячной заработной платы. Для стажеров были полностью созданы аналогичные условия, как и для работников завода. В частности, была предоставлена специальная форма, средства защиты, трехразовое горячее питание, проживание, транспорт на территории завода и другие необходимые условия.
«С 20 июня я прошел отборочные этапы программы «Uzbekistan GTL-Internship» завода GTL. По окончании программы мы сдали несколько экзаменов, прошли собеседования, и с нами был заключен временный трудовой договор. Мы работали здесь в качестве работников завода cтажерами-интернами. Здесь у нас была отличная возможность изучить основные технологические процессы, оборудование, аппараты, которые я изучал в своем университете, непросдественно на самом предприятии. Для меня эта программа была очень важна, я еще раз убедился в том, что я действительно хочу быть профессиональным инженером. Я еще больше укрепил свои знания, полученные в университете, а мой интерес к моей сфере вырос в разы. Во время стажировки руководство завода организовало для нас все условия, проживание, питание, транспорт, и все что необходимо, за что мы очень благодарны. Как только я закончу университет, я буду усердно стараться, чтобы получить работу на этом заводе», - сказал Амал Ханбеков, студент 3-го курса Ташкентского государственного технического университета.
Данная программа служит важным шагом для понимания студентами того, насколько почетным, и вместе с тем, высокоответственным, является труд в нефтегазовой отрасли нашей страны, а также осознание важности упорного труда и обучения для того, чтобы стать профессионалом в этой области.
Напомним, что 25 декабря 2021 года на церемонии открытия завода «Uzbekistan GTL» глава нашего государства Ш.Мирзиёев дал поручение о пересмотре образовательных программ в учебных заведениях нефтегазового сектора на основе современных требований, а также организации студенческих практик и программ стажировок на заводе «Uzbekistan GTL».
Программа «Uzbekistan GTL-Internship» для одаренных студентов, будет реализована на постоянной основе.