«O‘zbekneftgaz» AJda Moliyaviy hisobotning xalqaro standartlarini joriy etish bo‘yicha tajribasi e’tirof etildi
O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi tomonidan joriy yilning 28-yanvarida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 24-fevralda PQ–4611-son «Moliyaviy hisobotning xalqaro standartlari(MHXS)ga o‘tish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida» qarorining amalga oshirilishi natijalariga bag‘ishlangan davra suhbati tashkil etildi.
Mazkur davra suhbati Respublikamizda Moliyaviy hisobotning xalqaro standartlarini joriy etish va shuningdek, MHXS asosida tuzilgan moliyaviy hisobotni taqdim etish masalalari va muammolariga bag‘ishlanib, ushbu anjumanda milliy iqtisodiyotning real sektoridagi yirik kompaniyalar («O‘zbekneftgaz» AJ, «Navoiy TMK», «Olmaliq TMK», «O‘zmetkombinat», «O‘zavtosanoat», «O‘ztelekom» va shu kabilar)ning bosh buxgalterlari va MHXS buyicha mutaxassislari, «katta to‘rtlik»ka kiruvchi xalqaro auditorlik kompaniyalar mutaxassislari, MHXSni joriy etish bilan shug‘ullanuvchi konsalting kompaniyalar, respublikamizdagi auditorlik tashkilotlari hamda buxgalterlar va auditorlar jamoat birlamashmalari (federatsiyalari) rahbarlari ishtirok etishdi.
MHXSni joriy etish muammolariga bag‘ishlangan mazkur davra suhbati gibrid shaklda, ya’ni O‘zbekiston Respublikasi moliya vazirligining binosida bevosita ishtirok etish (oflayn) hamda joylardan videoselektor ko‘rinishida (onlayn) tashkil etildi.
Davra suhbatini Moliya vazirining o‘rinbosari Dilshod Sultanov ochib berib, ishtirokchilar diqqatiga anjumanning maqsadi va ko‘zlanayotgan natijalar haqida ma’ruza qilib, MHXSni joriy etishda respublikamiz korxona va tashkilotlari oldida turgan qiyinchiliklar to‘g‘risida fikr almashishni taklif etdi.
Davra suhbatida bevosita ishtirok etgan «O‘zbekneftgaz» AJning MHXS joriy etish bo‘limi boshlig‘i Hamza Tuxsanov so‘z olib, «O‘zbekneftgaz» AJda MHXSni joriy etish bo‘yicha erishilgan yutuqlar, yirik kompaniyalar ichidan birinchilar qatorida 2016-2020-yillar uchun MHXS asosida konsolidatsiyalashgan moliyaviy hisobotning tuzilishi va ularni «Ernst & Young» xalqaro auditorlik tashkilotidan tomonidan audit qilinib ijobiy xulosalar olinganligi va rasmiy veb-saytda e’lon qilinganligi, 2021-yildan boshlab MHXS asosida yarim yillik uchun hisobotlar tuzilishi hamda mazkur hisobotlar asosida 2021-yilning 11-noyabrida London xalqaro fond birjasida «O‘zbekneftgaz» AJning yevroobligatsiyalarni joylashtirishga erishganligi to‘g‘risida batafsil ma’lumot berdi.
Shuning bilan birga, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 24-fevralda PQ–4611-son «Moliyaviy hisobotning xalqaro standartlariga o‘tish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida» qarorining samarali amalga oshirilishi yo‘nalishidagi mavjud muammolar va ularning yechimi bo‘yicha o‘z takliflarini taqdim etdi, jumladan:
- Moliyaviy hisobot bo‘yicha qonunchilikda MHXS asosidagi «konsolidatsiyalashgan» va «alohida» moliyaviy hisobotning tushunchalarini kiritish hamda ushbu hisobotlarni taqdim etish tartiblarini yaratish;
- Konsolidatsiyalashgan moliyaviy hisobotni tuzadigan kompaniyalarning sho‘’ba korxonalari uchun MHXS asosida alohida moliyaviy hisobotning tuzilishi va taqdim etish to‘g‘risidagi tartibini ishlab chiqish;
- «O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan MHXS asosida tuzilgan «Schetlar rejasi» asosida boshqa korxonalar uchun tavsiyaviy namuna ishlab chiqish;
- Respublikadagi auditorlar va buxgalterlar jamoat birlashmalari (O‘zbekiston buxgalterlar va auditorlar assotsiatsiyasi, O‘zbekiston auditorlar palatasi, O‘zbekiston buxgalterlari federatsiyasi) tomonidan respublikamizdagi auditorlik tashkilotlarining MHXS asosidagi hisobotlarni audit qilish bo‘yicha ishlarini tashqi sifat nazoratini o‘tkazishda «katta to‘rtlik»ga kiruvchi xalqaro auditorlik kompaniyalarining audit qilish metodologiyasiga mos kelishi bo‘yicha me’yoriy hujjat ishlab chiqish va uni joriy etish;
- MHXS asosida tuzilgan moliyaviy hisobotni soliq organlariga taqdim etishning tartibini takomillashtirish va boshqalar.
Davra suhbatida amaliyot mutaxassislari tomonidan berilgan takliflar Moliya vazirligi tomonidan qayd etilib, yaqin kunlarda MHXS asosida tuziladigan moliyaviy hisobotni taqdish etish masalarini oydinlashtiruvchi Ma’lumotnoma e’loni (informatsionnoye soobщyeniye) tayyorlanishi va ommaga taqdim etilishi to‘g‘risida qaror qilindi.

Признан опыт АО «Узбекнефтегаз» по внедрению международных стандартов финансовой отчетности
28 января текущего года Министерством финансов Республики Узбекистан организован круглый стол, посвященный итогам реализации постановления Президента Республики Узбекистан от 24 февраля 2020 года № ПП-4611 «О дополнительных мерах по переходу на международные стандарты финансовой отчетности (МСФО)».
На данном круглом столе рассмотрены вопросы внедрения в Республике международных стандартов финансовой отчетности, а также возникающие проблемы при представлении финансовой отчетности, составленной на основе МСФО, на котором приняли участие главные бухгалтеры и специалисты по МСФО крупных компаний национальной экономики (АО «Узбекнефтегаз», «Навоийский горно-металлургический комбинат», «Алмалыкский горно-металлургический комбинат», «Узметкомбинат», «Узавтосаноат», «Узтелеком» и др.), специалисты международных аудиторских компаний, входящие в «большую четверку», консалтинговые компании, занимающиеся внедрением МСФО, руководители аудиторских организаций и общественных объединений (федераций) бухгалтеров и аудиторов республики.
Круглый стол, посвященный проблемам внедрения МСФО, прошёл в гибридной форме, то есть в виде непосредственного участия (офлайн) в здании Министерства финансов Республики Узбекистан и видеоселектора с мест (онлайн).
Круглый стол открыл заместитель министра финансов Дилшод Султанов и выступил с докладом о целях и ожидаемых результатах конференции, предложив обменяться мнениями о трудностях, стоящих перед предприятиями и организациями республики при внедрении МСФО.
В ходе круглого стола также выступил начальник отдела внедрения МСФО АО «Узбекнефтегаз» Хамза Тухсанов, который отметил, что достигнутые успехи по внедрению МСФО в АО «Узбекнефтегаз», в числе первых среди крупных компаний - создание консолидированной финансовой отчетности на основе МСФО на 2016-2020 годы и их аудит и получение положительных заключений от международной аудиторской организации «Ernst & Young», а также публикация на официальном веб-сайте. Помимо представил подробную информацию о составлении отчетов за полугодие на основе МСФО, начиная с 2021 года, и о том, что на основании этих отчётов 11 ноября 2021 года АО «Узбекнефтегаз» осуществило размещение еврооблигаций на Лондонской международной фондовой бирже.
Вместе с тем, представил свои предложения по существующим проблемам и их решению в направлении эффективной реализации постановления Президента Республики Узбекистан от 24 февраля 2020 года № ПП-4611 «О дополнительных мерах по переходу на международные стандарты финансовой отчетности», в том числе:
- Внесение в законодательство по финансовой отчетности понятий «консолидированной» и «отдельной» финансовой отчетности на основе МСФО и создание порядка представления этих отчетов;
- Разработка порядка составления и представления отдельной финансовой отчетности на основе МСФО для дочерних предприятий компаний, формирующих консолидированную бухгалтерскую отчетность;
- Разработка рекомендательного образца для других предприятий на основе «Плана счетов», составленного со стороны АО «Узбекнефтегаз» на основе МСФО;
- Общественными объединениями аудиторов и бухгалтеров республики (ассоциация бухгалтеров и аудиторов Узбекистана, аудиторская палата Узбекистана, Федерация бухгалтеров Узбекистана) разработать и внедрить нормативный документ по проведению внешнего контроля качества работы аудиторских организаций республики по аудиту отчетности на основе МСФО на соответствие методологии аудита международных аудиторских компаний, входящих в «большую четверку»;
- Совершенствование порядка представления в налоговые органы бухгалтерской отчетности, составляемой на основе МСФО, и др.
За круглом столом было принято решение о том, что предложения практиков будут приняты к сведению Минфином, а в ближайшие дни подготовить и представить общественности справку (информационное сообщение), разъясняющую вопросы финансовой отчетности на основании МСФО.