«O‘zbekneftgaz» bayonoti: O‘zbekiston o‘zining barcha gaz va neftga oid eksklyuziv huquqini 35 yilga Rossiya kompaniyalariga bermagan
«O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan gaz va neft qazib chiqarishga oid rasmiy bayonot berildi.
Bugungi kunda «O‘zbekneftgaz» AJ tasarrufida 118 ta kon mavjud bo‘lib, shundan 85 ta kondan tabiiy gaz qazib olinmoqda. Qolgan 33 ta konlarda geologiya-qidiruv ishlari amalga oshirilmoqda. Ushbu konlarning tabiiy gaz zahirasi respublika umumiy gaz zaxirasining 49 foizi, ya’ni 1 trln kub metrga yaqin. Uglevodorodlarni qazib olishda jami 1 450 ta quduqlardan foydalanilmoqda va bularning barchasi to‘liq «O‘zbekneftgaz» AJga tegishlidir.
So‘nggi yillarda «O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan Respublika aholisi va iqtisodiyot tarmoqlarining tabiiy gazga nisbatan ehtiyojini qondirish maqsadida Ustyurt, Buxoro-Xiva, Hisor va Farg‘ona regionlarida zahiralarni ko‘paytirish hamda yangi konlarni ochishga qaratilgan geologiya-qidiruv ishlari keng ko‘lamda olib borilmoqda.
Jamiyat tomonidan neft va gaz geologiya-qidiruv ishlarini sifatli va tezkor amalga oshirish maqsadida zamonaviy uskunalarga ega mahalliy va xorijiy korxonalar bilan hamkorlikda Ustyurt, Buxoro-Xiva regionlarining katta chuqurlikdagi maydonlarida bir qator tadbirlar olib borilmoqda. «O‘zbekneftgaz» AJga Tog‘ kon sanoati va geologiya vazirligi tomonidan tayyorlangan 20 ta yangi maydonlar taqdim etilib, ularda yangi quduqlarni burg‘ilash ishlari olib borish rejalashtirilmoqda.
2020-2022 yillarda respublika hududida 4 000 km2 3D qidiruv ishlari bajarildi, 42 ta yangi maydonlar burg‘ilashga jalb etildi, 116 ta yangi quduq burg‘ilandi va natijada 12 ta yangi tabiiy gaz konlarini ochish bilan bir qatorda, 90 mlrd kub metrdan ortiq tabiiy gaz hamda 3,8 mln tonna suyuq uglevodorod zahiralarini ko‘paytirishga erishildi.
«O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan 2022 yilda «Yangi Olot», «Yangi Tegirmon» va «Niyoz» kabi konlarning ochilishi bilan hozirda geologiya-qidiruv ishlarining asosiy tadbirlari «Tegirmon» konlari guruhi hamda «Niyoz» gazkondensat koniga qaratilgan. «Yangi Olot» va «Niyoz» konlarining har birida 2 tadan yangi quduqlarni burg‘ilash ishlari amalga oshirilmoqda.
Qazib chiqarish tadbirlar doirasida 2022 yilda 32,2 mlrd kub metr tabiiy gaz, 100,2 ming tonna neft va 1 428,3 ming tonna gaz kondensati mahsulotlari qazib olindi, 697,8 ming tonna suyultirilgan gaz ishlab chiqarildi hamda gazni qayta ishlash zavodlarida tabiiy gazni qayta ishlash orqali 236,5 ming tonna oltingugurt 127,4 ming tonna polietilen ishlab chiqarishga erishildi.
Neft mahsulotlarini Buxoro neftni qayta ishlash zavodida qayta ishlash orqali qariyb 1 mln tonna benzin, 331 ming tonna dizel yoqilg‘isi, 141 ming tonna aviakerosin ishlab chiqarildi. Shuningdek gazni o‘ta chuqur qayta ishlash natijasida yuqori texnologiyalarni jamlab olgan «GTL» zavodida 140 ming tonna dizel yoqilg‘isi ishlab chiqarishga erishildi.
2023 yilda «O‘zbekneftgaz» AJ tasarrufidagi konlardan uglevodorod xom ashyosini qazib chiqarish prognoz ko‘rsatkichlarini shakllantirishga qaratilgan geologik-texnik tadbirlarni ishlab chiqish hamda ularni amalga oshirish jarayonini monitoring qilib borish maqsadida, dunyoda ilg‘or kompaniyalardan hisoblangan «Schlumberger» kompaniyasi tomonidan halqaro standartlarga muvofiq 2023 yil uchun «O‘zbekneftgaz» AJ makro invest dasturi ishlab chiqildi.
Dasturga ko‘ra, 111 ta quduqni burg‘ilash, shundan 81 tasi ekspluatatsion quduq, 30 ta izlov-qidiruv qudug‘i, 56 ta quduqda mukammal ta’mirlash, 25 ta texnologik ob’yektda qurilish, modernizatsiya va rekonstruksiya ishlarini bajarish belgilangan.
Bundan tashqari, 552 ta quduqda joriy ta’mirlash hamda intensifikatsiya ishlarini olib borish natijasida bazaviy tabiiy gaz qazib chiqarishning 990,7 mln kub metr kamayishi oldi olinadi.
Konlarda tabiiy gaz qazib olishni barqarorligini ta’minlash maqsadida «Janubiy Tandircha» konida siquv kompressor stansiyasi, «Sho‘rtan», «Girsan», «Cho‘lquvur» va «Yangikazgan» konlarida kichik kompressor stansiyalarini qurib ishga tushirish rejalashtirilgan.
Kompressor stansiyalardagi 35 ta gaz turbinali dvigatellarni kapital ta’miralash, shuningdek «Sho‘rtan», «Tegirmon» va «Arslon» konlarida gazni dastlabki tayyorlash qurilmalarini qurish, konlarda gaz siqilishini oldini olish, o‘tkazuvchanligini oshirish maqsadida 192 km har xil turdagi gaz quvurlari qurish rejalashtirilgan.
2023 yilda ham geologiya-qidiruv ishlari doirasida yangi maydonlarda qo‘shimcha 50 ta quduq burg‘ilash hamda 1,5 ming kv km hajmda 3D seysmik ishlarni bajarish rejalashtirilgan. Buning uchun Tog‘ kon sanoati va geologiya vazirligi tomonidan tayyorlangan 25 ta yangi maydonlar taqdim etilib, ularning litsenziyalari rasmiylashtirildi. Hozirda ularda yangi quduqlarni burg‘ilash uchun maydonlarninng pasportlarini tayyorlash ishlari olib borilmoqda.
Ustyurt mintaqasining yuqori istiqbolga ega bo‘lgan 4000-6500 metr chuqurliklardagi maydonlarning 3D seysmik ma’lumotlarini yangi «eXchroma» texnologiyalarida qayta atribut tahlil qilish orqali Sudochiy botiqligining chuqur geologik tuzilishini, quduqlarni burg‘ilashdan olingan barcha geologik-geofizik va boshqa ma’lumotlarni o‘rganish hamda hududning regional modeli asosida aniqlangan yangi mahsuldor qatlamlarni neftgazga istiqbolligi hamda uglevodorod resurslari baholash natijasida «Schlumberger» xalqaro servis kompaniyasi bilan hamkorlikda ishlar olib boriladi.

«Узбекнефтегаз»: Узбекистан не передавал российским компаниям все свои эксклюзивные права на газ и нефть сроком на 35 лет
На сегодняшний день в ведении АО «Узбекнефтегаз» имеется 118 месторождений, из них на 85 месторождениях добывается природный газ, на остальных 33 месторождениях ведутся геологоразведочные работы. Запасы природного газа этих месторождений составляют 49% от общих запасов газа Республики, то есть около 1 трлн кубометров. Для добычи углеводородов используется всего 1 450 скважин, и все они относятся к АО «Узбекнефтегаз».
В последние годы со стороны АО «Узбекнефтегаз» в целях удовлетворения потребностей населения и отраслей экономики в природном газе в Устюртском, Бухаро-Хивинском, Гиссарском и Ферганском регионах ведется масштабная геологоразведочная работа, направленная на наращивание запасов и открытие новых месторождений.
В целях качественного и оперативного проведения геологоразведочных работ на нефть и газ Обществом совместно с отечественными и зарубежными предприятиями, имеющими современное оборудование, проводится ряд мероприятий на больших глубинах Устюртского, Бухаро-Хивинского регионов.
АО «Узбекнефтегаз» представлено 20 новых площадок, подготовленных Министерством горной промышленности и геологии, в которых планируется бурение новых скважин.
В 2020-2022 годах на территории республики было выполнено 4 000 кв. км 3D-разведки, к бурению привлечено 42 новых месторождения, пробурено 116 новых скважин, в результате чего, помимо открытия 12 новых месторождений природного газа, было достигнуто увеличение запасов более 90 млрд кубометров природного газа и 3,8 млн тонн жидких углеводородов.
В 2022 году со стороны АО «Узбекнефтегаз» открыты новые месторождения «Янги Олот», «Янги Тегирмон» и «Ниёз», в настоящее время основные мероприятия геологоразведочных работ направлены на группу месторождений «Тегирмон» и газоконденсатному месторождению «Ниёз». На каждом из месторождений «Янги Олот» и «Ниёз» ведётся бурение 2-х новых скважин.
В рамках мероприятий добычи в 2022 году добыто 32,2 млрд кубометров природного газа, 100,2 тыс. тонн нефти и 1 428,3 тыс. тонн газоконденсатных продуктов, произведено 697,8 тыс. тонн сжиженного природного газа, а на газоперерабатывающих заводах путем переработки природного газа получено 236,5 тыс. тонн серы, произведено 127,4 тыс. тонн полиэтилена.
В результате переработки нефтепродуктов на Бухарском НПЗ было произведено около 1 млн. тонн бензина, 331 тыс. тонн дизельного топлива, 141 тыс. тонн авиакеросина. Помимо в результате глубокой переработки газа на заводе «Uzbekistan GTL», оборудованном высоким технологией, было произведено 140 тысяч тонн дизельного топлива.
В целях разработки геолого-технических мероприятий, направленных на формирование прогнозных показателей добычи углеводородного сырья с месторождений, находящихся в ведении АО «Узбекнефтегаз» в 2023 году, а также мониторинга процесса их реализации компанией «Schlumberger», являющейся одной из ведущих компаний в мире, в соответствии с международными стандартами разработана макро-инвест программа АО «Узбекнефтегаз» на 2023 год.
Согласно программе, предусмотрено бурение 111 скважин, из них 81 эксплуатационных скважин, 30 разведочных скважин, капитальный ремонт 56 скважин, выполнение строительных, модернизационных и реконструкционных работ на 25 технологических объектах.
Кроме того, в результате проведения текущего ремонта и интенсификационных работ на 552 скважинах будет предотвращено сокращение добычи базового природного газа на 990,7 млн кубометров.
В целях обеспечения стабильности добычи природного газа планируется построить и запустить компрессорную станцию на месторождении «Южный Тандырча», небольшие компрессорные станции на месторождениях «Шуртан», «Гирсан», «Чулкувар» и «Янгиказган».
Планируется капитальный ремонт 35 газотурбинных двигателей на компрессорных станциях, строительство установок предварительной подготовки газа на месторождениях «Шуртан», «Тегирмон» и «Арслон», а также с целью предотвращения сжатия газа на месторождениях и повышения пропускной способности строительство 192 км газопроводов различных типов.
В 2023 году в рамках геологоразведочных работ планируется пробурить дополнительно 50 скважин на новых площадях, а также провести 3D сейсмические работы на площади 1,5 тыс. кв. км. Для этого представлены 25 новых площадок, подготовленные Министерством горнодобывающей промышленности и геологии, и на них оформлены лицензии. В настоящее время ведется подготовка паспортов площадок для бурения новых скважин.
С сервисной компанией «Schlumberger» будут проведены совместные работы по результатам изучения глубинного геологического строения болота Судочий, всех геолого-геофизических и других данных, полученных при бурении скважин, путем повторного атрибутного анализа 3D-сейсмических данных участков Устюртского региона с высокой перспективой на глубинах 4000-6500 метров в новых технологиях eXchroma, а также перспективность нефтегазоносности и углеводородного потенциала новых продуктивных пластов, выявленных на основе региональной модели территории и оценки ресурсов.
В результате реализации этих мер в 2023 году планируется добыть 32,8 млрд кубометров природного газа, 61,0 тыс. тонн нефти, 1 310,0 тыс. тонн газового конденсата, из них производство 672,1 тыс. тонн сжиженного газа.