«O‘zbekneftgaz»: Boshqaruv raisi «Gazmprobank»ning Aleksey Matveyev boshchiligidagi delegatsiya a’zolari bilan uchrashdi (foto)
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev Rossiyaning eng yirik universal banklaridan biri bo‘lgan, Markaziy hamda Sharqiy Yevropadagi banklar ro‘yxatida xususiy kapitali bo‘yicha yetakchi o‘rinni egallagan «Gazprombank» AJ Boshqaruvi raisi o‘rinbosari Aleksey Matveyev bilan uchrashdi va o‘zaro ikki tomonlama hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Bugungi kunda «Gazprombank» AJ «O‘zbekneftgaz» AJning uglevodorodlar qazib olish va qayta ishlashni oshirishga qaratilgan yirik investitsiya loyihalarini moliyalashtirish sohasidagi strategik hamkori hisoblanadi.
Loyihalarni amalga oshirishda xorijiy kreditlar va investitsiyalarni jalb qilmasdan qo‘yilgan maqsadlarga erishishning imkonsiz. Bu yo‘nalishda «O‘zbekneftgaz» AJ ko‘plab xalqaro moliya institutlari va investorlar qatori «Gazprombank» bilan ikki tomonlama manfaatli hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan.
Xususan, «Gazprombank» AJ tomonidan so‘nggi yillarda O‘zbekiston Respublikasining neft-gaz sanoatida salmoqli loyihalarni amalga oshirish uchun 1,4 milliard AQSh dollaridan ortiq mablag‘ ajratildi.
Uchrashuvda «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi «Gazprombank» vakillariga minnatdorchilik bildirib, ayni hamkorlarning bevosita qo‘llab-quvvatlashi bilan «O‘zbekneftgaz» AJ jahon reytingida yuqori pog‘onalarga ko‘tarilb borayotgani, nufuzli agentliklaridan korporativ reytinglarga ega bo‘lgani hamda debyut yevrobondlar ham chiqarilishga erishilganini qayd etdi.
«Gazprombank» AJ Boshqaruvi raisi o‘rinbosari Aleksey Matveyev ham «O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan erishilayotgan natijalardan xursand ekani va bu borada «Gazprombank» AJ doimo qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini, hamkorlik bu bilan cheklanib qolmay, yangi istiqbolli yo‘nalishlarda davom ettirilishini ma’lum qildi.
Do‘stona ruhda o‘tgan uchrashuv doirasida tomonlar yangi loyihalarni amalga oshirish uchun «Gazprombank» AJ tomonidan beriladigan mablag‘lar, asosiy shart-sharoitlarini muhokama qilib, keyingi hamkorlik rejalarini belgilab olishdi.

«Узбекнефтегаз»: Председатель Правления встретился с членами делегации «Газмпробанка» во главе с Алексеем Матвеевым (Фото)
Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддин Абдуллаев встретился с заместителем Председателя Правления АО «Газпромбанк» Алексеем Матвеевым, который является одним из крупнейших универсальных банков России, занимает лидирующие позиции по частному капиталу в списках банков Центральной и Восточной Европы, и обсудили вопросы двустороннего сотрудничества.
Стоит отметить, что на сегодняшний день АО «Газпромбанк» является стратегическим партнером АО «Узбекнефтегаз» в области финансирования крупных инвестиционных проектов, нацеленных на увеличение добычи и переработку углеводородов.
При реализации проектов невозможно достичь поставленных целей без привлечения иностранных кредитов и инвестиций. В этом направлении АО «Узбекнефтегаз» наряду со многими международными финансовыми институтами и инвесторами наладило двустороннее выгодное сотрудничество с АО «Газпромбанк»
В частности, со стороны АО «Газпромбанк» за последние годы выделено более 1,4 млрд. долларов США для реализации значимых проектов в нефтегазовой отрасли Республики Узбекистан.
На встрече Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» выразил благодарность представителям АО «Газпромбанк» и отметил, что при непосредственной поддержке партнеров АО «Узбекнефтегаз» поднимается на высокие позиции в мировом рейтинге, получены корпоративные рейтинги от мировых рейтинговых агентств, а также выпущены дебютные еврооблигации.
Заместитель Председателя Правления АО «Газпромбанк» Алексей Матвеев также выразил удовлетворение результатами, достигнутыми АО «Узбекнефтегаз», и сообщил о готовности АО «Газпромбанк» оказать постоянную поддержку в этом направлении, отметив, что не будут останавливаться на достигнутых результатах и продолжат проработку перспективных направлений сотрудничества.
В рамках встречи, прошедшей в дружественной атмосфере, стороны обсудили основные условия финансирования, предоставляемого АО «Газпромбанк» для реализации новых проектов, а также наметили планы дальнейшего сотрудничества.