«O‘zbekneftgaz» Buxoro neft bazasidagi talon-torojlik haqida xabar berdi
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayevning topshirig‘iga ko‘ra, moliyaviy va komplayens nazorati yo‘nalishida korrupsiya, iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashishga, ularni kelgusida yo‘l qo‘yilishini oldini olishga qaratilgan profilaktik tadbirlar tizimli amalga oshirilmoqda.
Kompaniya matbuot xizmatiga ko‘ra, navbatdagi o‘rganish «Buxoro neft bazasi» mas’uliyati cheklangan jamiyatida o‘tkazilib, natijada neft mahsulotlarining saqlanishi, iste’molchilarga yetkazib berilishi, debitorlik, kreditor qarzdorliklar bilan ko‘plab noo‘rin xarajatlar, shuningdek, amaldagi qonunchilikka rioya qilinmaslik holatlari aniqlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 28 fevraldagi 149-sonli qaroriga asosan, neft mahsulotlari to‘lov oldindan 100 foiz o‘tkazilgandan so‘ng yetkazib berilishi belgilangan bo‘lsada, amalda belgilangan me’yoriy hujjatlarga muntazam amal qilmaslik oqibatida «Buxoro neft bazasi» MChJda 50,5 mlrd so‘m debitor qarzdorlik yuzaga kelgan. O‘z vaqtida undiruv choralari ko‘rilmagani natijasida, neft bazasi bo‘yicha 984,7 mln so‘m mablag‘ «umidsiz» qarzga aylanib ulgurgan.
O‘rganishlar davomida «Buxoro neft bazasi» MChJning 10 ta fermerga yoqilg‘i tarqatish shaxobchalari (keyingi o‘rinlarda – FYoTSh) tomonidan jami 1,8 mlrd so‘mlik 261,7 ming litr yonilg‘i mahsulotlari faoliyati tugatilib bo‘lgan fermer xo‘jaliklariga rasmiylashtirilgani ham aniqlandi.
Ta’kidlash joizki, jamiyatning sobiq rahbariyati va muttasaddi xodimlari tomonidan 3,0 mlrd so‘mlik 1 595,3 ming litr neft mahsulotlari fermer xo‘jaliklariga arzon narxlarda rasmiylashtirib jamiyatga zarar keltirgan.
Jamiyat muttasadi xodimlari tomonidan xususiy AYoQShlarga jami 2,6 mlrd so‘mlik neft mahsulotlari to‘lovsiz yetkazib berilib, debitor qarzdorligi yashirib kelingan.
O‘rganish davomida, «Buxoro neft bazasi» MChJga qarashli 20 ta FYoTShlarda 2,1 mlrd so‘mlik 206,7 ming litr mahsulot kamomadi aniqlanib, 921,1 mln so‘mi o‘rganish jarayonida qoplanishi ta’minlandi.
Ushbu neft bazada mablag‘ iqtisodi, xarajatlar rejasiga amal qilish borasidagi vaziyat ham achinarli holatda. Masalan, «Buxoro neft bazasi» MChJ tomonidan qurilish korxonalariga asossiz ravishda 298,1 mln so‘m miqdorida, xodimlarga 31,6 mln so‘m miqdorida ortiqcha ish xaqi va mukofot pullari to‘lab berilgan.
Neft baza mas’ul va rahbar xodimlari tomonidan yo‘l qo‘yilgan qonunbuzulish holatlari bo‘yicha huquqiy baho berish uchun o‘rganish hujjatlari tegishli tartibda huquqni muhofaza qiluvchi idoralarga taqdim etildi.
Eslatib o‘tamiz, 2021 yil boshida olib borilgan o‘rganishlarda «Buxoro neft bazasi» MChJda jami 33 896,8 mln so‘mlik qonunbuzulish aniqlangan bo‘lib ushbu holatlar bo‘yicha ham huquqni muhofaza qilish organlariga taqdim etilgan edi.

«Узбекнефтегаз»: В «Бухарской нефтебазе» выявлены факты незаконных поставок и хищений продукции
По поручению Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева систематически проводятся профилактические мероприятия в области финансового и комплаенс-контроля по борьбе с коррупцией, экономическими преступлениями и недопущению их дальнейшего совершения.
Очередная проверка была проведена в ООО «Бухарская нефтебаза», в результате которого выявлены многочисленные нецелевые расходы по хранению, поставкам нефтепродуктов потребителям, дебиторская, кредиторская задолженность, а также несоблюдение действующего законодательства.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 28 февраля 2018 года №149 было установлено, что нефтепродукты поставляются после 100-процентной предварительной оплаты. Однако в результате систематического несоблюдения установленных нормативных документов в ООО «Бухарская нефтебаза» образовалась дебиторская задолженность в размере 50,5 млрд. сумов. В результате несвоевременных мер взыскания, 984,7 млн сумов по нефтебазе стали «безнадежной» задолженностью.
В ходе изучений установлено также, что со стороны 10 пунктов по распределению топлива фермерским хозяйствам ООО «Бухарская нефтебаза» (далее – ПРТФ) оформлено 261,7 тыс. литров топливной продукции на общую сумму 1,8 млрд. сумов в ликвидированные фермерские хозяйства.
Следует отметить, что 1 595,3 тысячи литров нефтепродуктов на сумму 3,0 млрд. сумов были оформлены фермерским хозяйствами по низким ценам и нанесён ущерб обществу.
Ответственными сотрудниками общества в частные АЗС поставлены нефтепродукты на общую сумму 2,6 млрд. сумов без оплаты, а дебиторская задолженность была скрыта.
В ходе проверки, в 20 ПРТФ, принадлежащих ООО «Бухарская нефтебаза», выявлено недостача 206,7 тыс. литров продукции на 2,1 млрд. сумов и обеспечено возмещение 921,1 млн. сумов.
Ситуация с экономией средств и соблюдением плана расходов на этой нефтебазе, также находится в плачевном состоянии. Например, со стороны ООО «Бухарская нефтебаза» необоснованно выплачено строительным предприятиям 298,1 млн. сумов, работникам - 31,6 млн. сумов излишней заработной платы и премий.
Документы исследования были представлены в правоохранительные органы в установленном порядке для проведения правовой оценки по фактам нарушений, допущенных ответственными и руководящими работниками нефтебазы.
Следует отметить, что в ходе изучений, проведенных в начале 2021 года, в ООО «Бухарская нефтебаза» были выявлены нарушения на общую сумму 33 896,8 млн. сумов, которые также были представлены в правоохранительные органы.