«O‘zbekneftgaz»: «Ishchi guruh» a’zolari tomonidan Ustyurt regionidagi yangi maydonlarda uglevodorodlar zaxirasini oshirish hamda tabiiy gaz qazib chiqarilishi holati o‘rganildi
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi «Ishchi guruh» a’zolari tomonidan Ustyurt gaz qazib chiqarish boshqarmasiga qarashli yangi maydonlarda uglevodorodlar zaxirasini oshirish, konlarda tabiiy gaz qazib chiqarishni ko‘paytirish va texnologik ob’yektlarni qurish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar joyiga chiqqan holda o‘rganildi.
O‘rganish ishlarining ikkinchi kuni, Ustyurt regionida uglevodorodlar zaxirasini o‘stirish Dasturi doirasida olib borilayotgan burg‘ilash ishlarini nazorat qilish maqsadida, «Sharqiy Arslon» maydoni 1-sonli, «Quyi Sharqiy Berdaq» 4-sonli va «Quyi Shimoliy Berdaq» 4-sonli izlov qidiruv quduqlarida olib borilayotgan burg‘ilash ishlari bilan yaqindan tanishib chiqildi.
«Arslon» koni 30-sonli, «Sharqiy Berdaq» koni 86-sonli quduqlarda olib borilayotgan kapital ta’mirlash ishlari o‘rganildi hamda «Ishchi guruh» a’zolarining tashrifi davomida, «Shimoliy Berdaq» koni 35-sonli quduqda murakkab ta’mirlash ishlari yakunlanib, quduq o‘zlashtirildi.
Shundan so‘ng, «Quyi Sharqiy Berdaq» konidagi burg‘ilanayotgan 10, 12-sonli va «Sharqiy Berdaq» konidagi 97-sonli ishlatish quduqlaridagi burg‘ilash ishlarining borishi nazorat qilindi.
O‘rganishlar davomida quduqlarni burg‘ilash va ta’mirlash ishlarini olib borayotgan pudratchi tashkilotlar bilan mavjud muammoli masalalar muhokama qilinib, boshqarma va tegishli departament boshliqlariga ishlarni tezlashtirish bo‘yicha vazifalar belgilab berildi.
Boshqarmadagi texnologik ob’yektlarda, jumladan «Arslon» gazni kompleks tayyorlash qurilmasida 1 ta qo‘shimcha quvvati kuniga 3 mln. kub metr gazni kompleks tayyorlash vazifasini bajaruvchi texnologik tarmoqni qurish loyihasi bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlari ham joyidan ko‘rib chiqildi.
Hozirgi kunda yangi tarmoqdagi 6 ta texnologik apparatlar uchun temirbeton fundament quyish ishlari bajarilib, 3 ta apparatlar joyiga o‘rnatilgan.
Qurilish ishlarini nazorat qilish jarayonida, qolgan texnologik apparatlar, po‘lat quvurlar, quvur armaturalari va boshqa zarur material-texnik resurslarni yetkazib berish, qurilish ishlarini yanada jadallashtirish bo‘yicha pudratchi tashkilot vakillariga, mas’ullarga ko‘rsatmalar berildi.
O‘z navbatida Boshqaruv raisi «Arslon» kompleksida faoliyat yuritayotgan ishchi-xodimlarning yashash sharoitlarini shaxsan o‘rganib, ularning mehnat qilish va dam olishlari uchun yana qanday imkoniyatlar qilib berilishi bo‘yicha, ularning o‘zi bilan suhbatlashdi hamda korxona rahbarlariga har bir holat yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.
Bundan tashqari, Boshqaruv raisi ishchi-xodimlarning vaxta usuldagi ishlash jarayonlarida aholi yashash joylaridan olis cho‘l hududlarida faoliyat yuritishlarini inobatga olib, eng avvalo ularning zaruriyat bo‘lganda tibbiy yordam olishlari, transport vositalari bilan hamda aloqa o‘rnatish uchun yetarli vositalar bilan ta’minlanganlik holatlarini o‘rganib, eng avvalo ularning xohishlariga ko‘ra, bundan keyin ham barcha zarur qulayliklar yaratib borilishini ma’lum qildi.
Ma’lumot uchun, joriy yilning yanvar-oktyabr oylarida Ustyurt boshqarmasi bo‘yicha 3 772,5 mln kub metr tabiiy gaz va 35,5 ming tonna gaz kondensati qazib olinib, gaz qazib chiqarish o‘tgan yilga nisbatan 121,7 foizni tashkil etdi.
Bu ko‘rsatkichlarga erishish uchun 2022 yilning ortda qolgan davrida tabiiy gaz qazib chiqarish reja ko‘rsatkichlarining bajarilishini ta’minlashga qaratilgan jami 49 ta geologo-texnik tadbirlar amalga oshirildi. Chora-tadbirlarning amalga oshirilishi hisobiga esa, qo‘shimcha 769,9 mln kub metr tabiiy gaz, 20,8 ming tonna gaz kondensati qazib chiqarildi.

«Узбекнефтегаз»: Члены «Рабочей группы» изучили состояние прироста запасов углеводородов и добычи природного газа на новых месторождениях Устюртского региона
Члены «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым на месте ознакомились с работами по увеличению запасов углеводородов, увеличению добычи природного газа на месторождениях, строительству технологических объектов на новых месторождениях Устюртского газодобывающего управления.
Во второй день изучений в целях контроля за буровыми работами, проводимыми в рамках Программы освоения запасов углеводородов в Устюртском регионе, они ознакомились с буровыми работами, проводимыми в разведочных скважинах месторождения «Шаркий Арслон» №1, «Куйи Шаркий Бердак» №4, «Куйи Шимолий Бердак» №4.
На месте были изучены капитальные ремонты, проводимые в скважинах № 30 месторождения «Арслон» и № 86 месторождения «Шаркий Бердак», а в ходе визита членов «Рабочей группы» на скважине №35 месторождения «Шимолий Бердак» были завершены комплексные ремонтные работы, скважина была освоена.
После этого осуществлялся контроль за ходом буровых работ в скважинах №10, 12 месторождения «Куйи Шаркий Бердак» и в эксплуатационной скважине №97 на месторождении «Шаркий Бердак».
В ходе изучений были обсуждены имеющиеся проблемные вопросы с подрядными организациями, осуществляющими бурение и ремонт скважин, и поставлены задачи по ускорению работ перед начальниками управления и соответствующих департаментов.
На технологических объектах управления, в том числе на установке комплексной подготовки газа «Арслон» на месте были рассмотрены работы, проводимые по проекту строительства 1 технологической сети с функцией комплексной подготовки газа с дополнительной мощностью 3 млн кубометров в сутки.
В настоящее время завершены работы по заливке железобетонных фундаментов под 6 технологических устройств новой сети, 3 устройства установлены на место.
В процессе наблюдения за выполнением строительных работ представителям подрядной организации и должностным лицам даны указания по доставке остального технологического оборудования, стальных труб, трубопроводной арматуры и других необходимых материально-технических ресурсов, дальнейшему ускорению темпов строительных работ.
В свою очередь, Председатель Правления лично изучил бытовые условия работающих в комплексе «Арслон», беседовал с ними о том, какие еще возможности можно создать для их работы и отдыха, а также дал указания руководителям предприятия по каждому конкретному случаю.
Кроме того, Председатель Правления, принимая во внимание тот факт, что работники работают в вахтовом режиме в пустынной местности вдали от населенных пунктов, в первую очередь изучил обстоятельства обеспечения их медицинской помощью, автотранспортом, достаточными средствами связи, и прежде всего, согласно их пожеланиям, он сообщил, что и дальше будут создаваться все необходимые условия.
Для сведения, в январе-октябре текущего года в Устюртском управлении добыто 3 772,5 млн кубометров природного газа и 35,5 тысяч тонн газового конденсата, добыча газа составила 121,7% по сравнению с прошлым годом.
Для достижения этих показателей в прошедший период 2022 года реализовано 49 геолого-технических мероприятий, направленных на обеспечение выполнения показателей плана добычи природного газа. За счет реализации мероприятий дополнительно добыто 769,9 млн кубометров природного газа и 20,8 тыс. тонн газового конденсата.