«O‘zbekneftgaz»: Ommaviy yugurish bo‘yicha «Save Aral – 2022» musoboqasining kuzgi bosqichi va «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisining birinchi kubogi start oldi
Joriy yilning 27-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligining 31 yillik bayrami munosabati bilan «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisining birinchi kubogi hamda «Save Aral – 2022» ommaviy yugurish musobaqalarining kuzgi bosqichi boshlandi.
Ushbu ommaviy yugurish musobaqasi «O‘zbekneftgaz» AJ, «Uzbekistan GTL» zavodi hamda Yengil atletika federatsiyasi hamkorligida tashkil etildi.
Tadbir doirasida 8 ta ommaviy yugurish musobaqasini o‘tkazish rejalashtirilgan. Unda sportni rivojlantirishga va atrof-muhit muhofazasiga o‘z hissasini qo‘shmoqchi bo‘lganlar qatnashishlari mumkin.
Boshqaruv qaroriga ko‘ra, ilk marotaba yugurish musobaqasi O‘zbekiston shaharlarining markaziy ko‘chalari bo‘ylab odatdagi marshrut bo‘yicha emas, Markaziy Osiyodagi sintetik yoqilg‘i ishlab chiqarish bo‘yicha yagona bo‘lgan korxona – «Uzbekistan GTL» zavodi yonidan start oldi.
Ijtimoiy-ekologik hamkorlik sohasidagi masalalarni amalga oshirish maqsadida sport va yuqori texnologiyalar kollaboratsiyasi Yengil atletika federatsiyasining yangi rahbariyati tomonidan taklif etildi. Eslatib o‘tamiz, joriy yilning fevral oyidan boshlab «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayev Federatsiyaga rahbarlik qilmoqda.
«Save Aral – 2022» xayriya ommaviy yugurish musobaqasi va «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi kubogining «GTL» zavodi atrofida o‘tkazilishi neft va gaz sanoati jamoasini ommaviy sport bilan faol shug‘ullanishga jalb qilish uchun ajoyib tashabbus bo‘ldi, desak mubolag‘a bo‘lmaydi.
– Ishchi-xodimlar salomatligiga g‘amxo‘rlik qilish va mehnat muhofazasini ta’minlash asosiy vazifalarimizdan hisoblanadi. «GTL» zavodida xalqaro standartlar talablariga javob beradigan eng zamonaviy qurilmalarni joriy etish bilan bir paytda jamoa ichida ekologik mas’uliyatni shakllantirish ham dolzarbdir, – dedi hayriya tadbirining ochilish marosimida Mehriddin Abdullayev.
Neft va gaz korxonalari faoliyatida atrof-muhitni himoya qilish masalalari doimiy e’tiborda. Shu bois aksiyadorlik jamiyati «GTL» majmuasi yonidagi G‘uzor tumanini obodonlashtirishga qaratilgan ekologik aksiyalarga katta istak bilan qo‘shildilar. Ekologik aksiyalar doirasida Federatsiya va «O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan saksovul ekish hamda hududni maishiy chiqindilardan tozalash ishlari amalga oshirildi.
«Save Aral – 2022» sport ommaviy yugurish musobaqalarini o‘tkazishdan maqsad jamoatchilik e’tiborini Orol dengizi fojeasi va Orolbo‘yi mintaqasini qayta tiklash masalalarini hal qilish uchun choralarni faollashtirishga jalb qilishdan iborat.
Bugungi kunda aholining ekologik bilimi va madaniyatini oshirishga qaratilgan ushbu ijtimoiy loyiha keng ko‘lamli tashabbusga aylanib ulgurgan. Hayriya tadbiriga keng jamoatchilikning qiziqishni ta’minlash maqsadida Yengil atletika federatsiyasi tomonidan doimiy ravishda ommaviy yugurish musobaqalarini noodatiy o‘tkazish formatlari taklif etiladi.
«Save Aral – 2022» hamda «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisining birinchi kubogi sport tadbirining neft va gaz majmuasi atrofida, tungi paytda tashkil etilishi ham ishtirokchilarning jalb etishni o‘zgacha yechimi bo‘ldi.
«Uzbekistan GTL» majmuasi yonidagi xavfsiz marshrut bo‘ylab start olgan ommaviy yugurish musobaqasining finish nuqtasi zavodning «Ishchilar shaharchasi» bo‘ldi.
Ommaviy yugurish musobaqasida 1800 nafar ishtirokchilar qatnashdi. Shulardan 600 nafari «GTL» zavodi, Sho‘rtan neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasi va Sho‘rtan gaz kimyo majmuasida faoliyat yuritadigan ishchi-xodimlar oila a’zolaridir. 130 nafari esa harbiylardir. Ushbu sport tadbiriga sportchilar hamda yugurish havaskorlari ham qo‘shilishdi. Har bir ishtirokchi qurib borayotgan Orol dengizi tasvirlangan sport kiyimi hamda fonar o‘rnatilgan bosh kiyimlari bilan ta’minlandi.
Musobaqa g‘oliblari quyidagi natijalarga erishidilar:
Xodim erkaklar:
- Primov Hasan 12:30.43
- Purmanov Mansur 12:31.55
- Primov Husan 12:32.46
Mahalliy erkaklar:
- Mahmudov Jahongir 12:05.87
- Jurayev Muslimbek 12:15.43
- Muhammadiyev Asilbek 12:16.40
Xodim ayollar:
- Iyemke Stlyn 16:08.18 Janubiy Afrika
- Kenjayeva Shirin 16:26.28
- Tojiyeva Farida 17:02.26
Mahalliy ayollar:
- Omonova Dilfo‘z 14:42.56
- Saidmuradova Shohida 15:10.57
- Hukumova Jonbibi 15:40.22
Eng yaxshi natijani ko‘satganlar hamda alohida nominatsiyalar bo‘yicha g‘oliblikni qo‘lga kiritganlar esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.
Ushbu sport loyihasi O‘zbekistonda ommaviy sportni rivojlantirishga qaratilgan eng kuchli va samarali vositalardan biriga aylandi.
Joriy yil boshidan «O‘zbekneftgaz» AJ hamda Yengil atletika federatsiyasi tomonidan Sirdaryo, Jizzax, Navoiy, Qashqadryo, Surxondaryo, Toshkent viloyatlari va poytaxtda 12 ta ommaviy yugurish musobaqasi tashkil etildi.

«Узбекнефтегаз»: Стартовал осенний этап соревнований по забегу «Save Aral – 2022» и первый Кубок Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз»
27 августа текущего года в связи с празднованием 31-й годовщины Независимости Республики Узбекистан начался осенний этап первого Кубка Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» и соревнования по забегу «Save Aral – 2022».
Соревнование организовано АО «Узбекнефтегаз», заводом «Uzbekistan GTL» и Федерацией легкой атлетики.
В рамках осенноге сезона соревнований планируется провести 8 массовых забегов. В нем могут принять участие желающие внести свой вклад в развитие спорта и охрану окружающей среды.
По решению Правления, осенний этап забегов «Save Aral – 2022» стартовал не по обычному маршруту по центральным улицам городов Узбекистана, а на прилегающей территории одного из передовых промышленных предприятий в Центральной Азии по производству синтетического топлива - завода «Uzbekistan GTL».
Коллаборация спорта и высоких технологий для реализации задач в сфере социально–экологического партнерства была предложена новым руководством Федерации лёгкой атлетики. Напомним, что в феврале текущего года Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддин Абдуллаев возглавил деятельность Федерации.
Проведение благотворительного забега «Save Aral – 2022» и первого кубка Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» на прилегающей территории вокруг завода Uzbekistan GTL отличная инициатива для вовлечения большого коллектива предприятия к активным занятиям массовым спортом.
– Забота о здоровье работников и обеспечение охраны труда являются нашими основными задачами. Наряду с внедрением на заводе «GTL» самых современных установок, отвечающих требованиям международных стандартов, актуально и формирование экологической ответственности внутри коллектива, – отметил Мехриддин Абдуллаев на церемонии открытия благотворительного мероприятия.
Вопросы охраны окружающей среды в деятельности нефтегазовых предприятий находятся постоянно в центре внимания. Поэтому акционерное общество с большим желанием присоединилось к экологической акции, направленной на благоустройство Гузарского района, расположенного рядом с заводом «GTL».
Целью проведения спортивных соревнований по массовому забегу «Save Aral - 2022» является привлечение внимания общественности к активизации мер для решения последствий Аральской катастрофы и восстановления зоны Приаралья.
Социальный проект, направленный на повышение экологической культуры населения, превратился в масштабную инициативу. Для поддержания интереса широкой аудитории со стороны Федерации легкой атлетики регулярное предлагаются необычные форматы проведения забегов.
Организация спортивного мероприятия «Save Aral – 2022» и кубка Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» в ночное время на прилегающей территории уникального нефтегазового комплекса также стало интересным решением для привлечения участников.
Промышленное освещение завода «Uzbekistan GTL» позволило организовать благотворительный забег по безопасному маршруту в пределах видимости выделенной спортивной трассы. Финишем забега стала территория рабочего городка, где проживают сотрудники завода.
В массовом забеге приняли участие 1800 участников. 600 из них - члены семей сотрудников завода «GTL», Шуртанского нефтегазодобывающего управления и Шуртанского газохимического комплекса, а 130 военнослужащие. К спортивному мероприятию присоединились спортсмены и любители бега. Каждому участнику был выделен налобный фонарик и спортивная экипировка с изображением высыхающего Аральского моря.
Победители соревнований достигли следующих результатов.
Мужчины работники:
- Примов Хасан 12:30.43
- Пурманов Мансур 12:31.55
- Примов Хусан 12:32.46
Мужчины местного населения:
- Махмудов Джахангир 12:05.87
- Джураев Муслимбек 12:15.43
- Мухаммадиев Асилбек 12:16.40
Женщины работники:
1.Иемке Стлин (ЮАР) 16:08.18
- Кенжаева Ширин 16:26.28
- Таджиева Фарида 17:02.26
Женщины местного населения:
- Омонова Дилфуз 14:42.56
- Саидмурадова Шахи 15:10.57
- Хукумова Джонбебе 15:40.22
Участники с высокими результатами, а также победители в отдельных номинациях были награждены памятными призами.
Этот спортивный проект стал один из мощных и эффективных инструментов для популяризации массового спорта в Узбекистане.
С начала текущего года АО «Узбекнефтегаз» совместно с Федерацией легкой атлетики организовано 12 забегов в Сырдарьинской, Джизакской, Навоийской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской и Ташкентской областях и г. Ташкенте.