«O‘zbekneftgaz»: Texnika fanlari doktori Elyorbek Saydaxmedovga professor ilmiy unvoni berildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Neft va gaz sohasida ta’lim-ishlab chiqarish klasterini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarorida belgilangan topshiriq va ko‘rsatmalarni bajarish maqsadida «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev topshirig‘i bilan neft va gaz sanoati bo‘linmalarining ilmiy-tadqiqot yo‘nalishi qo‘llab-quvvatlanmoqda.
Bu boradagi ishlarni yanada takomillashtirish, sanoat, soha rahbarlari va mutaxassislarining ilmiy va kasbiy darajasining o‘sishini ta’minlash uchun samarali tizimini yaratish va joriy etish, ta’lim sifatini oshirish va sohada ta’lim, fan va ishlab chiqarish o‘rtasidagi o‘zaro integratsiyani ta’minlashga qaratilgan keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, zamonaviy talablar asosida mutaxassislar va ilmiy kadrlarni tayyorlash va malakasini oshirish usullari va shakllarini yuqori malakali mutaxassislarni jalb qilgan holda xalqaro ta’lim standartlariga muvofiq takomillashtirish orqali ilmiy-tadqiqot muassasalari professor-o‘qituvchilari va mutaxassislari, xorijiy tajribani hisobga olgan holda zamonaviy ilm-fan yutuqlari va ilg‘or texnologiyalarni ishlab chiqish va ishlab chiqarishga joriy etish bo‘yicha faol ishlar yo‘lga qo‘yilgan.
«O‘zlitineftgaz» AJ Boshqaruv raisi o‘rinbosari, texnika fanlari doktori Saydaxmedov Elyorbek Egamberdiyevichga 2022-yil 30-iyulda professor ilmiy unvonining berilgani neft va gaz tizimida amalga oshirilayotgan bunday chora-tadbirlarning samarali natijasi deb hisoblash mumkin.
Ta’kidlash joizki, soha rahbarlari va mutaxassislarining bilim va tafakkurining ilmiy hamda texnik darajasini har tomonlama rivojlantirish, o‘qitishning yangi usullarini ilgari surish va har bir xodimning soha oldida turgan vazifalarini hal etish borasida sa’y-harakatlarni jalb etish uchun yaratilgan sharoitlar neft-gaz sanoati korxonalarining ilmiy va texnik salohiyatini korxonalarining ilmiy va texnik salohiyatini yanada mustahkamlashni ta’minlaydi va respublikamizning neft-gaz sanoatini yanada rivojlantirish uchun ishonchli poydevor bo‘lib xizmat qiladi.

«Узбекнефтегаз»: Доктору технических наук Элёрбеку Сайдахмедову присвоено ученое звание профессора
Во исполнение поручений и указаний Президента Республики Узбекистан «О мерах по созданию Образовательно-производственного кластера в нефтегазовой отрасли» по поручению Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева поддерживается научно-исследовательское направление подразделений нефтегазовой промышленности.
Осуществляется широкомасштабная работа, направленная на дальнейшее совершенствование работы в этом направлении, создание и внедрение эффективной системы обеспечения роста научного и профессионального уровня руководителей и специалистов отрасли, повышение качества образования и обеспечение в отрасли взаимной интеграции между образованием, наукой и производством.
В частности, на сегодняшний день создаются новые и совершенствуется действующая системы обеспечения нефтегазовой отрасли высококвалифицированными кадровыми ресурсами, в том числе, путем совершенствования методов и форм подготовки и повышения квалификации специалистов и научных кадров на основе современных требований в соответствии с международными образовательными стандартами с привлечением высококвалифицированных профессоров и специалистов научно-исследовательских учреждений, налажена активная работа по разработке и внедрению в производство современных достижений науки и передовой технологии с учетом зарубежного опыта.
Свидетельством действенного результата таких принимаемых мер в системе нефтегазовой отрасли является присуждение от 30 июля 2022 года ученого звания профессора заместителю Председателя Правления АО «O‘ZLITINEFTGAZ» доктору технических наук Сайдахмедову Элёрбеку Эгамбердиевичу.
Стоит отметить, что созданные условия для всестороннего развития научного и технического уровня знаний и мышления руководителей и специалистов отрасли, продвижение новых методов обучения и вовлечение усилий каждого работника для решения стоящих перед отраслью задач, позволит обеспечить дальнейшее укрепление научного и технического потенциала предприятий нефтегазовой отрасли и будут служить надежной основой дальнейшего развития нефтегазовой отрасли нашей республики.