«O‘zbekneftgaz»: «Uzbekistan GTL» zavodi dunyoning eng nufuzli «S&P Global Energy Awards» mukofoti g‘olibi bo‘ldi
Joriy yilning 23-sentyabr kuni «O‘zbekneftgaz» AJning «Uzbekistan GTL» zavodi dunyo neft-gaz va kimyo sanoati sohasidagi eng nufuzli mukofoti, jahon energetika sanoatining «Oskar» mukofoti sifatida e’tirof etilgan «2022 Platts Global Energy Awards» – AQShning «S&P Global» nufuzli hakamlar hay’ati tomonidan dunyoning yetakchi korxonalari qatorida nomzod sifatida tanlangan edi.
Mukofotning «Uglevodorodlarni qayta ishlash sohasi va kimyo sanoatidagi ulkan yutuqlari uchun» nominatsiyasida g‘oliblik uchun O‘zbekistondagi «Uzbekistan GTL» zavodi bilan bir qatorda Xitoydagi «China Gas Holdings», Lyuksemburgdagi «Clariter», Hindistondagi «Hindustan Petrolium Corporation» va «Indian Oil Corporation», AQShdagi «Kiewit», «United Energy Trading», «Valero Energy Corporation» kabi dunyoning yetakchi korxonalari ham nomzod sifatida kiritildi. Ta’kidlash joizki, ushbu kompaniyalarning barchasi bir necha mlrd dollarlik aylanmasiga ega va dunyoning yetakchi fond birjasi a’zolaridir.
8 dekabr kuni AQShning Nyu-York shahrida «S&P Global» tomonidan mukofot g‘oliblarini taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
G‘oliblikka saralashda «Uzbekistan GTL» zavodida xalqaro standartlarga to‘laqonli mos keluvchi yuqori sifatli va ekologik toza yonilg‘i mahsulotlari ishlab chiqarilishi, «GTL» mahsulotlarini foydalanilganda atmosferaga zaharli chiqindi gazlar shakllanishi mavjud emasligi inobatga olingan. Shuningdek, zavodning ishlab chiqarish jarayonida innovatsion texnologiyalar, ilg‘or transformatsiya jarayonlarni tatbiq qilinishi va energetika sohasida notinch va nostabil paytlarda ishlab chiqarish jarayonlari boshqarishning operativligi va moslashuvchanligi hisobga olingan.
Ushbu mezonlar O‘zbekiston Respublikasi neft-gaz kimyo sanoati tarixida ilk bor dunyo miqyosida eng nufuzli hisoblangan mazkur mukofotning «Uglevodorodlarni qayta ishlash sohasi va kimyo sanoati» nominatsiyasida 2022 yil g‘olibi sifatida e’lon qilindi.
Ma’lumot uchun: S&P Global Platts «– dunyoda sotilayotgan neft, neft mahsulotlari, gaz, neftkimyo va sanoat metallarining narxlari va kotirovkalarini nashr etuvchi amerikaning yirik va dunyoning o‘ta nufuzli axborot agentligi bo‘lib, 1909 yilda asos solingan.

«Узбекнефтегаз»: Завод «Uzbekistan GTL» стал победителем самой престижной в мире премии «S&P Global Energy Awards»
23 сентября текущего года Завод «Uzbekistan GTL» АО «Узбекнефтегаз» Завод «Uzbekistan GTL» был выбран в качестве номинанта среди ведущих мировых компаний в номинации «За выдающиеся достижения в области переработки углеводородов и химической промышленности» со стороны жюри «S&P Global» (США) премии «2022 Platts Global Energy Awards», признанной «Оскаром» мировой энергетической индустрии.
Помимо завода «Uzbekistan GTL», претендентами на победу в этой номинации являются ведущие мировые компании, такие как «China Gas Holdings» (Китай), «Clariter» (Люксембург), «Hindustan Petroleum Corporation» (Индия), «Indian Oil Corporation» (Индия), «Kiewit» (США), United Energy Trading (США) и Valero Energy Corporation (США). Стоит отметить, что все эти компании имеют оборот в несколько миллиардов долларов и члены ведущей мировой фондовой биржи.
8 декабря этого года была проведена Церемония награждения агентством «S&P Global» в Нью-Йорке, США.
Впервые в истории нефтегазохимии Республики Узбекистан, исходя из таких критериев, как производство качественных и экологически чистых топливных продуктов на заводе «Uzbekistan GTL», полностью отвечающим международным стандартам, отсутствие образования и выбросов токсичных выхлопных газов в атмосферу при использовании продуктов GTL, использование инновационных технологий в производственном процессе, применение передовых процессов трансформации, а также оперативность и гибкость управления производственными процессами в неспокойные и нестабильные времена в энергетике, завод «Uzbekistan GTL» объявлен лауреатом данной престижнейшей мировой премии за 2022 год в номинации «За выдающиеся достижения в области переработки углеводородов и химической промышленности».
Справочно: «S&P Global Platts» — основанное в 1909 году крупнейшее в США и влиятельнейшее информационное агентство мира, публикующее цены и котировки нефти, нефтепродуктов, газа, продукции нефтехимии и промышленных металлов, продаваемых в мире.