«O‘zbektelekom» Qirg‘iziston orqali o‘tuvchi yangi internet kanalni ishga tushirdi
Quvasoy (Farg‘ona viloyati) – Qizil-Qiya (Batken viloyati) hududida «O‘zbektelekom» AK va «ElKat» MChJ (Qirg‘iziston Respublikasi) telekommunikatsiya tarmoqlarini o‘zaro bog‘laydigan yangi transchegaraviy kanali qurilishi yakunlandi. Ushbu xalqaro telekommunikatsiya tutashish nuqtasi bugun, 16-avgust kuni tijoriy foydalanishga topshirildi. Bu haqda kompaniya matbuot xizmati xabar berdi.
Shuningdek, kompaniyalar o‘rtasida telekommunikatsiya tarmoqlarining o‘zaro aloqalarini ta’minlash va telekommunikatsiya xizmatlarini ko‘rsatish to‘g‘risida bitim imzolandi.
«Qirg‘iziston hududidan o‘tuvchi ushbu yangi kanal internetga ulanishning muqobil yo‘llarini ochadi. Mazkur marshrut Afg‘oniston va Turkmaniston yo‘nalishlarida tranzit aloqa kanallarini yo‘lga qo‘yish imkonini berib, «O‘zbektelekom» AKning eksport salohiyatini oshiradi», deyiladi kompaniya xabarida.

Завершено строительство нового трансграничного перехода между сетями «Узбектелеком» и ООО «ЭлКат»
Завершено строительство нового трансграничного перехода между сетями телекоммуникаций АК «Узбектелеком» и ООО «ЭлКат» (Республика Кыргызстан) на участке Кувасай (Ферганская область) – Кызыл-Кия (Баткентская область). Данный международный телекоммуникационный стык принят в коммерческую эксплуатацию 16 августа 2018 г. Об этом сообщает пресс-служба АК «Узбектелеком».
Подписан также договор о взаимном присоединении сетей телекоммуникаций и предоставлении телекоммуникационных услуг между компаниями.
Новый приграничный переход с компанией ООО «ЭлКат» откроет альтернативный маршрут для доступа в Интернет, который будет проходить через территорию Кыргызстана. Этот маршрут также позволит увеличить экспортный потенциал АК «Узбектелеком», предоставляя транзитные каналы связи в направлениях Афганистан и Туркменистан.