O‘zini o‘zi band qilgan fuqarolarga mehnat staji yoziladi
Hukumat qarori (566-son, 09.07.2019-y.) bilan O‘zini o‘zi band qilgan fuqarolarga vaqtinchalik mehnat guvohnomasini berish tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi. Bu haqda Adliya vazirligining «Huquqiy axborot» kanali xabar berdi.
Qarorga muvofiq, 2019-yil 1-sentyabrdan o‘zini o‘zi band qilgan fuqarolarga vaqtinchalik mehnat guvohnomalari beriladi.
O‘zini-o‘zi band qilgan fuqarolar – xizmatlar ko‘rsatishni, ishlar bajarishni mustaqil amalga oshiradigan, yakka tartibdagi tadbirkor sifatida ro‘yxatga olinmagan va yollanma mehnatdan foydalanmaydigan, mehnat staji hisobga olinishi va rag‘batlantiruvchi imtiyozlardan foydalanish huquqi bilan vaqtinchalik mehnat guvohnomalarini rasmiylashtirgan shaxslardir.
Mehnat guvohnomasi ariza beruvchining xohishiga ko‘ra 1 oydan 12 oygacha muddatga, mehnat organlari tomonidan fuqarolarning doimiy yashash joyidan qat’i nazar beriladi.
Arizalar 3 kunda ko‘rib chiqiladi.
Guvohnomada ko‘rsatilgan davr pensiyani hisoblab chiqarish uchun fuqarolarning mehnat stajiga kiritiladi.
O‘zini o‘zi band qilgan fuqarolarga banklardan Bandlikka ko‘maklashish jamg‘armalari hisobiga imtiyozli mikrokreditlar ajratiladi.

В Узбекистане самозанятым гражданам будут выдавать временные трудовые удостоверения
Постановлением Правительства утверждено Положение о порядке выдачи временного удостоверения самозанятым гражданам. Об этом сообщает Министерство юстиции.
Согласно постановлению, начиная с 1 сентября 2019 года самозанятым гражданам выдаются временные трудовые удостоверения.
К самозанятым гражданам относятся физические лица, самостоятельно осуществляющие основанную на личном трудовом участии деятельность по оказанию услуг, выполнению работ для физических и юридических лиц, направленную на получение трудового дохода, не зарегистрированные в качестве индивидуальных предпринимателей и не использующие в своей деятельности труд наемных работников.
Трудовое удостоверение выдаётся органами по труду вне зависимости от места проживания на основании обращения физического лица на срок от 1 до 12 месяцев по желанию заявителя.
Заявления рассматриваются в трехдневный срок.
Период, указанный в удостоверении, включается в трудовой стаж граждан для исчисления пенсии.
Самозанятым гражданам выделяются льготные микрокредиты из банков за счет Государственного фонда содействия занятости.