O‘zsanoatqurilishbank YeTTB bilan «yashil» moliyalashtirish vositalarini joriy etishni muhokama qildi
O‘zsanoatqurilishbankda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB)ning Moliyaviy institutlar guruhi boshqaruvchi direktori F.Malij boshchiligidagi delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Ushbu uchrashuv qo‘shma loyihalarni amalga oshirish doirasida ilgari erishilgan natijalarning mantiqiy davomidir.
Uchrashuv davomida moliyaviy institutlar o‘rtasidagi hamkorlikning joriy holatiga doir dolzarb masalalar hamda o‘zaro aloqalarni yanada kengaytirishning ustuvor yo‘nalishlari muhokama etildi.
Kichik biznes sub’yektlarini qo‘llab-quvvatlash va moliyalashtirishning «yashil» instrumentlarini joriy etish sohasidagi loyihalarni hamkorlikda amalga oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Kun tartibi doirasida tomonlar O‘zsanoatqurilishbank tizimida moliya institutini xalqaro standartlarga muvofiq transformatsiya qilish bo‘yicha olib borilayotgan ishlarga doir masalalari ham muhokama etdi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar kelgusidagi o‘zaro munosabatlar rejalari borasida fikr almashdi va birgalikdagi tashabbuslarni implementatsiya qilish uchun navbatdagi qadamlar belgilandi.
Ma’lumot uchun: O‘zsanoatqurilishbank va YeTTB o‘rtasidagi hamkorlikning faol bosqichi 2019 yilda boshlandi va bugunga qadar kichik va o‘rta biznes vakillari tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashga oid bir necha qo‘shma loyihalar amalga oshirildi. Jumladan, savdoni moliyalashtirish, bank mijozlarining eksport-import amaliyotlarini moliyalashtirish, YeTTB kredit kafolatlari bilan tasdiqlovchi bank sifatida tadbirkorlik sub’yektlarini qo‘llab-quvvatlash borasida faol hamkorlik olib borilmoqda.
Bundan tashqari, YeTTB g‘aznachilik amaliyotlarini takomillashtirish, aktivlar va passivlarni boshqarish, shuningdek, O‘zsanoatqurilishbank xodimlarining malakasini oshirish va mijozlarining moliyaviy savodxonligini yuksaltirish jarayonlarida ishtirok etadi.

Узпромстройбанк обсудил с ЕБРР вопросы внедрения «зеленых» инструментов финансирования
АКБ «Узпромстройбанк» состоялась встреча с делегацией Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) во главе с Управляющим директором финансовых институтов Ф.Малижем.
Данная встреча является логическим продолжением ранее достигнутых результатов в рамках реализации совместных проектов.
В ходе встречи были обсуждены актуальные вопросы текущего состояния сотрудничества между финансовыми институтами, а также приоритетные направления дальнейшего расширения взаимодействия.
Особое внимание уделялось вопросам совместной реализации проектов в области поддержки субъектов МСБ и внедрению «зеленых» инструментов финансирования.
В рамках повестки дня стороны также обсудили вопросы касательно проводимых в системе АКБ «Узпромстройбанк» работ по трансформации финансового института в соответствии с международными стандартами в целом.
По итогам встречи стороны проработали возможные сценарии дальнейшего взаимодействия и наметили дальнейшие шаги для имплементации совместных инициатив.
Справочно: Активная фаза сотрудничества между АКБ «Узпромстройбанк» и ЕБРР начата в 2019 году и до сегодняшнего дня реализованы несколько совместных проектов по поддержке инициатив представителей малого и среднего бизнеса. В частности, активное сотрудничество ведется в сфере торгового финансирования, финансирования экспортно-импортных операций как клиентов банка, так и в области поддержки экспорта субъектов предпринимательства качестве подтверждающего банка под кредитные гарантии ЕБРР.
Кроме того, ЕБРР участвует в процессе совершенствования казначейских операций, управления активами и пассивами, а также повышения квалификации сотрудников и финансовой грамотности клиентов АКБ «Узпромстройбанк».