O‘zsanoatqurilishbank filiallararo operatsiyalarni yagona bank kodiga o‘tkazdi
O‘zsanoatqurilishbank tizimidagi barcha filiallarni yagona bank kodiga o‘tkazish ishlari muvaffaqiyatli yakunlandi.
O‘zbekiston bank tizimida xizmat ko‘rsatish jarayonlarini mijozga yo‘naltirilganlik tamoyili asosida qurish raqobat muhitining asosiy omillaridan biriga aylandi.
Shu bois O‘zsanoatqurilishbank tizimida Prezidentimizning 2020 yil 12 maydagi «2020-2025 yillarga mo‘ljallangan O‘zbekiston Respublikasining bank tizimini isloh qilish strategiyasi to‘g‘risida»gi farmonida belgilangan vazifalardan kelib chiqilib, ilg‘or bank biznesi faol o‘zlashtirilmoqda.
Xususan, filiallararo operatsiyalarni yagona bank kodiga o‘tkazish tizimida bankning biznes modeli qayta ko‘rib chiqildi.
Bek-ofisga tegishli funksiyalar markazlashtirildi. Bankning barcha filiallari Bank xizmatlari markaziga aylantirilib, faqatgina mijozlarga xizmat ko‘rsatuvchi zamonaviy bank ofisi faoliyati yo‘lga qo‘yildi. Filiallararo operatsiyalar yagona bank kodiga o‘tkazildi.
Natijada, mijozlarga xizmat ko‘rsatishda quyidagi qulayliklar yaratiladi:
– mijozlar bank hisobvarag‘i ochilgan joydan qat’i nazar, bankning istalgan nuqtasidan bank xizmatlarining to‘liq spektr xizmatlarini olish imkoni yaratiladi;
– bank mahsulotlari qatori kengaytirilib, mijozlarga xizmat ko‘rsatish jarayoni sezilarli darajada tezlashtiriladi;
– mijozlar tomonidan ularning bank tarmoqlaridagi har qanday boshqa hisobvaraqlariga to‘lovlari bank xizmat haqisiz o‘tkaziladi;
– mijozlar hisobraqamlarini istalgan hududdagi bank tarmog‘iga o‘tkazish va xizmat ko‘rsatishda bank rekvizitlari o‘zgarishsiz saqlab qolinishi qayd etildi;
– mijozga xizmat ko‘rsatilayotgan tarmoq vakillik hisob raqami holatidan qat’iy nazar, uning barcha turdagi to‘lovlari uzluksiz va to‘siqlarsiz amalga oshirilishi ta’minlanadi;
– mijozlarga yagona bank kodi tizimida xizmat ko‘rsatish bankning mobil ilovasi va masofaviy xizmat ko‘rsatish dasturlari orqali to‘lovlar va operatsiyalar uzluksiz holatda bajarilishi yuzaga keladi;
– front-ofis xodimlari tomonidan bank mijozlariga tezkor xizmat ko‘rsatish yo‘lga qo‘yilib, ushbu bo‘limga tegishli barcha amaliyotlar bitta tizimda, ya’ni «Yagona oyna – CRM» dasturida amalga oshiriladi.
Ma’lumot uchun: Yagona bank kodi – bu O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan taqdim etilib, mijozning bank hisob raqami bo‘yicha majburiy rekviziti hisoblanadi.

Узпромстройбанк перевел межфилиальные операции на единый банковский код
Успешно завершена работа по переводу всех филиалов в системе Узпромстройбанка на единый банковский код.
Построение процессов обслуживания в банковской системе Узбекистана на основе принципа клиентоориентированности стало одним из основных факторов конкурентной среды.
В связи с этим, в системе Узпромстройбанка исходя из задач, определенных в Указе Президента страны от 12 мая 2020 года «О Стратегии реформирования банковской системы Республики Узбекистан на 2020–2025 годы», активно осваивается прогрессивный банковский бизнес.
В частности, пересмотрена бизнес-модель банка в системе перевода межфилиальных операций на единый банковский код.
Централизованы функции бэк-офиса. Все филиалы банка преобразованы в Центры банковских услуг, налажена деятельность современных офисов, специализирующихся на обслуживании клиентов. Межфилиальные операции переведены на единый банковский код.
В результате будут созданы следующие удобства при обслуживании клиентов:
– независимо от места открытия клиентами расчетного счета, будет создана возможность доступа к полному спектру банковских услуг в любом пункте обслуживания Узпромстройбанка;
– расширена линейка банковских продуктов и ускорен процесс обслуживания клиентов;
– комиссия за услуги, при проведении внутрибанковских платежей на рассчетные счета отделений, не взимается;
– сохранятся банковские реквизиты клиентов при переходе на обслуживание в другие отделения банка;
– независимо от состояния расчетного счета отделения Узпромстройбанка, обслуживающей клиента, все виды его платежей осуществляются непрерывно и беспрепятственно;
– оказание услуг клиентам в системе единого банковского кода позволит круглосуточно выполнять платежи и операции в мобильном приложении банка и программах дистанционного обслуживания;
– работниками фронт-офиса будет налажено оказание оперативных услуг клиентам банка, все операции касательно данного отдела будут выполняться в одной системе, то есть в программе «Единое окно – CRM».
Справочно. Единый банковский код представлен Центральным банком Республики Узбекистан и является обязательным реквизитом по банковскому расчетному счету клиента.