O‘zsanoatqurilishbank Xalqaro moliya korporatsiyasining Global savdoni moliyalashtirish dasturiga qo‘shildi
Jahon banki guruhiga kiruvchi Xalqaro moliya korporatsiyasi (XMK) O‘zsanoatqurilishbankka mamlakat iqtisodiyotini COVID-19 pandemiyasi ta’siridan himoya qilishga ko‘maklashish bilan mahalliy eksportyor va importyorlarni qo‘llab-quvvatlash uchun 20 mln. AQSh dollari miqdorida savdoni moliyalashtirish liniyasini taqdim etmoqda. Bu xalqaro moliyaviy institutlar tomonidan ta’sis etilgan O‘zsanoatqurilishbank ishtirokidagi savdoni moliyalashtirishga ko‘maklashish bo‘yicha uchinchi dasturdir.
O‘zsanoatqurilishbank mamlakatning ikkinchi yirik banki sifatida ushbu dasturga qo‘shilgan holda o‘zining filiallar tarmog‘i, mijozlar bazasi va amaliyot tuzilmasidan mahalliy korxonalarning savdoni moliyalashtirishdan foydalanish imkoniyatini kengaytirishda qo‘llashi mumkin.
– Mazkur bitimning imzolanishi Bankning turli iqtisodiyot segmentlarida mijozlarni yanada qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha joriy strategiyani yaqqol namoyon etmoqda, – deydi «O‘zsanoatqurilishbank» ATB Boshqaruvi Raisi Saxi Annaklichev. – Valyuta bozori liberallashtirilgandan so‘ng, Bank savdoni moliyalashtirish yo‘nalishidagi loyihalarni amalga oshirishda yordam beradigan, shuningdek, ko‘plab xalqaro moliya institutlari va banklari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish orqali moliyaviy resurslar bazasini kengaytiradigan yangi mahsulotlarni taqdim etish choralarini ko‘rdi.
XMKning Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy menejeri Kassandra Kolbert ta’kidlashicha, savdo o‘sishni rag‘batlantirishning eng kuchli usullaridan biri bo‘lib, iqtisodiy barqarorlikni tiklash va pandemiya davrida ishchi o‘rinlarini saqlab qolishga xizmat qiladi. Ushbu bitim Bankning o‘zbek mahsuloti importyorlari, distribyuterlari va eksportyorlarini qo‘llab-quvvatlashga hamda iqtisodiy o‘sishning asosiy omili hisoblangan savdo sektorini rivojlantirishga ko‘maklashishga tayyor ekanligini ko‘rsatmoqda.
Ma’lumot uchun, Xalqaro moliya korporatsiyasining 5,5 mlrd. dollarlik Global savdoni moliyalashtirish dasturi rivojlanayotgan bozorlarda banklarning savdo majburiyatlarini kafolatlash orqali xavfni kamaytirishga yordam beradi.
XMKning mazkur dasturi 2005-yilda tashkil etilgan bo‘lib, Xalqaro moliya korporatsiyasi savdo amaliyotlarini moliyalashtirish bo‘yicha 71 mingdan ziyod kafolatlarni chiqardi. Bu bilan turli sektorlar, shu jumladan, infratuzilma, qishloq xo‘jaligi sektori, sog‘liqni saqlash ham ko‘plab boshqa sohalarni rivojlantirishga ko‘maklashadi. Xalqaro moliya korporatsiyasining savdoni rivojlantirish borasidagi faoliyati doirasida dunyoning 90 dan ziyod mamlakatida umumiy qiymati 190 mlrd. AQSh dollarilik savdo amaliyotlari qo‘llab-quvvatlangan.
Bugungi kungacha Bank Osiyo taraqqiyot banki va Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining savdoga ko‘maklashish bo‘yicha dasturlarida muvaffaqiyatli ishtirok etmoqda. Jumladan, Bank Osiyo taraqqiyot bankining 2018, 2019 va 2020-yillardagi «O‘zbekistondagi eng faol hamkor banki» sifatida hamda savdoni moliyalashtirish bo‘yicha dasturlar doirasida 2020-yilda Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining «O‘zbekistondagi eng faol bank-emitenti» deb e’tirof etilgan.

АКБ «Узпромстройбанк» присоединился к Глобальной программе финансирования торговли Международной финансовой корпорации
Международная финансовая корпорация, входящая в Группу Всемирного банка, предоставляет линию торгового финансирования АКБ «Узпромстройбанк» на сумму 20 миллионов долларов США для поддержки местных экспортеров и импортеров, содействуя защите экономики страны от воздействия пандемии COVID-19. Это уже третья программа по содействию торговому финансированию, учрежденная международными финансовыми институтами, к которым присоединился АКБ «Узпромстройбанк».
Для сведения: До настоящего времени Банк успешно участвует в программах Азиатского банка развития и Европейского банка реконструкции и развития по содействию торговле. В частности, Банк признавался «Лучшим банком-партнером в Узбекистане» Азиатского банка развития в 2018, 2019 и 2020гг. и «Самый активный банк-эмитент в Узбекистане» Европейского банка реконструкции и развития в 2020 году в рамках Программ по торговому финансированию.
Присоединяясь к программе, АКБ «Узпромстройбанк», второй по величине банк страны, сможет использовать свою филиальную сеть, клиентскую базу и операционную структуру для расширения доступа местных предприятий к торговому финансированию.
– Подписание данного соглашения наглядно демонстрирует текущую стратегию Банка по дальнейшей поддержке клиентов из разных сегментов экономики. После либерализации валютного рынка, Банк принял активные меры и представил новые продукты, которые помогут в реализации проектов торгового финансирования, а также расширит базу финансовых ресурсов за счет налаживания сотрудничества с многочисленными международными финансовыми институтами и банками, – прокомментировал вступление АКБ «Узпромстройбанк» в данную Программу Председатель Правления АКБ «Узпромстройбанк» Сахи Аннакличев.
В свою очередь Кассандра Колберт, региональный менеджер Международной финансовой корпорации в Центральной Азии, отметила: «Торговля является одним из мощных способов стимулировать рост и создавать рабочие места в период восстановления экономической стабильности и сохранения рабочих мест в период пандемии. Данная сделка показывает, нашу решимость оказывать поддержку импортерам, дистрибьюторам и экспортерам узбекской продукции, способствуя тем самым развитию сектора торговли, являющимся основным фактором экономического роста и развития».
Справочно: Глобальная Программа по торговому финансированию Международной финансовой корпорации с общим объёмом в 5,5 млрд. долл. США содействует снижению рисков путем предоставления гарантий по торговым обязательствам банков в развивающихся рынках. С момента своего создания Программы в 2005 году, Международная финансовая корпорация выпустила более 71 000 гарантий по финансированию торговых операций, содействуя развитию различных секторов, включая инфраструктуру, сельскохозяйственный сектор, здравоохранение, а также многие другие. В рамках деятельности Международной финансовой корпорации по развитию торговли было поддержано торговых операций на сумму более чем 190 млрд. долл. США в более чем 90 странах мира.