Pochta aloqasi xizmatlarini ko‘rsatish tizimi takomillashtiriladi
«Pochta aloqasi xizmatlarini ko‘rsatish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Prezident qarori (PQ–4921-son, 14.12.2020 y.) qabul qilindi.
Qaror bilan pochta aloqasi xizmatlarini ko‘rsatish tizimini takomillashtirishning asosiy yo‘nalishlari belgilandi.
Unga ko‘ra, jumladan:
- pochta va kurerlik xizmatlarini taqdim etish faoliyati bilan shug‘ullanib kelayotgan mahalliy va xorijiy kompaniyalar bilan hamkorlikda «yakuniy manzil» xizmati joriy etiladi;
- «Gibrid pochta» jo‘natmalarini qabul qilish va yetkazib berish xizmatlari soni 2 barobarga oshiriladi;
- mahalliy ishlab chiqaruvchilarning mahsulotlarini onlayn sotish va mijozlarga yetkazib berish imkoniyatini beruvchi elektron savdo maydonchasi axborot tizimi yaratiladi;
- respublikaning kamida 1 000 ta pochta bo‘limida, ayniqsa, olis va chekka hududlarda moliyaviy xizmatlar turlarini, xususan, aholidan to‘lovlar qabul qilish ikki barobarga kengaytiriladi hamda autsorsing asosida bank xizmatlari ko‘rsatilishi yo‘lga qo‘yiladi;
- olis va chekka hududlardagi pochta bo‘limida davlat xizmatlari ko‘rsatilishi yo‘lga qo‘yiladi.
2021 yilda 42 ta namunaviy tumanlarda (shaharlarda) pochta aloqasi korxonalarini transformatsiya qilish loyihalarini ko‘zda tutuvchi “Yo‘l xarita”lari amalga oshiriladi.
● 267 ta pochta aloqasi bo‘limi binosi ta’mirlanadi;
● 110 ta bino davlat-xususiy sheriklik asosida zamonaviy ko‘rinishda qayta quriladi;
● 326 ta pochta aloqasi bo‘limigacha 754 km optik tolali aloqa liniyalari tortiladi;
● 250 ta pochta aloqasi bo‘limi zamonaviy kompyuter texnikasi va mobil qurilmalar bilan ta’minlanadi;
● 42 ta tuman pochta aloqasi bog‘lamasida “Gibrid pochta” jo‘natmalarini chop etish va unga ishlov bergan holda oluvchilarga yetkazib berish yo‘lga qo‘yiladi;

В почтовых отделениях начнут принимать платежи и оказывать банковские услуги
Принято постановление Президента «О мерах по кардинальному совершенствованию системы оказания услуг почтовой связи».
Постановлением определены основные направления совершенствования системы оказания услуг почтовой связи, сообщает Министерство юстиции.
Согласно им, в частности предусматривается:
➖ внедрение сервиса «последняя миля» в сотрудничестве с отечественными и зарубежными компаниями, занимающимися деятельностью по оказанию почтовых и курьерских услуг;
➖ увеличение в 2 раза количества услуг по приему и доставке «гибридных почтовых» отправлений;
➖ создание информационной системы электронной торговой площадки, предоставляющей возможность онлайн-реализации и доставки клиентам продукции отечественных производителей;
➖ расширение в два раза видов финансовых услуг, в частности по приему платежей от населения, а также налаживание оказания банковских услуг на основе аутсорсинга минимум в 1 000 почтовых отделений республики, особенно в отдаленных и труднодоступных районах;
➖ налаживание оказания государственных услуг в почтовых отделениях, расположенных в отдаленных и труднодоступных районах;
В 2021 году будут реализованы «дорожные карт», предусматривающие проекты трансформации предприятий почтовой связи в 42 образцовых районах (городах).
В них учитывается:
- ремонт здания 267 отделений почтовой связи;
- реконструкция в современном облике 110 зданий на основе государственно-частного партнерства;
- проведение 754 километров волоконно-оптических линий связи до 326 отделений почтовой связи;
- обеспечение 250 отделений почтовой связи современной компьютерной техникой и мобильными устройствами;
- налаживание распечатки и доставки получателям в обработанном виде «гибридных почтовых» отправлений в 42 районных узлах почтовой связи;