Gretsiyada yong‘in 500 uyni vayron qildi
Afinaning sharqiy qismidagi o‘rmonlarda yuzaga kelgan yong‘in sababli 500 ta uy vayron bo‘ldi, 200 ta avtomobil yonib ketdi. Bu haqda «News.ru» xabar bermoqda.
«Talofotlar juda katta», — ma’lum qildi shahar meri Rafina Evangelos Burnus ERT teleradiokorporatsiyasi efirida.
Uning qo‘shimcha qilishicha, ayni damda odamlarni qutqarish ishlari olib borilmoqda. Ularni Gretsiya Sohil qo‘riqlov kemalari boshqa tumanlarga ko‘chirmoqda.
23 iyul kuni boshlangan yong‘inlar Afinani shimol, g‘arb va sharq tomondan o‘rab olgan. Kuchli shamol o‘t o‘chog‘ini so‘ndirishga yo‘l qo‘ymayapti. Tutunlar sabab xalqaro aeroport ish tartibi buzilgan, avtomagistrallar yopilib qolgan, temiryo‘l yo‘nalishlarida ham uzilishlar ro‘y bermoqda.

Пожар в Греции уничтожил более 500 домов
В результате лесных пожаров, которые вспыхнули в восточной части Афин, были уничтожены более 500 загородных домов. Кроме того, сгорели 200 автомобилей.
«Ущерб просто катастрофический», — сообщил мэр города Рафина Эвангелос Бурнус в эфире телерадиокорпорации ЭРТ.
Он добавил, что операция по спасению людей продолжается. Их перевозят суда Береговой охраны Греции в другие районы.
Пожары, которые вспыхнули 23 июля, окружили Афины с севера, запада и востока. Порывистый ветер пока не позволяет локализовать очаги возгорания. Из-за сильного задымления нарушена работа международного аэропорта, перекрыты автомагистрали, есть сбои в железнодорожном сообщении.