Prezident davlat xaridlari bo‘yicha qarorni imzoladi
O‘zbekiston Respublikasi prezidenti «Davlat xaridlari tizimini yanada takomillashtirish va davlat xaridlari jarayoniga tadbirkorlik sub’yektlarini keng jalb qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarorni imzoladi. Qaror matni O‘zAda e’lon qilindi.
Belgilanishicha, 2020-yil 1-yanvardan boshlab O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 22-yanvardagi «Xo‘jalik jamiyatlari va strategik ahamiyatga ega korxonalar faoliyatini qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi PQ-3487-son qarori bilan tasdiqlangan strategik ahamiyatga ega bo‘lgan xo‘jalik jamiyatlari va korxonalar:
- eng yaxshi takliflarni tanlab olish yo‘li orqali xaridlarni amalga oshirishdan oldin davlat xaridlari bo‘yicha maxsus axborot portalida e’lon joylashtiradi. E’londa xarid komissiyasi tomonidan takliflarni qabul qilib olishning o‘n besh kundan kam bo‘lmagan so‘nggi muddati hamda O‘zbekiston Respublikasining «Davlat xaridlari to‘g‘risida»gi qonunining 52-moddasida nazarda tutilgan axborot bo‘lishi kerak;
- xarid komissiyasining eng yaxshi takliflarni tanlab olish bo‘yicha bayonini u rasmiylashtirilgan kuni davlat xaridlari bo‘yicha maxsus axborot portalida ikki ish kuni muddatga jamoatchilik muhokamasiga joylashtiradi;
- davlat xaridlari doirasida tuzilgan shartnomalar to‘g‘risida ma’lumotlarni ular tuzilgan sanadan boshlab uch ish kundan kechiktirmasdan belgilangan tartibda davlat buyurtmachilari bilan tuzilgan shartnomalar reyestriga kiritadi;
- xaridlarni elektron do‘kon va boshlang‘ich narxni pasaytirish uchun o‘tkaziladigan auksion orqali qonunda belgilangan mezonlarga muvofiq amalga oshirishga haqli.
Shunday tartib o‘rnatiladiki, unga ko‘ra 2020-yil 1-yanvardan boshlab davlat buyurtmachilariga elektron do‘konning qo‘shimcha sahifasidan foydalangan holda, davlat xaridlarini hududlar (Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri) kesimida mahalliy ishlab chiqaruvchilar (ish bajaruvchilar, xizmat ko‘rsatuvchilar) o‘rtasida amalga oshirish huquqi beriladi. Bunda, elektron do‘konning qo‘shimcha sahifasida xarid qilish tartib-taomili yakuniga ko‘ra tovar (ish, xizmat) mavjud emasligi sababli shartnoma tuzilmagan bo‘lsa, davlat buyurtmachisi elektron do‘konning asosiy sahifasidan foydalanmasdan mustaqil ravishda tanlangan yetkazib beruvchi bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnoma tuzishga haqli emas.
O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi 2020-yil 1-yanvardan boshlab Moliya organlari va budjet tashkilotlari moliya-hisob bo‘linmalari xodimlarini tayyorlash va qayta tayyorlash o‘quv markazi bazasida davlat organlari va boshqa tashkilotlarning xodimlari uchun o‘quv jarayoniga sohadagi yetakchi mutaxassislarni keng jalb qilgan holda davlat xaridlari bo‘yicha maxsus kurslar tashkil qiladi.
2020-yil 1-apreldan boshlab budjet tashkilotlarining chet el valyutasidagi mablag‘lariga nisbatan Moliya vazirligi G‘aznachiligida shaxsiy g‘azna hisobvaraqlari ochish orqali g‘azna ijrosi mexanizmi joriy etiladi.

Президент подписал постановление о государственных закупках
Президент Шавкат Мирзиёев подписал постановление «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственных закупок и широкому привлечению субъектов предпринимательства к процессу государственных закупок».
Постановлением установлено, что начиная с 1 января 2020 года хозяйственные общества и предприятия стратегического значения, утвержденные постановлением Президента Республики Узбекистан от 22 января 2018 года №ПП–3487 «О мерах по поддержке деятельности хозяйственных обществ и предприятий стратегического значения»:
- размещают объявление на специальном информационном портале по государственным закупкам перед осуществлением закупок путем отбора наилучших предложений. При этом в объявлении указывается последний срок – не менее пятнадцати дней – приема закупочной комиссией предложений и информация, предусмотренная в статье 52 Закона Республики Узбекистан «О государственных закупках»;
- размещают на специальном информационном портале по государственным закупкам для общественного обсуждения на срок два рабочих дня протокол закупочной комиссии по отбору наилучших предложений в день его оформления;
- вносят в реестр договоров, заключенных с государственными заказчиками, информацию о договорах, заключенных в рамках государственных закупок, не позднее трех рабочих дней со дня их заключения в установленном порядке;
- вправе осуществлять закупки путем электронного магазина и аукциона на понижение стартовой цены в соответствии с критериями, установленными законом.
Установлен порядок, в соответствии с которым начиная с 1 января 2020 года государственным заказчикам предоставляется право осуществлять государственные закупки в разрезе регионов (Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента) среди отечественных производителей (исполнителей работ, поставщиков услуг) с использованием дополнительной страницы электронного магазина. При этом в случае незаключения договора по итогам закупочной процедуры на дополнительной странице электронного магазина по причине отсутствия товара (работ, услуг) государственный заказчик не вправе заключать прямые договора с самостоятельно отобранным поставщиком без использования основной страницы электронного магазина.