Prezident Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodiga bordi (foto)
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6-may kuni Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodiga tashrif buyurdi.
Mazkur korxona o‘z vaqtida Farg‘ona vodiysidagi neft konlarini o‘zlashtirish va mintaqa davlatlariga neft mahsulotlarini yetkazib berish maqsadida bunyod etilgan. U hozirgi kunda ham uglevodorod xomashyosini qayta ishlash bo‘yicha mamlakatimizdagi eng yirik majmualardan biridir. 475 gektar maydon, 52 ta texnologik ob’yekt uning ulkan salohiyatidan dalolat beradi. Bu yerda 70 mingdan ortiq kishi ishlaydi.
Lekin texnika va texnologiyalar eskirgani, ishlab chiqarish asosan importga bog‘liq bo‘lgani sababli korxona keyingi o‘n yilda norentabel bo‘lib qolgan edi. Yillik loyiha quvvati 6 million 450 ming tonna bo‘lgani holda ishlab chiqarish bor-yo‘g‘i 30 foizga tushib qolgandi.
Davlatimiz rahbari joriy yil 21 fevral kuni neft-gaz va kimyo sanoatini rivojlantirish masalalari bo‘yicha o‘tkazilgan yig‘ilishda Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodini investorlarning ishonchli boshqaruviga berish vazifasini qo‘ygan edi. Shunga muvofiq 10 aprelda «Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodini to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilgan holda modernizatsiya qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida» Prezident qarori qabul qilindi.
Mazkur modernizatsiya jarayoni Indoneziyaning «RT Trans Asia Resources» xorijiy kompaniyasi bilan hamkorlikda uch bosqichda amalga oshiriladi. Kompaniyaning sohada katta tajribasi, jahon bozorida o‘z o‘rni bor. Bu zavodni xomashyo bilan barqaror ta’minlash, uni jahon standartlari asosida qayta ishlab, ichki va tashqi bozorlarga yetkazib berishga xizmat qiladi. Kelgusida yetakchi xalqaro kompaniyalardan iborat bo‘lgan konsorsium tashkil etish rejalashtirilgan.
Kelishuvga asosan, zavodga joriy yilning o‘zida kamida 300 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarni jalb etiladi. Bu mablag‘ evaziga ikki oy davomida hozirda ishlamay turgan 11 qurilmaning 7 tasidan foydalanish tiklanadi. Buning natijasida 7 ming 100 ta ish joylari saqlab qolinadi, 450 kishi o‘z ish o‘rinlariga qaytadi.
Shuningdek, zavod ikki barobar ko‘proq xomashyo bilan ta’minlanadi. 2020 yildan boshlab «Yevro-4», «Yevro-5» kabi yuqori sifatli dizel yoqilg‘isi ishlab chiqarishga erishiladi. Mahsulotlar tannarxi tushib, sifati oshirilishi natijasida viloyatning eksport salohiyati yanada kengayadi.
Umuman, loyiha doirasida 2022 yilgacha kamida 875 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar jalb etiladi. Bu 60 yildan beri ishlab kelayotgan Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodi va 110 yillik tarixga ega Oltiariq neftni qayta ishlash korxonasini zamonaviy majmualarga aylantirish, ularda eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarish imkonini beradi.
Eng muhimi, yana ko‘plab odamlar, ayniqsa, yoshlar ish bilan ta’minlanadi. Soliq tushumlari bir oyda qo‘shimcha 100 milliard so‘mga oshadi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev zavod ishchilari va investorlar bilan suhbatlashdi.
— Bu ishlardan asosiy maqsad korxonani to‘liq quvvat bilan ishlatish, odamlarni ish bilan ta’minlash. Bu Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodining yangi davri bo‘ladi, — dedi davlatimiz rahbari.
Zavodga xomashyo olib kelish, ishlab chiqarish hajmini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha topshiriqlar berildi.

Шавкат Мирзиёев посетил Ферганский нефтеперерабатывающий завод (фото)
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6 мая посетил Ферганский нефтеперерабатывающий завод.
В свое время данное предприятие было создано для ускорения освоения нефтяных месторождений в Ферганской долине и обеспечения стран региона нефтепродуктами. Оно и сегодня является одним из крупных комплексов страны по переработке углеводородного сырья. Комплекс занимает 475 гектаров, включает 52 технологических объекта. Здесь трудятся более 70 тысяч человек.
Однако из-за износа техники и устаревания технологий, зависимости производства от импорта за последние десять лет предприятие оказалось нерентабельным. При годовой мощности в 6 миллионов 450 тысяч тонн производительность завода упала до 30 процентов.
Глава государства на состоявшемся 21 февраля текущего года совещании по вопросам развития нефтегазовой и химической промышленности поручил передать Ферганский НПЗ в доверительное управление инвесторам. 10 апреля этого года было принято постановление Президента «О мерах по модернизации Ферганского нефтеперерабатывающего завода с привлечением прямых иностранных инвестиций».
Модернизация осуществляется совместно с индонезийской компанией «РТ Trans Asia Resources» в три этапа. Данная компания имеет большой опыт в этой сфере. Участие иностранной компании будет способствовать стабильному обеспечению завода сырьем, его переработке по мировым стандартам, выводу продукции на внешний рынок. В дальнейшем планируется образование консорциума из числа ведущих международных компаний.
В этом году в завод намечено привлечь прямые инвестиции на сумму не менее 300 миллионов долларов. За счет этих средств в течение двух месяцев будет восстановлена работа 7 из 11 простаивающих ныне установок. Будут сохранены 7,1 тысячи рабочих мест, 450 человек вернутся к работе.
Вместе с тем снабжение завода сырьем увеличится вдвое. Начиная с 2020 года будет налажен выпуск высококачественного дизельного топлива, соответствующего стандартам «Евро-4» и «Евро-5». Снизится себестоимость и вырастет качество продукции, благодаря чему расширится экспортный потенциал области.
В целом в рамках проекта до 2022 года будут привлечены инвестиции на 875 миллионов долларов. Это позволит модернизировать Ферганский НПЗ, которому насчитывается 60 лет, и Алтыарыкское нефтеперерабатывающее предприятие, созданное 110 лет назад, производить в них экспортоориентированную продукцию.
Самое важное, будет обеспечена занятость многих людей, особенно молодежи. Налоговые поступления увеличатся на 100 миллиардов сумов в месяц.
Президент Шавкат Мирзиёев побеседовал с работниками завода и инвесторами.
- Главная цель всей этой работы - загрузить предприятие на полную мощность, обеспечить людей работой. Это станет новым этапом в деятельности Ферганского нефтеперерабатывающего завода, - сказал глава государства.
Даны дополнительные поручения по обеспечению завода сырьем и увеличению объемов производства продукции.