Prezident gaz yetkazib berish loyihasi bilan tanishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun, 10 yanvar kuni qurilish, yo‘l infratuzilmasini yaxshilash va tabiiy gaz ta’minotiga oid loyihalar bilan tanishdi.
Taqdimotda tabiiy gaz yetkazib berish tizimida xususiy sheriklikni joriy etishga doir takliflar ko‘rib chiqildi.
Xabarga ko‘ra, bu tizimni modernizatsiya qilish juda dolzarb, chunki O‘zbekistondagi gaz quvurlarining yarmidan ko‘pi – 45 ming kilometri o‘ttiz yildan ortiq ishlatilmoqda. Oqibatda yo‘qotishlar miqdori 20 foizdan oshib ketyapti.
Xususan, bugungi kunda Jizzax shahar gaz ta’minoti tizimida 767 kilometr quvur, 6 ta gaz taqsimlash stansiyasi, 1 ming 600 dan ziyod gaz taqsimlash punkti bor. Ushbu tizimni xalqaro standartlar asosida va to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar jalb qilish orqali modernizatsiya qilish bo‘yicha loyiha ishlab chiqilgan.
«Texnik ustuvor yechimlardan foydalanib amalga oshiriladigan loyiha doirasida eski gaz quvurlari olib tashlanib, 1 ming 500 kilometrdan ziyod yangi quvurlar tortilishi rejalashtirilgan. Shuningdek, gaz taqsimlash stansiyalari soni 6 tadan 2 tagacha qisqartirilib, 3 bosqichli tizimdan 2 bosqichli tizimga o‘tiladi. Natijada hozirgi holatdagi 115 million kub metr yo‘qotishlar bartaraf etiladi», deyiladi prezident matbuot xizmati xabarida.
Prezident bu loyihaning samaradorligiga alohida ahamiyat qaratib, uni tezlashtirish zarurligini ta’kidladi. Shuningdek, bunday tizimni bir paytning o‘zida Sirdaryo viloyati Guliston shahrida, keyinchalik boshqa hududlarda ham amalga oshirish vazifasi qo‘yildi. Bu ishlar gaz taqsimlash va hisob-kitobni tartibga solib, uning xalqimizga barqaror va to‘la yetib borishiga xizmat qiladi.

Президент ознакомился с проектом модернизации газостранспортной системы
В ходе презентации также были рассмотрены предложения по внедрению государственно-частного партнерства в газостранспортной системе.
Модернизация системы имеет актуальное значение, так как более половины газопроводов в стране – 45 тысяч километров – находятся в эксплуатации более тридцати лет. В результате потери в них превышают 20 процентов.
В частности, сегодня система газоснабжения города Джизака насчитывает 767 километров газопроводов, 6 газораспределительных станций, более 1,6 тысячи газораспределительных пунктов. Поэтому разработан проект модернизации системы на основе международных стандартов и с привлечением прямых инвестиций.
В рамках проекта, который намечено реализовать с применением передовых технических решений, планируются демонтаж старых и прокладка более 1,5 тысячи километров новых газопроводов. Предусмотрены также сокращение количества газораспределительных станций с 6 до 2 и переход с трехступенчатой на двухступенчатую схему газоснабжения. В результате нынешние потери в городской системе газоснабжения объемом 115 миллионов кубометров будут устранены.
Президент обратил особое внимание на результативность данного проекта, указал на необходимость ускорения его реализации. Дано поручение реализовать аналогичный проект одновременно в городе Гулистане Сырдарьинской области, затем и в других регионах страны. Все это будет способствовать упорядочению системы распределения и учета газа, стабильному и надлежащему снабжению населения.