O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining muddatli harbiy xizmatga navbatdagi chaqiruvi hamda belgilangan xizmat muddatini o‘tab bo‘lgan muddatli harbiy xizmatchilarni Qurolli kuchlar rezerviga bo‘shatish to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori e’lon qilindi.
«Umumiy harbiy majburiyat va harbiy xizmat to‘g‘risida»gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuniga muvofiq:
Chaqirilish muddatini kechiktirish va chaqirilishdan ozod etilish huquqiga ega bo‘lmagan O‘zbekiston Respublikasining chaqiruv yoshidagi fuqarolari 2022 yilning mart-aprel oylarida muddatli harbiy xizmatga chaqirilsin.
Harbiy xizmatga yaroqli, shu jumladan, cheklovlar bilan yaroqli bo‘lgan hamda chaqirilish muddatini kechiktirish va chaqirilishdan ozod etilish huquqiga ega bo‘lmagan, biroq ushbu chaqiruv davrida Qurolli Kuchlar safiga chaqirilmaydigan fuqarolar safarbarlik chaqiruvi rezervi xizmatiga olinsin.
Muddatli harbiy xizmatning belgilangan muddatini o‘tab bo‘lgan harbiy xizmatchilar 2022 yilning mart-aprel oylarida O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari rezerviga bo‘shatilsin, deyiladi qarorda.

Президент подписал указ о призыве граждан на срочную Военную службу
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал постановление «Об очередном призыве граждан Республики Узбекистан на срочную Военную службу и увольнении в резерв вооруженных сил военнослужащих, выслуживших установленные сроки службы».
В соответствии с Законом Республики Узбекистан «О всеобщей воинской обязанности и военной службе» поручено:
Призвать в марте – апреле 2022 года на срочную военную службу граждан Республики Узбекистан призывного возраста, не имеющих права на отсрочку и освобождение от призыва.
Зачислить в мобилизационный призывной резерв граждан, годных к военной службе, в том числе с ограничениями, и не имеющих права на отсрочку и освобождение от нее, но не призываемых на очередной срок в Вооруженные Силы.
Уволить в марте – апреле 2022 года в резерв Вооруженных Сил Республики Узбекистан военнослужащих, выслуживших установленные сроки срочной военной службы.