Iqtisodiy zona O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 12-yanvardagi farmoniga muvofiq tashkil qilingan. Davlatimiz rahbari o‘sha yili oktyabrda bu yerga kelib, taqdim etilgan loyihalar bo‘yicha topshiriqlar bergan edi.
«Hazorasp» erkin iqtisodiy zonasida umumiy qiymati 306 million dollardan ziyod bo‘lgan, jumladan, 266 million dollardan ortiq to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar evaziga, umumiy hisobda 19 ta loyiha amalga oshirilmoqda. Ularda sendvich panellar, yuvish vositalari, avtomobil radiatorlari, qurilish materiallari, trikotaj mahsulotlari, tibbiyot qo‘lqoplari, poyabzallar va boshqa tovarlar ishlab chiqarilmoqda. 1100 dan ziyod kishi ish bilan ta’minlangan.
Mas’uliyati cheklangan jamiyat shaklidagi «Develop Textile» xorijiy korxonasi erkin iqtisodiy zona hududidagi istiqbolli loyihalardan biri. Ushbu kompaniya 13 million dollarlik loyiha asosida joriy yil yanvarda ishga tushirildi. Germaniya, Turkiya, Xitoydan zamonaviy dastgohlar keltirib o‘rnatildi. 760 ta ish o‘rni yaratildi.
Bu yerda yiliga 4 ming tonna bo‘yalgan tayyor choksiz trikotaj mato, 14 million dona turli xil tikuvchilik mahsulotlari ishlab chiqarilmoqda. Germaniya, Fransiya va Yevropaning boshqa davlatlariga yiliga o‘rtacha 12 million dollarlik eksport qilish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari mazkur korxonada bo‘lib, ishlab chiqarish jarayoni va tikuvchilik mahsulotlarini ko‘zdan kechirdi. Mutaxassis va tikuvchilar bilan suhbatlashdi.
Prezidentimiz bu kabi zamonaviy kompaniyalarni ko‘paytirish orqali viloyatda yetishtiriladigan paxta xomashyosini to‘liq qayta ishlash, faqat tayyor mahsulot eksport qilish zarurligini ta’kidladi.
Joriy yilda «Hazorasp» erkin iqtisodiy zonasida umumiy qiymati 26 million dollardan ziyod yana 4 ta korxona foydalanishga topshirilishi hamda 488 ta ish o‘rni yaratilishi mo‘ljallangan.
Shu yerda Xorazm viloyatida amalga oshiriladigan investitsiya loyihalari taqdimoti o‘tkazildi. Davlatimiz rahbari ular yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.

Президент посетил свободную экономическую зону «Хазорасп» (фото)
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью иностранного предприятия «Develop Textile» в свободной экономической зоне «Хазорасп», сообщает пресс-служба президента.
Данная экономическая зона организована в соответствии с указом Президента от 12 января 2017 года. Глава государства приезжал сюда в октябре того года и давал поручения по представленным проектам.
В СЭЗ «Хазорасп» реализуется 19 проектов на общую сумму более 306 миллионов долларов, в том числе с привлечением свыше 266 миллионов долларов прямых иностранных инвестиций. Они предусматривают производство сендвич-панелей, моющих средств, автомобильных радиаторов, строительных материалов, трикотажных изделий, медицинских перчаток, обуви и других товаров. Работой обеспечены свыше 1100 человек.
Одним из флагманов свободной экономической зоны является иностранное предприятие в форме общества с ограниченной ответственностью «Develop Textile». Компания была введена в строй в январе текущего года на основе проекта стоимостью 13 миллионов долларов. Здесь установлено современное оборудование из Германии, Турции, Китая, создано 760 рабочих мест.
Здесь выпускают в год 4 тысячи тонн готовой окрашенной трикотажной ткани и 14 миллионов единиц различной швейной продукции. Планируется годовой экспорт на 12 миллионов долларов в Германию, Францию и другие европейские страны.
Глава государства посетил это предприятие, ознакомился с производственными процессами и готовой продукцией. Побеседовал со специалистами и швеями.
Президент отметил необходимость увеличить число таких современных компаний, чтобы полностью перерабатывать заготавливаемый в области хлопок-сырец и экспортировать только готовую продукцию.
В нынешнем году на территории СЭЗ «Хазорасп» намечено запустить еще 4 предприятия общей стоимостью более 26 миллионов долларов и создать 488 рабочих мест.
Здесь же состоялась презентация инвестиционных проектов, которые планируется реализовать в Хорезмской области. Глава государства дал соответствующие указания по ним.