O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1 may kuni Konstitutsiya bo‘yicha referendumni kuzatuvchilar missiyasi boshchiligida mamlakatimizda bo‘lib turgan Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi bosh kotibi Sergey Lebedevni qabul qildi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Davlatimiz rahbari Hamdo‘stlik bosh kotibi va missiya a’zolariga mamlakatimizning barcha hududlarida faol ishlagani hamda referendumning borishi va natijalariga yuksak baho bergani uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
Nufuzli mintaqaviy tashkilot rahbari, o‘z navbatida, O‘zbekiston yetakchisi va ko‘p millatli xalqini referendum jarayonlari yuksak xalqaro talablari va standartlariga muvofiq muvaffaqiyatli tashkil etilgani bilan dildan qutladi.
Referendum yakunlari Yangi O‘zbekistonni barpo etish va mamlakatimizda demokratik yangilanishlarni davom ettirishda muhim bosqich bo‘lishiga ishonch bildirildi.
Uchrashuvda o‘zaro manfaatli, eng avvalo, savdo-iqtisodiy, sanoat va transport sohalaridagi hamkorlikni mustahkamlashda MDHning muhim o‘rni qayd etildi. Hamdo‘stlik makonida investitsiyalar jadal sur’at bilan o‘sayotgani ta’kidlandi, joriy yilning mart oyida Samarqand shahrida o‘tgan Tashqi ishlar vazirlari kengashi majlisining samarali natijalari yuqori baholandi.

Шавкат Мирзиёев принял генсекретаря СНГ Сергея Лебедева
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 1 мая принял генерального секретаря Содружества Независимых Государств Сергея Лебедева, находящегося в нашей стране во главе миссии наблюдателей за ходом конституционного референдума. Об этом сообщает пресс-служба президента.
Глава нашего государства искренне поблагодарил генерального секретаря и членов миссии Содружества за активную работу во всех регионах страны, а также высокие оценки хода проведения и результатов референдума.
В свою очередь, руководитель авторитетной региональной организации тепло поздравил лидера и многонациональный народ Узбекистана с успешной организацией всенародного голосования в соответствии с высокими международными требованиями и стандартами.
Выражена уверенность, что итоги референдума станут важным этапом в строительстве Нового Узбекистана и продолжении демократических преобразований в стране.
В ходе встречи была подчеркнута важность площадки СНГ для углубления взаимовыгодного сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической, промышленной и транспортной сферах. Отмечена динамика роста инвестиций на пространстве Содружества, высоко оценены плодотворные итоги заседания Совета министров иностранных дел, состоявшегося в городе Самарканде в марте этого года.