Prezident Mirziyoyev marg‘ilonlik tikuvchi ayollar bilan uchrashdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Marg‘ilon shahridagi «Narimteks» mas’uliyati cheklangan jamiyatiga tashrif buyurdi. Ishlab chiqarish jarayoni bilan tanishib, tikuvchi ayollar bilan muloqotda bo‘ldi. Bu haqda Prezidentning matbuot xizmati xabar berdi.
«Xotin-qizlarimizning hayotga munosib bo‘lishida kiyinish madaniyatining o‘rni katta. Libosi o‘ziga yoqsa, yarashsa, ayol kishining kayfiyati yaxshi bo‘ladi. Bunday chiroyli va bejirim, milliy mentalitetimizga mos kiyimlar kiygan xotin-qizlarning dunyoqarashi ham keng bo‘ladi. Bu yo‘nalishni rivojlantirish uchun hamma sharoitlarni yaratib berishga tayyormiz. Chunki ayollarni rozi qilish davlatimizning eng katta siyosati», dedi Shavkat Mirziyoyev.
2008-yilda tashkil etilgan mazkur korxona ayollar kiyim-kechaklarini tikishga ixtisoslashgan. 2012-2015 yillarda Xitoy bilan hamkorlikda ishlab chiqarish jarayoni modernizatsiya qilingan. Zamonaviy bichish-to‘qish, bezak berish hamda tikuv mashinalari keltirib o‘rnatilgan.
Bugungi kunda bu yerda ko‘ylak, kostyum, kamzul, palto, kurtka kabi 20 turdan ortiq mahsulotning 1000 ga yaqin modeli ishlab chiqarilmoqda. Zamonaviy fasonlarga monand tayyorlangan bu liboslar yurtimiz xotin-qizlariga ma’qul bo‘lmoqda.
Bundan tashqari, o‘tgan yili korxonada 632 ming AQSh dollarilik mahsulot eksport qilingan. Joriy yilda ushbu ko‘rsatkichni 801 ming dollarga yetkazish mo‘ljallanmoqda.
Prezidentimiz Germaniya texnologiyasi asosida dasturlashtirilgan dekorator uskunasining ahamiyati haqida to‘xtaldi. Kiyimlarning dizayni va ranglariga alohida e’tibor qaratish zarurligini ta’kidladi.
«Xorijdan texnologiya olib kelishimiz mumkin. Lekin uni ishlatish mutaxassisga bog‘liq. Shuni yaxshi tushuninglarki, kechagi bilim bilan bugungi va ertangi zamonni qurolmaymiz. Shuning uchun hamisha o‘qish, o‘rganish, dizayner va ishchilarning malakasini doimiy oshirib borish zarur», dedi davlatimiz rahbari.

Президент побеседовал с швеями в Маргилане
Президент Шавкат Мирзиёев посетил общество с ограниченной ответственностью «Наримтекс» в городе Маргилане. Ознакомившись с технологическим процессом, побеседовал с швеями, сообщила пресс-служба Президента.
«Культура одежды является важным индикатором благополучия женщин. Когда наряд к лицу, хорошо сидит и по душе, у женщины будет хорошее настроение. Такая красивая, соответствующая нашему менталитету одежда много говорит о тех, кто ее носит. Мы готовы создать все условия для развития этого направления. Ведь сделать так, чтобы женщины были довольны - приоритет для нашего государства», сказал Шавкат Мирзиёев.
Предприятие, организованное в 2008 году, специализируется на пошиве женской одежды. В 2012-2015 годах совместно с китайскими партнерами выполнена модернизация производства. Установлено современное оборудование для кройки, отделки и шитья.
Сегодня здесь производятся платья, костюмы, камзолы, пальто, куртки более 20 видов и около тысячи моделей. Одежда предприятия, изготавливаемая по современным лекалам, приходится по душе нашим женщинам.
Кроме того, в прошлом году предприятие экспортировало продукцию на 632 тысячи долларов США. В текущем году планируется довести этот показатель до 801 тысячи долларов.
Внимание Президента привлек автоматизированный декоратор, работающий по германской технологии. Он отметил, что дизайн и цветовая гамма одежды требуют особого внимания.
«Можно привлечь технологию из-за рубежа, но ее эффективное использование зависит от специалиста. Необходимо понимать, что сегодняшнюю жизнь и будущее невозможно строить на основе вчерашних знаний. Поэтому необходимо постоянно совершенствовать знания и навыки, повышать квалификацию дизайнеров и швей», сказал глава нашего государства.