Prezident Shavkat Mirziyoyev Namangan shahrida 30 dan ortiq nufuzli tashkilot va 200 ga yaqin xalqaro ekspertlar ishtirokidagi «Kambag‘allikdan farovonlik sari» xalqaro forumining ochilishida nutq so‘zlamoqda.
O‘zbekiston rahbari mamlakatimizda kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha uchinchi bor o‘tkazilayotgan xalqaro anjuman ishtirokchilarini samimiy qutladi. Tadbirda ishtirok etayotgan Islom taraqqiyot banki prezidenti Muhammad Al-Jassir, Osiyo taraqqiyot banki vitse-prezidenti Inmin Yang, Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi bosh vitse-prezidenti Sachiko Imoto; Birlashgan Millatlar Tashkilotining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Kaxa Imnadze, Jahon bankining kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha global direktori Luis Felipe Lopez-Kalva va barcha mehmonlarga minnatdorlik bildirdi.
Shavkat Mirziyoyev insoniyat oqibatini oldindan aytib bo‘lmaydigan o‘ta keskin va murakkab davrni boshidan kechirayotganini qayd etdi. Dunyoda geosiyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy beqarorlik tobora ortib bormoqda. Yer yuzida kuzatilayotgan iqlim o‘zgarishlari, suv tanqisligi va pandemiyalar tufayli og‘ir va mashaqqatli sinovlar paydo bo‘lmoqda.
2015-yildan buyon global iqtisodiy o‘sish sur’ati o‘rtacha 3 foizni tashkil etib, oldingi o‘n yillikka nisbatan sekinlashdi. Oqibatda, agar besh yil oldin dunyoda 650 million aholi kambag‘allikda yashagan bo‘lsa, bugun ularning soni 800 milliondan oshdi.
«Bu holat barcha davlatlar, xalqaro tashkilotlar, umuman, dunyo hamjamiyati oldiga yangi va dolzarb vazifalarni qo‘yib, ularga yechim topish bo‘yicha tezkor qarorlar qabul qilishni taqozo etmoqda», — Prezident.

Президент Шавкат Мирзиёев в городе Наманган выступает с речью на открытии международного форума «От бедности к процветанию», в котором принимают участие более 30 авторитетных организаций и около 200 международных экспертов.
Глава Узбекистана сердечно поздравил участников международной конференции по сокращению бедности, которая проводится в нашей стране уже в третий раз. Он выразил благодарность президенту Исламского банка развития Мухаммаду Аль-Джассиру, вице-президенту Азиатского банка развития Инмину Янгу, старшему вице-президенту Японского агентства международного сотрудничества Сатико Имото, специальному представителю ООН по Центральной Азии Кахе Имнадзе, глобальному директору Всемирного банка по вопросам сокращения бедности Луису Фелипе Лопесу-Кальве и всем гостям форума.
Шавкат Мирзиёев отметил, что человечество переживает крайне напряжённый и сложный период, последствия которого невозможно предсказать заранее. В мире всё больше возрастают геополитическая, экономическая и социальная нестабильность. Изменение климата, нехватка воды и пандемии становятся серьёзными и тяжёлыми испытаниями для всего человечества.
С 2015 года темпы глобального экономического роста составляют в среднем 3 процента, что ниже по сравнению с предыдущим десятилетием. В результате, если пять лет назад в мире в условиях бедности проживало 650 миллионов человек, то сегодня их число превысило 800 миллионов.
«Такая ситуация ставит перед всеми государствами, международными организациями и в целом мировым сообществом новые и актуальные задачи, требующие принятия оперативных решений для поиска эффективных решений», — подчеркнул Президент.