Prezident Navoiy aeroporti bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2-fevral kuni Navoiy xalqaro aeroporti faoliyati samaradorligini oshirish hamda aviatsiya korxonalarini transformatsiya qilish yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Navoiy xalqaro aeroportining asosiy ko‘rsatkichlari 2025-yilda 2024-yilga nisbatan o‘sganiga qaramasdan, havo kemalariga xizmat ko‘rsatish, yo‘lovchi va yuk tashish bo‘yicha maksimal quvvatlaridan to‘liq foydalanilmayapti.
Shuningdek, aeroport infratuzilmasi, texnika parki, yuk va yo‘lovchi terminallarini modernizatsiya qilish, faoliyat jarayonlarini raqamlashtirish zarur.
Taqdimotda Navoiy xalqaro aeroportini loyihaviy boshqaruv tamoyillari asosida rivojlantirish taklif etildi.
Aeroportni “Uzbekistan Airports” AJning markazlashgan operativ boshqaruv tizimidan ajratgan holda, unga mahalliy va xorijiy aviakompaniyalar bilan yo‘lovchi va yuk tashish, tranzit hamda texnik qo‘nishlar bo‘yicha mustaqil muzokaralar olib borish hamda shartnomalar tuzish huquqi beriladi.
Aeroport daromadlarini uning infratuzilmasini modernizatsiya qilish, yoqilg‘i rezervuarlarini kengaytirish, havo kemalarini ta’mirlash va bo‘yash xizmatlarini joriy etishga yo‘naltirish orqali aviatsiya xizmatlari eksportini oshirish vazifalari belgilandi.
Navoiy xalqaro aeroportini rivojlantirish bo‘yicha ishlab chiqilgan biznes rejasi to‘g‘risida axborot berildi. Unga ko‘ra, tijorat va noaviatsion faoliyat ko‘rsatkichlari 50 foizga oshiriladi, 25 tadan ortiq aviakompaniyalarning doimiy parvozlari yo‘lga qo‘yilib, qayta ishlanadigan yuk hajmi 20 ming tonnadan oshiriladi.
Aeroport hududida havo kemalariga texnik va tijorat xizmatlari ko‘rsatishga ixtisoslashgan “porto-franko” erkin bojxona zonasini tashkil etish taklif qilindi.
2029-yil 1-yanvarga qadar havo kemalariga xizmat ko‘rsatish uchun olib kiriladigan maxsus texnika va ehtiyot qismlar bojxona to‘lovlaridan ozod qilinadi. Shuningdek, hududdagi mehmonxona aeroport tasarrufiga o‘tkazilishi belgilandi.
Taqdimotda fuqaro aviatsiyasi korxonalarini transformatsiya qilish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Korxonalar faoliyati samaradorligini oshirish va moliyaviy barqarorlikni ta’minlash maqsadida xarajatlarni qisqartirish, resurslardan oqilona foydalanish hamda asosiy faoliyat turiga xos bo‘lmagan xizmatlarni autsorsingga o‘tkazish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar haqida axborot berildi.
Energiya tejovchi texnologiyalarni joriy etish, elektr energiyasida harakatlanuvchi maxsus transport vositalaridan foydalanish orqali ekspluatatsion xarajatlarni kamaytirish zarurligi qayd etildi.
2026 yildan boshlab “Uzbekistan Airways” va “Uzbekistan Airports” aksiyadorlik jamiyatlari tomonidan nosohaviy faoliyatni moliyalashtirish to‘xtatilishi belgilandi. “Uzbekistan Airports” faoliyati 18 ta, “Uzbekistan Airways” faoliyati esa 16 ta ustuvor vazifa asosida amalga oshiriladi.
Jumladan, korxonalarda xizmatlar sifatini oshirish orqali raqobatbardoshlikni mustahkamlash, xizmat va mahsulot tannarxini hisoblashda maqbul metodologiyalarni joriy etish, ishlab chiqarish jarayonlarining barcha bosqichlarini raqamlashtirish, kadrlar tayyorlash va ularning malakasini oshirish ustuvor vazifalar sifatida belgilandi.
Transformatsiya doirasida tashkiliy tuzilmalarni qayta ko‘rib chiqish, shtat birliklarini maqbullashtirish, xalqaro kredit reytinglarini oshirish, IPOga chiqish hamda korporativ xalqaro obligatsiyalarni joylashtirish bo‘yicha chora-tadbirlar amalga oshiriladi.
Yig‘ilishda aviatsiya sohasida kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish masalalari, jumladan, Fuqaro aviatsiyasi universiteti va uning qoshida aviatsiya texnikumini tashkil etish ishlarining borishi ko‘rib chiqildi.
Ta’lim muassasalari AQShning “Embry-Riddle”, Fransiyaning “ENAC” kabi yetakchi xalqaro aviatsiya ta’lim markazlari bilan hamkorlikda tashkil etiladi. Universitetda bort kuzatuvchi, aviatsiya texnikasi bo‘yicha mutaxassislar va mexaniklar kabi amaliy kasblar bilan birgalikda uchuvchilik, muhandislik, havo harakati dispetcherligi, boshqaruv bo‘yicha ham kadrlar tayyorlash va ilmiy dasturlar yo‘lga qo‘yiladi.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о повышении эффективности работы аэропорта Навои
Президент Шавкат Мирзиёев 2 февраля ознакомился с презентацией о повышении эффективности работы международного аэропорта Навои и трансформации предприятий авиационной отрасли.
Несмотря на то, что основные показатели международного аэропорта Навои в 2025 году выросли по сравнению с 2024 годом, его мощности по обслуживанию воздушных судов, пассажирским и грузовым перевозкам задействованы не полностью.
Необходимо также модернизировать инфраструктуру аэропорта, парк техники, грузовой и пассажирский терминалы, а также цифровизировать рабочие процессы.
На презентации предложено развивать международный аэропорт Навои на основе принципов проектного управления.
Аэропорт выведут из централизованной системы оперативного управления АО «Uzbekistan Airports» и предоставят ему право самостоятельно проводить переговоры и заключать договоры с местными и зарубежными авиакомпаниями по пассажирским и грузовым перевозкам, транзитным и техническим посадкам.
Определены задачи по увеличению экспорта авиационных услуг за счёт направления доходов аэропорта на модернизацию его инфраструктуры, расширение топливных резервуаров, а также налаживание услуг по ремонту и окраске воздушных судов.
Доложено о разработанном бизнес-плане по развитию международного аэропорта Навои. Согласно проекту, показатели коммерческой и неавиационной деятельности будут увеличены на 50 процентов, будут налажены регулярные рейсы более чем 25 авиакомпаний, а объём грузопереработки будет доведён до более чем 20 тысяч тонн.
Поставлена задача по созданию на территории аэропорта свободной таможенной зоны «порто-франко», специализирующейся на предоставлении технических и коммерческих услуг для воздушных судов.
Специальное оборудование и запасные части, импортируемые для технического обслуживания воздушных судов, будут освобождены от таможенных пошлин до 1 января 2029 года. Также принято решение передать в управление аэропорта расположенную на его территории гостиницу.
В ходе презентации особое внимание было уделено вопросам трансформации предприятий гражданской авиации.
Представлена информация о комплексных мерах по повышению эффективности работы предприятий и обеспечению их финансовой устойчивости, предусматривающих сокращение расходов, рациональное использование ресурсов и передачу на аутсорсинг услуг, не связанных с основной деятельностью.
Отмечена необходимость снижения эксплуатационных расходов за счёт внедрения энергосберегающих технологий и использования специализированного транспорта на электрической тяге.
Принято решение о прекращении с 2026 года финансирования непрофильной деятельности акционерных компаний «Uzbekistan Airways» и «Uzbekistan Airports». Деятельность «Uzbekistan Airports» будет осуществляться на основе 18 приоритетных задач, а «Uzbekistan Airways» – 16.
В частности, в качестве приоритетных задач определены повышение конкурентоспособности предприятий за счёт улучшения качества услуг, внедрение оптимальных методик расчёта себестоимости услуг и продукции, цифровизация всех этапов производственных процессов, а также подготовка и повышение квалификации кадров.
В рамках трансформации будут реализованы меры по пересмотру организационных структур, оптимизации численности штата, повышению международных кредитных рейтингов, выходу на IPO и размещению корпоративных международных облигаций.
На совещании также рассмотрены вопросы кардинального совершенствования системы подготовки кадров в авиационной отрасли, в том числе ход работ по созданию Университета гражданской авиации и авиационного техникума при нём.
Образовательные учреждения будут созданы в сотрудничестве с такими ведущими международными центрами авиационного образования, как Embry-Riddle (США) и ENAC (Франция). В университете наряду с подготовкой специалистов по практическим профессиям – бортпроводников, авиационных техников и механиков – будут запущены программы по подготовке лётчиков, инженеров, авиационных диспетчеров и менеджеров. Планируется также наладить реализацию научных программ.