Prezident Shavkat Mirziyoyev BMT Bosh kotibi birinchi o‘rinbosarini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 9-iyun kuni Sindao shahrida o‘zi uchun ajratilgan qarorgohda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibining birinchi o‘rinbosari Amina Muhammadni qabul qildi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Davlatimiz rahbari keyingi ikki yilda O‘zbekiston va BMT hamkorligi faol tus olgani, amaliy natijalar bilan boyiganini ta’kidladi. BMTning nufuzli delegatsiyalari mamlakatimizda bo‘lgani, jumladan, Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissar boshqarmasi bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha qabul qilingan amaliy chora-tadbirlar rejasi izchil amalga oshirilayotgani qayd etildi.
Amina Muhammad O‘zbekiston Prezidentining BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasidagi ishtirokini mamnuniyat bilan yodga oldi. Mamlakatimiz tomonidan mintaqaviy hamkorlikni kengaytirish va mustahkamlash, shuningdek, Afg‘onistonni qayta tiklashga ko‘maklashish bo‘yicha ko‘rilayotgan aniq chora-tadbirlarni yuqori baholadi. Toshkentda o‘tgan “Tinchlik jarayoni, xavfsizlik sohasida hamkorlik va mintaqaviy sheriklik” mavzusidagi xalqaro konferensiya bu masalaga jahon hamjamiyati e’tiborini tortgani qayd etildi.
Muloqotda avvalgi uchrashuvda erishilgan kelishuvlar ijrosining borishi bo‘yicha atroflicha fikr almashildi. Hamkorlikning istiqboldagi muhim yo‘nalishlari muhokama qilindi.

Президент Шавкат Мирзиёев принял первого заместителя Генерального секретаря ООН
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 июня в отведенной для него резиденции в городе Циндао принял первого заместителя Генерального секретаря Организации Объединенных Наций Амину Мохаммед.
Глава нашего государства отметил, что за последние два года сотрудничество Узбекистана и ООН приобрело активный характер, наполнилось практическим содержанием. Отмечались визиты представительных делегаций ООН в нашу страну, последовательная реализация плана практических мер по дальнейшему развитию сотрудничества с Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека.
Амина Мохаммед с удовлетворением вспомнила участие Президента Узбекистана в 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН. Высоко оценила конкретные усилия нашей страны по расширению и укреплению регионального сотрудничества, содействию восстановлению Афганистана. Подчеркнула, что прошедшая в Ташкенте международная конференция "Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие" привлекла внимание всего международного сообщества к этому вопросу.
В ходе встречи состоялся подробный обмен мнениями о ходе реализации достигнутых ранее договоренностей. Обсуждены важные направления дальнейшего сотрудничества.