Prezident yangi qonunni imzoladi. U atom energiyasidan foydalanish haqida
Atom energiyasidan tinchlik maqsadlarida foydalanish to‘g‘risidagi Qonun (O‘RQ–565-son, 09.09.2019-y.) Prezident tomonidan imzolandi. Bu haqda «Huquqiy axborot» kanali xabar berdi.
Ushbu Qonunga ko‘ra, atom energiyasidan foydalanish ob’yektlari davlat mulki yoki Prezident tomonidan belgilanadigan yuridik shaxslar mulki hisoblanadi.
Mazkur ob’yektlar ro‘yxati Prezident tomonidan tasdiqlanadi.
Energetika vazirligi ushbu sohadagi vakolatli organ hisoblanadi va atom energetikasini rivojlantirish sohasida yagona davlat siyosatini amalga oshiradi.
Sanoat xavfsizligi davlat qo‘mitasi esa atom energiyasidan foydalanish xavfsizligini davlat tomonidan tartibga soluvchi maxsus vakolatli organ hisoblanadi.
Qonunga muvofiq, fuqarolar yadroviy qurilmalar xavfsizligi to‘g‘risida tegishli davlat organlaridan axborot so‘rash va olish, tanishish, yadroviy qurilmalar punktlariga belgilangan tartibda tashrif buyurish huquqiga ega.
Shuningdek, Qonunga ko‘ra, yadroviy qurilma zonalarida ruxsat etilmagan yig‘ilishlar va boshqa ommaviy tadbirlar o‘tkazish taqiqlanadi.
Qonun bilan radioaktiv chiqindilarni O‘zbekiston hududiga olib kirish va olib chiqish masalasi ham tartibga solingan bo‘lib, unga ko‘ra respublika hududiga faqat ilgari olib chiqib ketilgan radioaktiv chiqindilar va qayta ishlash mahsulotlari olib kirilishiga yo‘l qo‘yiladi.

Президент подписал закон об использовании атомной энергии в мирных целях
В соответствии с Законом, объекты использования атомной энергии могут находиться в государственной собственности или в собственности юридических лиц, определяемых Президентом.
Перечень данных объектов утверждается Президентом.
Министерство энергетики является уполномоченным государственным органом в данной области и реализует единую государственную политику в области развития атомной энергетики.
А Государственный комитет промышленной безопасности является специальным уполномоченным органом государственного регулирования безопасности использования атомной энергии.
Согласно Закону, граждане имеют право запрашивать и получать от соответствующих государственных органов инофрмацию о безопасности ядерных установок, посещать в ознакомительных целях ядерные установки в установленном порядке.
Также, в соответствии с Законом, запрещается проведение несанкционированных собраний и других публичных мероприятий в зонах ядерной установки.
Законом также регламентирован вопрос ввоза и вывоза на территорию Узбекистана радиоактивных отходов, в соответствии с которым допускается ввоз на территорию республики только ранее вывезенных радиоактивных отходов и продуктов переработки.