O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hududlar rivoji bilan tanishish maqsadida 24 oktyabr kuni Qashqadaryo viloyatiga keldi.
Davlatimiz rahbari butun faoliyati davomida har bir soha bo‘yicha bevosita joylarga chiqib, xalq bilan muloqot qilib, aholi hayotidan kelib chiqib ish yuritadi. Mamlakatimiz hududlariga tashriflardan asosiy maqsad — qishloq aholisining turmush darajasini ko‘tarish, tumanlarni sanoatlashtirish, ish o‘rinlarini ko‘paytirish, ijtimoiy sharoitlarni yaxshilash.
Bu jihatlar Qashqadaryo viloyatiga tashrifda ham namoyon. Davlatimiz rahbari dastlab «Sulton Tex Group» klasterining to‘qimachilik korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
Bu korxona umumiy qiymati 8 million 200 ming dollarlik loyiha evaziga o‘tgan yili ishga tushgan. Zamonaviy texnologiya va uskunalar samarasida yiliga 5 million dona tikuv-trikotaj mahsulotlari tayyorlash quvvati yaratilgan.
E’tiborlisi, klaster «yangi mahsulot — yangi davlat» prinsipi asosida eksportni yo‘lga qo‘ygan. Bugungi kunda sifatli tovarlar Amerika Qo‘shma Shtatlari, Kanada, Polsha, Singapur, Rossiya kabi mamlakatlarga to‘liq eksport qilinmoqda. Daromad, ish unumdorligi ham shunga yarasha yuqori. Klasterda paxta yetishtirish va ishlab chiqarishning to‘liq zanjirida 3 mingga yaqin aholi mehnat qilmoqda.
Prezident korxonadagi ish jarayoni bilan tanishdi. Bunday loyihalarning viloyat iqtisodiyoti va aholi bandligidagi ahamiyati haqida fikr bildirildi. Mutasaddilarga bu sohada imkoniyatlar to‘liq ishga solinmayotgani ko‘rsatib o‘tildi.
— Aholi, ayniqsa, qishloq joylardagi odamlarga munosib turmush sharoitlari yaratish islohotlarimizning asosi bo‘lishi kerak, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ma’lumki, Qashqadaryo viloyatida yurtimizdagi eng ko‘p paxta yetishtiriladi. Lekin uni qayta ishlash, tayyor mahsulotga aylantirish hajmi kam. Masalan, mato to‘qish va bo‘yash yo‘lga qo‘yilsa, tumanlarda qo‘shimcha 60 ming kishini band qilish mumkin.
Shu maqsadda «20 ming tadbirkor — 500 ming malakali mutaxassis» dasturi «Sulton staylz» korxonasida ham tatbiq etilmoqda. Amaliy monomarkaz tashkil etilib, ishsiz aholini to‘qimachilik kasbiga o‘rgatish yo‘lga qo‘yilmoqda. Bu jarayon ikki bosqichli bo‘lib, avval xotin-qizlarga korxonadagi texnologiya va asbob-uskunalardan foydalanish, mehnat xavfsizligi qoidalari o‘rgatiladi. Keyingi bosqichda ular murabbiylarga biriktirilib, bevosita ish o‘rinlarida amaliy bilim va ko‘nikmalarni egallaydi.
Shu yerda davlatimiz rahbariga Shahrisabz, Kitob va Qamashi tumanlarida turizmni rivojlantirish loyihalari taqdimot qilindi. Qishloqlarda infratuzilmani yaxshilab, sayyohlik yo‘nalishlariga kiritib, aholi uchun daromad manbalarini kengaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев для ознакомления с ходом развития регионов 24 октября прибыл в Кашкадарьинскую область.
Решение вопросов развития регионов с выездом непосредственно на места, на основе диалога народа и изучения мнения населения - неотъемлемая черта проводимой главой нашего государства политики. Основная цель визитов в регионы – повышение уровня жизни сельчан, индустриализация районов, увеличение рабочих мест, улучшение социальных условий.
Эти особенности проявляются и в ходе поездки в Кашкадарьинскую область, начавшейся с ознакомления со швейным предприятием кластера “Sulton Tex Group”.
Предприятие было введено в строй в прошлом году в результате проекта общей стоимостью 8 миллионов 200 тысяч долларов. Благодаря современным технологиям и оборудованию создана мощность производства 5 миллионов единиц швейной и трикотажной продукции в год.
Примечательно, что кластер наладил экспорт по принципу “новая продукция – новая страна”. Сегодня качественные товары в полном объеме экспортируются в такие страны, как США, Канада, Польша, Сингапур и Россия. Соответственно, достигаются высокие показатели по доходам и производительности труда. Во всей кластерной цепочке от выращивания хлопка до производства готовой продукции трудятся около 3 тысяч человек.
Президент ознакомился с процессом работы предприятия. Подчеркнута важность подобных проектов для экономики региона и занятости населения. Ответственным лицам указано, что возможности в этой сфере не используются в полной мере.
- Создание достойных условий жизни для населения, особенно жителей сельской местности, должно стать основой наших реформ, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Кашкадарьинская область производит больше всего хлопка в нашей стране. Но объемы переработки и превращения сырья в готовый продукт не соответствуют этому потенциалу. Если наладить изготовление и покраску ткани, в районах можно будет трудоустроить дополнительно 60 тысяч молодых людей и женщин.
С этой целью на предприятии «Султон стайлз» реализуется программа «20 тысяч предпринимателей – 500 тысяч квалифицированных специалистов». Создан практический моноцентр и ведется обучение безработного населения текстильному делу. Этот процесс двухэтапный: сначала женщин обучают использованию техники и оборудования на предприятии, а также правилам безопасности труда. На следующем этапе они прикрепляются к наставникам и приобретают практические знания и навыки непосредственно на рабочем месте.
Здесь главе государства были представлены проекты развития туризма в Шахрисабзском, Китабском и Камашинском районах. Даны указания по дальнейшему развитию инфраструктуры в селах, включению их в туристические маршруты, расширению источников дохода жителей.