Toshkent shahridagi Inha universiteti (IUT) — Koreya universitetlari tarixida Koreya tashqarisida ochilgan birinchi oliy ta’lim dargohi. IUT dagi ta’lim jarayoni to‘liq koreyaliklar nazorati ostida. IUTda dunyoning mashhur universitetlarida tahsil olgan janubiy koreyalik, amerikalik, fransiyalik, bolgariyalik, o‘zbekistonlik va bir qator boshqa mamlakatlardan kelgan o‘qituvchi-professorlar yurtimiz o‘g‘il-qizlariga logistika va kompyuter-axborot texnologiyalari sohasi sirlarini xalqaro standartlar darajasida o‘rgatishmoqda.
Ular orasida ikki yildan buyon IUT talabalariga menejment fanlaridan a’lo darajada saboq berib kelayotgan Janubiy Koreyadan kelgan professor Juen O xonim ham bor. Biz o‘qituvchi va murabbiylar bayrami arafasida professor Juen O bilan uchrashib, suhbatlashdik.
— Janubiy Koreyada «O‘qituvchilar va murabbiylar» bayrami bormi?
— Ha, 15 may «O‘qituvchilar kuni» deb belgilangan. Lekin sizdagidan farqi — «O‘qituvchilar kuni» Koreyada oddiy ish kuni, ya’ni dam olish kuni emas. O‘tgan yili men O‘zbekistondagi «O‘qituvchi va murabbiylar kuni»ga bag‘ishlangan bayram tadbirlarini ko‘rib, juda hayron va xursand bo‘ldim. IUT talabalari o‘qituvchi-professorlar uchun maxsus va ajoyib bayram tadbiri tashkil qilishdi, chin dildan tabriklab, sovg‘alar taqdim etishdi. Men O‘zbekiston hukumati ustoz va murabbiylarga ko‘rsatayotgan hurmat-e’tibordan judayam ta’sirlandim.
— Biz sizni IUT da talabalarga menejment fanlaridan a’lo darajadagi ma’ruzalaringizdan tashqari menejment sohasida ilmiy tadqiqotlar ham olib borayotganingiz hamda nufuzli xalqaro menejment jurnallarida IUT nomidan ikki yil ichida bir nechta maqola chop ettirganingizni eshitib xursand bo‘ldik. Bu albatta Toshkent shahridagi Inha universitetining dunyo universitetlari orasidagi reytingi va nufuzi oshishiga xizmat qiladi. Hozir qanday ilmiy tadqiqotlar bilan bandsiz?
— Ilmiy tadqiqotlarim Kadrlar menejmenti sohasi haqida. Hozir bilasiz, O‘zbekistonda universitetlarning xalqaro reytingini ko‘tarish va oliy ta’lim hamda ilmiy tadqiqotlar sifatini oshirish maqsadida mamlakatingiz universitetlari va ilmiy tadqiqot mussasalariga ma’ruza o‘qish va mahalliy professor olimlar bilan xalqaro darajadagi ilmiy tadqiqotlarni amalga oshirish uchun chet eldan malakali professorlar jalb qilinyapti. IUT da chet ellik professorlar ko‘pchilikni tashkil etishidan ham xabardorsiz. Shuning uchun hozir men IUTda va O‘zbekistondagi boshqa universitetlarda ishlayotgan chet ellik va mahalliy professorlar orasida so‘rovnomalar va intervyular tashkil qilib, ular O‘zbekiston universitetlarida va umuman O‘zbekistondagi hayot tarziga moslashishi va muvaffaqiyatli faoliyat olib borishlari uchun qanday omillar muhimligini tadqiq qilyapman.
Bu tadqiqotimning birinchi natija va xulosalari bo‘yicha yozgan bitta maqolamni yaqinda xalqaro menejment jurnali chop etish uchun qabul qildi. Yakuniy natijalarimni olganimdan so‘ng esa kattaroq maqola yozib, uni ham xalqaro menejment jurnalida chop ettirishni rejalashtirganman. Men shunga aminmanki, ushbu tadqiqot natijalarim va tavsiyalarim O‘zbekistonga ishga keluvchi chet ellik professor hamda boshqa mutaxassislarga O‘zbekistondagi hayot tarziga, o‘zbek madaniyatiga va bu yerdagi ish muhitiga moslashib muvaffaqiyatli faoliyat olib borishlarida yordam beradi.
Bundan tashqari, men O‘zbekistonda ochilayotgan xorijiy kompaniya va xorijiy universitetlarga mahalliy nomzod kadrlarni tanlab olish-saralash mezonlari, intervyu o‘tkazish strategiyasi, bir so‘z bilan aytganda, qanday qilib O‘zbekistonda muvaffaqiyatli rekruting jarayonini tashkil qilish borasida tadqiqotlar olib borib, o‘z tavsiyalarimni tayyorlayapman.
— Toshkent shahridagi Inha universiteti O‘zbekistonda katta obro‘ga ega. Endi qanday qilib IUT mavqei va nufuzini Markaziy Osiyo va butun dunyoda ham ko‘tarsa bo‘ladi?
— Bilsangiz kerak, dunyodagi universitetlar reytingi bir necha mezonlar asosida belgilanadi. Bulardan eng muhimlari — universitet professorlari nufuzli xalqaro ilmiy jurnallar bazasiga (Web of Science, SCOPUS ilmiy bazalari) kiruvchi jurnallarda chop etgan maqolalar soni va sifati, universitetda bitta professorga to‘g‘ri keluvchi talabalar o‘rtacha soni (bu ko‘rsatkich katta bo‘lmasligi kerak), universitetda ta’lim olayotgan xorijiy talabalar va ta’lim-tadqiqot olib borayotgan xorijiy professorlar soni va ulushlari.
Albatta, universitetimizning dunyo universitetlari orasida reytingi va nufuzini ko‘tarishda, o‘ylaymanki, eng avvalo, biz — professorlarda katta ma’suliyat yotadi. O‘zini hurmat qilgan va o‘zini professor deb hisoblagan har bir inson universitetda nafaqat talabalarni o‘qitishi, balki sifatli tadqiqotlar olib borishi va bir yilda hech bo‘lmaganda 1-2 ta maqolani nufuzli xalqaro ilmiy jurnallarda chop ettirishi shart.
O‘z kasbini sevgan va malakali professor buning uchun har doim imkoniyat topadi. Masalan, agar universitetda ilmiy tajriba uchun kerakli qandaydir uskuna mavjud bo‘lmasa, professor boshqa ilmiy markaz va universitet laboratoriyalari bilan hamkorlik qilib, bemalol kerakli tajribalarini u yerda o‘tkazishi, uning natijalarini tahlil qilib, ilmiy maqola yozishi mumkin. Albatta, ilmiy maqolani nufuzli xalqaro ilmiy jurnalda chop ettirish uchun, maqolada sifatli va dolzarb tadqiqot olib borilgan va olingan natijalar shu fan sohasi uchun yangi, muhim va kerakli bo‘lishi lozim. Sifatsiz maqolani nufuzli xalqaro ilmiy jurnalda chop ettirib bo‘lmaydi.
Agarda professor muntazam ravishda dolzarb ilmiy tadqiqotlar olib bormasa, u o‘z malakasini yo‘qota boradi va talabalarga fanning eng so‘nggi natijalarini o‘z ichiga qamrab olgan ma’ruzalarni taqdim eta olmaydi, ya’ni professor o‘tmishda «qotadi».
Bilasizki, hozirda dunyoda ilmiy tadqiqotlarning eng katta ulushi barcha fan sohalarida nazariy modellashtirish hamda shu nazariy modellar asosida kompyuterlarda hisoblash va yakuniy natijalar olishdan va ularni tahlil qilishdan iboratdir. Bunday ilmiy tadqiqotlarni olib borish uchun tezkor kompyuterdan tashqari boshqa laboratoriya uskunalari talab etilmaydi. Masalan, bizning IUTda katta hajmdagi xotirani o‘z ichiga olgan serverlar va katta tezlikdagi elektron hisoblash mashinalari (kompyuterlar) mavjud. Demak, universitetimizning o‘zida professorlarimiz bemalol katta hajmdagi nazariy hisoblashlarni amalga oshirib, olingan natijalarni tahlil qilib, maqola yozishlari mumkin.
Har bir universitetda, talabalarga yuqori darajada ma’ruzalar o‘qishdan tashqari, ilmiy natijalarini xalqaro ilmiy jurnallarda chop ettirayotgan professorlar — universitetning yuragidir. Shuning uchun, universitetning maqolalar soni va nufuzini oshirish maqsadida, bunday professorlarga, maqola chop etmayotgan oddiy professor-o‘qituvchilarga qaraganda, kamroq ma’ruza yuklamalarini (soatlarini) belgilash kerak.
Yaqin kelajakda IUTda magistratura ochilishi rejalashtirilmoqda, unda professorlarimizga magistr talabalarning ilmiy ishlariga rahbarlik qilish talab etiladi. Bu degani, professorlarimiz ma’ruzalar o‘qishdan tashqari, albatta, sifatli ilmiy tadqiqotlar olib borishlari va ilmiy maqolalarini nufuzli xorijiy ilmiy jurnallarida chop ettirib, Toshkentdagi Inha universitetining dunyo universitetlari orasidagi reytingi va nufuzi oshishiga o‘z hissalarini qo‘shishlari shart.

Жуэн О: «Обязанность профессора не только преподавать»
Университет Инха в Ташкенте (IUT) является первым зарубежным университетом в истории Кореи, который внедрил систему образования Университета Инха в Корее. Поэтому образовательный процесс в Ташкентском филиале Университета Инха контролируется корейскими специалистами и профессорами. На сегодняшний день квалифицированные профессора из Южной Кореи, США, Франции, Италии, Болгарии, Узбекистана и других стран, которые получили свое образование в известных международных университетах, делятся своими передовыми знаниями в различных областях науки и технологий с нашими студентами в IUT.
Среди них Профессор Жуэн О приехавшей из Южной Кореи, которая в течении последних двух лет преподает на высоком международном уровне предметы по дисциплине менеджмент студентам IUT. Поэтому, в канун Дня «Учителей и Наставников», мы встретились с профессором Жуэн О и поговорили с ней о ее деятельности в IUT и жизни в Узбекистане в целом.
— Отмечается ли день «Учителей и Наставников» в Южной Корее?
— В Южной Корее 15 мая отмечен как день Учителя. Однако, день Учителя в Корее не отмечается официально как у Вас в Узбекистане. Причина в том, что день Учителя в Корее — это обычный рабочий день и учителя не отдыхают в этот день. Поэтому я была приятно удивлена и очень рада, увидев праздничные представления в честь дня Учителей и наставников в Узбекистане в прошлом году. В прошлом году студенты IUT организовали для нас профессоров и учителей специальный и замечательный праздник по случаю дня Учителей и наставников. В этот день они поздравили нас от всего сердца с этим праздником и вручили различные подарки-сувениры. Я была действительно приятно впечатлена тем вниманием и уважением, которое правительство Узбекистана оказывает учителям и наставникам.
— Мы очень обрадовались, узнав о том, что, кроме преподавания предметов по дисциплине менеджмент студентам IUT, Вы также занимаетесь плодотворной научной деятельностью в области менеджмента и уже опубликовали несколько статей от имени IUT в престижных международных журналах по менеджменту. Безусловно, это вносит вклад в повышение рейтинга и престижа IUT среди университетов мира. Расскажите пожалуйста, какими научными исследованиями Вы заняты в настоящее время?
— Я провожу свои исследования в области менеджмента кадров. Как Вы знаете, для повышения мировых рейтингов университетов и качества высшего образования и научных исследований, в узбекистанские университеты и научно-исследовательские институты приглашаются квалифицированные зарубежные профессора и учёные для чтения лекций и проведения на высоком международном уровне совместных научных исследований с местными профессорами и учёными. Вы также знаете, что в IUT работают много зарубежных профессоров-преподавателей. Поэтому в настоящее время я занимаюсь опросами и интервью зарубежных и местных профессоров, работающих в IUT и других университетах, чтобы исследовать и определить наиболее важные факторы для успешной адаптации зарубежных профессоров к работе в узбекистанских университетах, их плодотворной работы в местных условиях, а также адаптации к жизни в Узбекистане в целом.
Я уже написала первую научную статью по результатам данного исследования, которая уже принята к печати международным журналом по менеджменту. После получения окончательных результатов, я планирую написать большую статью и также опубликовать в международном научном журнале. Я уверена, что результаты моих исследований и данные рекомендации помогут зарубежным профессорам и специалистам, прибывающим на работу в Узбекистан, успешно адаптироваться к жизни в Узбекистане, её культуре, менталитете узбекского народа, и таким образом, помогут вести успешную профессиональную деятельность в этой стране.
Кроме этого, я провожу исследования по стратегии и критериям отбора, проведению эффективного интервью кандидатов из местных кадров для приёма на работу в открывающиеся в Узбекистане зарубежные компании и университеты — одним словом, я готовлю рекомендации по успешному рекрутингу персонала из местных специалистов для зарубежных компаний и университетов в Узбекистане.
— Университет Инха в г. Ташкенте имеет один из высоких рейтингов в Узбекистане. Скажите, как, по вашему мнению, повысить рейтинг и престиж IUT не только в пределах Узбекистана, но и в Центральной Азии и в мире в целом?
— Как Вы знаете, рейтинг и, таким образом, место университета в мировом рейтинге университетов определяется целом рядом критериев. Самые основные критерии это — число и качество публикаций профессоров университета в международных научных журналах, входящих в базу престижных международных журналов (международные базы Web of Science, SCOPUS), среднее число студентов приходящееся на одного профессора (это число не должно быть большим), число и доля иностранных студентов и преподавателей университета.
Конечно, я думаю, большая ответственность для поднятия рейтинга и престижа университета среди мировых университетов лежит на нас, профессорах. Каждый уважающий себя и считающий себя профессором университета должен, помимо преподавания лекций, качественные научные исследования и публиковать по меньшей мере 1-2 статьи в год в престижных международных журналах по физике.
Квалифицированный профессор любящий свою профессию всегда найдёт возможность сделать это. Например, при отсутствии какого-либо оборудования для научного эксперимента в университете, профессор может наладить сотрудничество с другими научными центрами или университетами и провести эксперимент там, проанализировать результаты эксперимента и, в конечном счёте, написать научную статью. Конечно же, для публикации статьи в престижном международном научном журнале, должны быть проведены актуальные научные исследования, а полученные научные результаты должны быть новыми, важными и востребованными для развития соответствующей области науки. Некачественную статью в престижном международном научном журнале опубликовать невозможно.
Если профессор не проводит систематически актуальных научных исследований, он начинает терять свою квалификацию и, поэтому, он не может читать лекции, в которых отражены последние достижения области данной науки, своим студентам. То есть профессор без научных исследований «замерзает» в прошлом.
Как Вы знаете, в настоящее время практически во всех областях наук основная доля исследований приходится на теоретическое моделирование, численные расчёты на компьютерах по этим моделям, получение результатов численных расчётов и их последующий анализ. Для проведения этих научных исследований не требуется никакого лабораторного оборудования, кроме быстрых компьютеров. Например, у нас в IUT имеются сервера с большими объёмами памяти и высокоскоростные электронно-вычислительные машины (компьютеры). Таким образом, профессора нашего университета имеют возможность проводить в большом объёме теоретические и модельные расчёты в области компьютерных, вычислительных и других наук, анализировать полученные расчётные данные и писать научные статьи.
В любом университете, профессора, которые кроме качественного преподавания студентам, публикуют результаты своих научных исследований в престижных международных журналах — это сердце университета. Поэтому, для повышения числа публикаций и престижа университета, таким профессорам желательно давать меньшую лекционную нагрузку в сравнении с профессорами-преподавателями, которые не публикуют научные статьи.
В ближайшем будущем планируется открытие магистратуры Университета Инха в г. Ташкенте, означающее, что профессора должны будут стать руководителями научных проектов студентов. Это, в свою очередь, означает, что наши профессора должны будут проводить качественные научные исследования, публиковать результаты своих научных исследований в престижных международных научных журналах, чтобы внести свой вклад в повышение рейтинга и престижа IUT среди университетов в мире.