«Propiska» so‘zi qonunchilikdan butunlay «o‘chiriladi»
Oliy Majlis Senatining 23-yalpi majlisida «O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida»gi qonun muhokama qilindi. Bu haqda parlament yuqori palatasi matbuot xizmati xabar bermoqda.
Mazkur qonunni qabul qilishdan maqsad shaxsiy hujjatlari bilan bog‘liq munosabatlarda mavjud muammo va kamchiliklarni, shuningdek, doimiy propiska bilan bog‘liq munosabatlarni tartibga soladigan qonun hujjatlaridagi bo‘shliqlarni bartaraf etish, amalda bo‘lgan biometrik pasport bilan bog‘liq yangi huquqiy munosabatlar joriy qilingani bois qonunchilikni takomillashtirishdan iborat.
Ta’kidlanishicha, bugungi kunda «propiska» so‘zi ma’nan eskirgan va ushbu atama fuqarolar ongida «to‘sqinlik qiluvchi», «erkinlikni cheklovchi» degan tushunchalarni keltirib chiqarmoqda. Shu munosabat bilan, qonun hujjatlardagi «doimiy propiska qilish» va «turgan joyi bo‘yicha hisobga olish» tushunchalarini «doimiy yashash joyi bo‘yicha ro‘yxatga olish» va «vaqtincha turgan joyi bo‘yicha ro‘yxatga olish» tushunchalariga almashtirilmoqda.
Shuningdek, qonun bilan O‘zbekiston prezidenti qaroriga asosan xorijga chiqish biometrik pasporti joriy qilingani sababli qonunchilikka tegishli o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish, bir qator qonunlarga biometrik pasportga oid ishlatilayotgan tushunchalar kelgusida identifikatsiya ID-kartasi bilan qo‘llanilishi sababli identifikatsiya ID-kartasi tushunchasi kiritish belgilanmoqda.
Qonun qabul qilinishi natijasida huquqni qo‘llash amaliyotida «doimiy yashash joyi bo‘yicha ro‘yxatga olish va vaqtincha turgan joyi bo‘yicha ro‘yxatga olish» normalarining bir xilda bo‘lishi hamda bir xil ko‘rinishda qo‘llanilishiga, identifikatsiya ID-kartasini tartibga soluvchi normativ-huquqiy hujjatlarda belgilangan tushunchalar va huquqiy qoidalar moslashtirilishiga erishiladi.

Сенаторы одобрили закон, исключающий из законодательства понятие «постоянная прописка»
На двадцать третьем пленарном заседании Сената обсужден Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан», сообщает пресс-служба Сената.
Цель принятия данного Закона предусматривает устранение имеющихся проблем и недостатков, пробелов в законодательстве, регулирующем отношения, связанные с постоянной пропиской, а также в связи с внедрением новых правовых отношений, связанных с действующим биометрическим паспортом.
Сегодня слово «прописка» морально устарело, а в сознании граждан этот термин ассоциируется с понятиями «препятствующий», «ограничивающий свободу». В связи с этим понятия «постоянная прописка» и «учет по месту жительства» в законодательстве заменяются на «регистрацию по месту постоянного проживания» и «регистрацию по месту временного пребывания».
Законом вносятся соответствующие изменения и дополнения в законодательство в связи с тем, что на основании постановления Президента введен биометрический паспорт для выезда за границу, в ряд законов вводится понятие идентификационной ID-карты в связи с тем, что используемые понятия, касающиеся биометрического паспорта, будут применяться в будущем с идентификационной ID-картой.
Благодаря принятию данного Закона в правоприменительной практике будет достигнуто единообразие и единое применение норм «регистрация по месту постоянного проживания и регистрация по месту временного пребывания», приведение в соответствие понятий и правовых норм, закрепленных в нормативно-правовых актах, регулирующих ID-карту.