Putin O‘zbekistonga yangi elchisini jo‘natadi
Rossiya prezidenti Vladimir Putin 5-sentyabrda O‘zbekistonga yangi elchini tayinlashga doir hujjatni imzoladi. Rossiyaning O‘zbekistondagi elchixonasiga endi 2017 yildan beri Rossiyaning Turkiyadagi elchisi bo‘lib ishlab kelgan Aleksey Vladimirovich Yerxov rahbarlik qiladi.
Aleksey Yerxov 1960-yilda tug‘ilgan, Moskva davlat xalqaro munosabatlar institutini tamomlagan.
1983-yildan beri diplomatik faoliyat bilan shug‘ullanib kelmoqda. U ilgari Marokash (1983−1987 yillar), Misr (1990−1994 yillar), Isroil (1996−2000 yillar) elchixonalarida ishlagan.
2003−2006 yillarda Rossiyaning Suriyadagi elchixonasi maslahatchi-vakili, 2009−2015 yillarda Rossiyaning Istanbuldagi bosh konsuli bo‘lib ishlagan.
2015−2017 yillarda Rossiya Tashqi ishlar vazirligining Vaziyat va inqiroz markazi departamenti direktori bo‘lgan.
Eslatib o‘tamiz, bunga qadar Rossiyaning O‘zbekistondagi elchisi vazifasida ishlagan Oleg Malginov joriy yilning iyun oyida missiyasini yakunlagan edi.

Путин направит в Узбекистан нового посла
Президент России Владимир Путин 5 сентября подписал документ о назначении нового посла в Узбекистан. Посольство России в Узбекистане теперь возглавит Алексей Владимирович Ерхов, который с 2017 года работал послом России в Турции.
Алексей Ерхов родился в 1960 году, окончил Московский государственный институт международных отношений.
С 1983 года занимается дипломатической деятельностью. Ранее он работал в посольствах в Марокко (1983–1987 годы), Египте (1990–1994 годы) и Израиле (1996–2000 годы).
В 2003–2006 годах занимал должность советника-посланника в посольстве России в Сирии, в 2009–2015 годах был генеральным консулом России в Стамбуле.
В 2015–2017 годах возглавлял Департамент ситуационно-кризисного центра МИД России.
Напомним, ранее послом России в Узбекистане был Олег Мальгинов, завершивший свою миссию в июне текущего года.