Kaspiy dengizini 5 ta davlat bo‘lib oldi
Qozog‘iston, Ozarbayjon, Rossiya, Eron va Turkmaniston Kaspiy dengizining huquqiy maqomi bo‘yicha bitim imzoladi, deya xabar beradi «Anado‘lu» axborot agentligi.
Qozog‘istonning Oqtov shahrida o‘tkazilgan V Kaspiy davlatlari rahbarlari uchrashuvida Qozog‘iston prezidenti Nursulton Nazarboyev, Rossiya rahbari Vladimir Putin, Ozarbayjon respublikasi yetakchisi Ilhom Aliyev, Eron prezidenti Hasan Ruhoniy va Turkmanboshi Gurbanguli Berdimuhamedov qatnashdi.
Yig‘ilishda Kaspiy davlatlarida iqtisodiyot, trasport, logistika, atrof-muhit va boshqa sohalarda hamkorlik masalalari muhokama qilinib, Kaspiy dengizining huquqiy maqomi bo‘yicha bitim imzolandi.
Konvensiyaga ko‘ra, har bir mamlakat dengizda 15 dengiz milidan katta bo‘lmagan o‘ziga tegishli hududni belgilab oladi. Suvning tub qismi ham mamlakatlar o‘rtasida bo‘lib olinadi. Suvning yuza qismidan esa barcha birdek foydalanishi mumkin.
Sammitda Kaspiy dengizi zarixalaridan unumli foydalanishga,shuningdek ushbu hududda harbiy harakatlar amalga oshirilmasligiga kelishib olindi.
Bundan tashqari, sammitda terrorizmga qarshi kurashish, xavfsizlikni ta’minlash, chegara hududlarida barqarorlikni saqlash ham muhokama etildi.
Eron, Rossiya, Ozarbayjon, Turkmaniston va Qozog‘iston 1996 yildan beri Kaspiy dengizdan o‘z ulushini olish bo‘yicha muzokalar olib borayotgan edi.

Пять стран договорились о разделе Каспийского моря
Вводится специальное регулирование для проведения судоходства, промышленной рыбной ловли, научных исследований и прокладки трубопроводов. При любом крупном проекте его организатор должен учитывать влияние на экологию.
Конвенция позволит регулировать совместное использование акватории Каспийского моря на предмет судоходства и рыбной ловли. А также вводит запрет на введение военных структур стран не входящих в состав «пятерки».
Ответственность за безопасность в акватории Каспийского моря ложится на все страны-участницы договора. Кроме того, документ вводит запрет на присутствие военных сил внерегиональных государств.
Президент России Владимир Путин назвал конвенцию сбалансированным международным договором, который разработали с учетом взаимного интереса всех стран-участниц.
Пятый саммит руководителей прикаспийских государств проходит в казахстанском городе Актау. По итогам переговоров лидеры России, Ирана, Азербайджана, Туркменистана и Казахстана подпишут шесть документов по экономике, транспорту и безопасности региона.