Qalbaki dollarga «Iphone 13 pro» sotib olmoqchi bo‘lgan firibgar ushlandi
Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Uchqo‘rg‘on tuman bo‘limi tomonidan tadbirkorlik sub’yektlarining huquqlarini himoya qilish yuzasidan o‘tkazilgan tergovga qadar tekshiruvda fuqaro A.A. Namangan shahridagi «Chorsu» bozorida faoliyat yurituvchi tadbirkorlar I.G‘. va M.I.dan xarid qilgan liboslari uchun 2 dona qalbaki 100 AQSh dollari berganligi aniqlanib, A.A.ning yonidan yana 10 dona qalbaki 100 AQSh dollarlik kupyuralar ashyoviy dalil sifatida olingan.
Shuningdek, J.A. «OLX» saytida sotuvga qo‘ygan «Iphone 13 pro» rusumli uyali aloqa vositasini xaridor O‘.J.ga 1 000 AQSh dollariga sotishga kelishib, uchrashuv paytida xaridor O‘.J. unga 100 AQSh dollarlik 10 dona qalbaki kupyuralarni berganligi aniqlanib, ushbu kupyuralar ashyoviy dalil sifatida olingan.
Mazkur holatlar yuzasidan Jinoyat kodeksining 176-moddasi (qalbaki pul, aksiz markasi yoki qimmatli qog‘ozlar yasash, ularni o‘tkazish) bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.

Задержан покупатель iPhone за плату фальшивыми деньгами в Джизаке
В результате оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Джизакского областного управления Департамента при Генпрокуратуре, был осуществлен арест гражданина, совершившего покупку iPhone с использованием поддельных денег.
Гражданин по имени Ж. А. решил выставить на продажу свой телефон iPhone 13 Pro. На его объявление откликнулся гражданин по имени У. Ж., который согласился приобрести телефон за сумму в $1 000. Однако, в момент совершения сделки, задержанный передал продавцу 10 фальшивых купюр номиналом в $100 каждая.
По данному инциденту было заведено уголовное дело в соответствии со статьей 176 Уголовного Кодекса Республики Узбекистан (Изготовление, сбыт поддельных денег, акцизных марок или ценных бумаг), и в настоящее время проводятся следственные мероприятия по установлению всех обстоятельств произошедшего.