Qatar amiri O‘zbekistonga kelmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Qatar Davlati Amiri shayx Tamim bin Hamad Ol Soniy 5-6 iyun kunlari davlat tashrifi bilan mamlakatimizda bo‘ladi.
Bo‘lajak oliy darajadagi muzokaralarda O‘zbekiston va Qatar o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlarni yanada rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqiladi. Bunda, eng avvalo, faol siyosiy muloqotlar va madaniy-gumanitar almashinuvni davom ettirish, energetika, gaz-kimyo sanoati, qishloq xo‘jaligi, infratuzilma, logistika, turizm va boshqa tarmoqlarda yirik investitsiya loyihalarini amalga oshirish e’tibor markazida bo‘ladi.
Davlat rahbarlari xalqaro siyosat va mintaqaviy kun tartibining dolzarb masalalarini ham muhokama qiladilar.
Uchrashuv yakunida salmoqli hukumatlararo va idoralararo hujjatlar to‘plami imzolanishi kutilmoqda.
Ta’kidlash joizki, Qatar Davlati Amirining yurtimizga tashrifi ikki mamlakat o‘rtasidagi diplomatik munosabatlarning 25 yildan ziyod tarixida birinchisi bo‘ladi.

Эмир Катара посетит Узбекистан
По приглашению пезидента Шавката Мирзиёева эмир Катара шейх Тамим бин Хамад Аль Тани 5−6 июня посетит Узбекистан страну с государственным визитом.
По данным пресс-службы главы государства, основные мероприятия запланированы в Самарканде.
В ходе предстоящих переговоров на высшем уровне будут рассмотрены вопросы дальнейшего развития узбекско-катарских многоплановых отношений. Речь идёт прежде всего о продолжении активных политических контактов и культурно-гуманитарного обмена, реализации крупных инвестиционных проектов в сферах энергетики, газохимической промышленности, сельского хозяйства, инфраструктуры, логистики, туризма и других отраслях.
Главы государств также обсудят актуальные вопросы международной политики и региональной повестки.
По итогам встречи ожидается подписание пакета межправительственных и межведомственных документов.
Следует отметить, что визит эмира Катара станет первым за более чем 25-летний период дипломатических отношений между двумя государствами.