Qaysi mamlakatlarda eng ko‘p neft qayta ishlanmoqda va iste’mol qilinmoqda
Koreya neft uyushmalari ma’lumotlariga ko‘ra, Janubiy Koreya neftni qayta ishlovchi kompaniyalari salohiyati bo‘yicha jahonda beshinchi o‘ringa ko‘tarilib olgan.
Tashkilot ma’lumotlariga ishonadigan bo‘lsak, 2018-yilda Janubiy Koreyada bir sutkada o‘rtacha 3 346 000 barrel neft qayta ishlangan.
Bir sutkada o‘rtacha 18,76 mln. barrel neftni qayta ishlayotgan AQSh bu jabhada global yetakchi. Xitoyda esa bir-kecha-kunduzda 15,65 mln. barrel «qora oltin» foydalanish uchun yaroqli holatga keltirilmoqda. Keyingi o‘rinlarda Rossiya va Hindiston — 6,59 va 4,97 mln. barreldan.
Umuman olganda, jahon bo‘yicha bir sutkada o‘rtacha 82,9 mln. barrel neft qayta ishlanmoqda. Bilish qiyinmaski, global neft mahsulotlari bozorining qariyb 60 foizi yuqoridagi «beshlik» nazorati ostida.
Janubiy Koreya mamlakatda neftni qayta ishlash sohasi ilk yo‘lga qo‘yilgan 1964-yildan beri birinchi marta 2018-yilda Yaponiyani ish hajmi bo‘yicha ortda qoldirdi. Koreyslar neft iste’moli bo‘yicha global bozorda 8-o‘rinda — sutkasiga o‘rtacha 2,79 mln. barreldan. Demak, mamlakat o‘z ehtiyojidan ko‘p mahsulot ishlab chiqaryapti. Boshqacha aytganda, neft mustaqilligi!
Neft iste’moli bo‘yicha ham AQShga yetadigan davlat yo‘q — 20,45 mln. barrel (sutkasiga). Shunchalik ko‘pki, hammadan ziyod neftni qayta ishlovchi Qo‘shma Shtatlar kemtikni import bilan yopmoqda. Ikkinchi va uchinchi o‘rinlarda Xitoy va Hindiston — 13,52 mln. va 5,15 mln. barreldan. Chin yurti ichki ehtiyojini qoplay oladi, hindlar esa yo‘q.

Южная Корея заняла 8-е место в мире по объему потребляемой нефти — СМИ
В 2018 году Южная Корея заняла пятое место в мире по перерабатывающей способности нефтяных компаний. Об этом сообщает Maeil Business Newspaper со ссылкой на представителей Корейской нефтяной ассоциации.
Согласно опубликованным данным, в 2018 году среднесуточная мощность по переработке нефти в Южной Корее составила 3 346 000 баррелей.
Известно, что первое место по перерабатывающей способности занимает США с показателем 18,76 млн баррелей, затем идет Китай с показателем 15,65 млн баррелей, Россия — 6,59 млн баррелей, Индия — 4,97 млн баррелей.
В 2018 году года Южная Корея впервые опередила Японию по перерабатывающей способности с 1964 года, когда в стране зародилась нефтяная промышленность.
Известно, что среднедневной мировой объем переработки составил 82,9 млн баррелей, что на 960 тыс. баррелей больше, чем год назад.
Кроме того, в 2018 году Южная Корея заняла восьмое место в мире по объему потребляемой нефти. Среднедневной показатель потребления нефти составил 2,79 млн баррелей в день.
Первое место по объему потребляемой нефти занимает США со среднедневным показателем в 20,45 млн баррелей, затем Китай — 13,52 млн баррелей, Индия — 5,15 млн баррелей.