«O‘zbekneftgaz»: Boshqaruv raisi boshchiligida «Sho‘rtan» konidagi shtabda geologiya-qidiruv ishlarini kengaytirish hamda uglevodorod qazib chiqarish hajmini oshirishga oid sayyor yig‘ilish o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2021 yil 25 dekabr kuni Qashqadaryo viloyatiga tashrifi davomida bergan topshiriqlarining ijrosini ta’minlash, Respublika aholisi va iqtisodiyoti tarmoqlarining yoqilg‘i-energetika resurslariga bo‘lgan talabini qondirish maqsadida, «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligida neft va gaz geologiya-qidiruv ishlarini jadallashtirish maqsadida «Sho‘rtan» koni shtabida sayyor yig‘ilish o‘tkazildi.
Tadbirda «O‘zbekneftgaz» AJ, Davlat geologiya qo‘mitasi, «Schlumberger» xorijiy kompaniyasi, «O‘zlitineftgaz» AJ, «O‘zbekgeofizika» AJ, «IGIRNIGM» davlat muassasasining hamda joylardagi burg‘ilash, qazib chiqarish boshqarmalarining rahbar va mutaxassislari, geologlar, geofiziklar, muhandislar ishtirok etishdi.
Dastlab «O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan 2022 yilning birinchi yarim yillikda bajarilgan neft va gaz geologiya-qidiruv ishlari, zaxiralarni ko‘paytirish, yangi maydonlarni burg‘ilashga kiritish hamda ularning kelgusi istiqbolli yo‘nalishlari, erishilgan natijalar, mavjud muammolar va ularning yechimlariga doir takliflar batafsil muhokama qilindi.
2022 yilning o‘tgan davrida «O‘zbekneftgaz» AJ bo‘yicha 920 kv.km atrofida 3D seysmik-qidiruv ishlari bajarildi, «Cho‘lliota», «Yangi Alat», «Manguberdi» va «Sharqiy Arslon» nomli yangi maydonlar burg‘ilashga kiritildi, shuningdek 59 ming metrdan ortiq burg‘ilash ishlari olib borildi. Natijada 9,25 mln. shartli yoqilg‘i miqdordagi uglevodorod zahiralari ko‘paytirilishiga erishildi.
Tadbirda 2022 yilda «O‘zbekneftgaz» AJ va Davlat geologiya qo‘mitasi hamkorligida amalga oshirilayotgan neft va gaz geologiya-qidiruv ishlari ko‘rib chiqildi.
Qo‘mita va uning tarkibidagi tashkilotlar bilan birga Respublikada neft va gaz geologiya-qidiruv ishlarini rivojlantirishning asosiy yo‘nalishi sifatida Qoraqalpog‘iston Republikasi hududi belgilab olinganligi, Ustyurt mintaqasida neft va gaz geologiya-qidiruv ishlari bo‘yicha yangi tabdirlarni loyihalashtirish va ularni maqsadli amalga oshirish, tabiiy gazning yangi konlarini ochish va qo‘shimcha zaxiralarini aniqlash eng ustuvor vazifa ekanligi qayd etildi.
Soha mutaxassislariga Ustyurt hududida neft va gaz geologiya-qidiruv ishlarini yanada jadallashtirish uchun qo‘shimcha – texnik quvvatlari yuqori burg‘ilash uskunalarini jalb qilish, regiondagi 5000 metrgacha chuqurlikdagi katta istiqbollarni o‘rganish hamda uglevodorod xom ashyosi zaxiralarini keskin ko‘paytirish bo‘yicha aniq topshiriqlar berildi. Shuningdek Ustyurtda qo‘shimcha hududlarni o‘rganish va yangi maydonlarni topish, natijada Respublika bo‘yicha neft va gazga istiqbolli strukturalar defitsitini bartaraf etish bo‘yicha tanqidiy muhokamalar bo‘lib o‘tdi.
Tadbir davomida Ustyurt hududining qo‘shimcha istiqbollarini o‘rganish maqsadida «Schlumberger» xorijiy kompaniyasi bilan o‘rnatilgan hamkorliklar asosida jamiyat bilan birgalikda amalga oshirilayotgan ishlar holati, olingan va erishilayotgan natijalarning samaradorligi ham o‘rganib chiqildi. Ushbu kompaniya bilan keyingi yillarda Muborak, Sho‘rtan va Gazli hududlari istiqbollarini baholash bo‘yicha hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi. Modellashtirish markazi, neft va gaz qazib chiqarish boshqarmalari bosh geologlari va «Schlumberger» kompaniyasi mutaxassislari ishtirokida «Ishchi guruh» tashkil etilib joylarga chiqqan holda ishlarni tashkil etish bo‘yicha vazifalar belgilab berildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-154-sonli qarori ijrosini ta’minlash maqsadida, Geologiya fanlari Universitetida «O‘zbekneftgaz» AJ homiylik mablag‘lari hisobidan neft va gaz yo‘nalishida yangi laboratoriya tashkil qilish va uni 1,0 mln. dollarlik 13 turdagi uskuna va laboratoriya jihozlari bilan ta’minlash masalalari qayta ko‘rib chiqildi.
Xarid qilish jarayonlarini jadallashtirish uchun «O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan tegishli mutaxassislar jalb qilinishi va tegishli departamentlar kelishuvida qisqa muddatda texnik topshiriqlarni ishlab chiqish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Universitet va uning tarkibidagi institutlar bilan birgalikda 2022-2023 yillarda 19 ta ilmiy loyihalar bo‘yicha ishlarni tashkil qilish, ularda Universitet o‘qituvchilari va talabalarning ishtiroki, kutilayotgan natijalar, ularning samaradorligi kabi masalalarga alohida e’tibor qaratilib mas’ullarga zarur ko‘rsatmalar va jamiyatning geologiya-qidiruv ishlarini doimiy tahlil qilib borish, uglevodorod zaxiralarini o‘stirishga qaratilgan tavsiyalar taqdim etish topshiriqlari berildi.
Qarordagi topshiriqlar ijrosini bajarishni tezlashtirish maqsadida, «O‘zbekneftgaz» AJ, Davlat geologiya qo‘mitasi va uning tarkibidagi tashkilotlar xodimlaridan iborat qo‘shma «Ishchi guruh» tashkil qilinib, mas’ullarning vazifalari aniq belgilab berildi.
Tadbir davomida «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi tomonidan burg‘ilash ishlarida hamda uglevodorod qazib chiqarish jarayonlarida yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar tanqid ostiga olindi hamda tegishli rahbar va mutaxassislarga mavjud kamchiliklarni qisqa muddatda bartaraf etish, bugungi kundagi dunyodagi geosiyosiy holatni e’tiborga olgan holda material-texnik resurslar ta’minotini tezkor hal qilish, tadbirlar samaradorligini keskin oshirish bo‘yicha ham zarur ko‘rsatmalar berdi. Bundan tashqari, kelgusi besh yillikda «O‘zbekneftgaz» AJ rejalashtirilgan maqsadlarga erishish uchun Ustyurt va Hisor regionlarida investitsiya bloklarini ajratish zarurligi ta’kidlab o‘tildi.
Ta’kidlash kerakki, «O‘zbekneftgaz» AJ mutaxassislari yuqorida keltirilgan tadbirlarni samarali amalga oshirish orqali Respublika uglevodorod xom ashyo bazasini mustahkamlash, uni kelgusida barqaror rivojlantirish, shuningdek aholi va iqtisodiyot tarmoqlarining yoqilg‘i-energetika resurslariga nisbatan talabini qondirishga xizmat qilish maqsad qilingan.

«Узбекнефтегаз»: Под руководством Председателя Правления в штабе на месторождении «Шуртан» проведено выездное совещание по вопросам расширения геологоразведочных работ и увеличения объемов добычи углеводородов
В целях обеспечения исполнения поручений Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, данных в ходе визита в Кашкадарьинскую область 25 декабря 2021 года, удовлетворения потребностей населения и отраслей экономики Республики в топливно-энергетических ресурсах, ускорения геологоразведочных работ на месторождении «Шуртан» под руководством Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева проведено выездное совещание.
В совещании приняли участие руководители, специалисты, геологи, геофизики и инженеры АО «Узбекнефтегаз», Государственного геологического комитета, иностранной компании «Schlumberger», АО «УзЛИТИнефтегаз», АО «Узбекгеофизика», государственного учреждения «ИГИРНИГМ» и нефтегазодобывающих управлений.
В начале были подробно обсуждены геологоразведочные работы на нефть и газ, выполненные АО «Узбекнефтегаз» в первом полугодии 2022 года, увеличение запасов, включение в бурение новых месторождений и их перспективные направления, достигнутые результаты, текущие проблемы и предложения по их решению.
За истекший период 2022 года по АО «Узбекнефтегаз» выполнены 3D сейсморазведочные работы на площади около 920 кв. км, введены в бурение новые месторождения «Чуллиота», «Янги Алат», «Мангуберди» и «Шарқий Арслон», а также проведены буровые работы на глубине более 59 тыс. метров.
Рассмотрены геологоразведочные работы на нефть и газ, осуществляемые в 2022 году совместно АО «Узбекнефтегаз» и Государственным геологическим комитетом.
С комитетом и организациями, входящими в его состав, основным направлением развития геологоразведочных работ на нефть и газ в республике определена территория Республики Каракалпакстан, приоритетной задачей является проектирование и целенаправленная реализация новых мероприятий по геологоразведочным работам на нефть и газ в Устюртском регионе, открытие новых месторождений и выявление дополнительных запасов природного газа.
Специалистам сферы даны конкретные поручения по привлечению бурового оборудования с высокой добавленной технической мощностью для дальнейшего ускорения геологоразведочных работ на нефть и газ в Устюртском регионе, изучению больших перспектив на глубине до 5000 метров и увеличению запасов углеводородного сырья. Также в Устюрте состоялись критические дискуссии по изучению дополнительных территорий и поиску новых площадей, устранению дефицита перспективных нефтегазоносных структур по всей Республике.
В ходе мероприятия с целью изучения дополнительных перспектив территории Устюрта изучено состояние совместной работы общества с зарубежной компанией «Schlumberger», эффективность полученных и достигнутых результатов. Рассмотрены вопросы расширения сотрудничества с этой компанией на ближайшие годы по оценке перспектив развития Мубарекского, Шуртанского и Газлийского регионов. Создана «Рабочая группа» с участием главных геологов Центра моделирования, нефтегазодобывающих управлений и специалистов компании «Schlumberger», и определены задачи по организации работ с выездом на места.
Также, во исполнение постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-154, были пересмотрены вопросы организации в Университете геологических наук за счет спонсорских средств АО «Узбекнефтегаз» новой лаборатории нефтегазового профиля и обеспечения ее 13 видами приборами и лабораторным оборудованием на сумму 1,0 млн. долларов США.
Для ускорения процесса закупок АО «Узбекнефтегаз» даны указания по привлечению соответствующих специалистов и разработке технических заданий в кратчайшие сроки согласовано с соответствующими департаментами.
Особое внимание было уделено организации работы с университетом и его структурными институтами в 2022-2023 годах по 19 научным проектам, участию в них преподавателей и студентов университета, ожидаемым результатам, их эффективности, ответственным лицам было поручено постоянно анализировать геологоразведочные работы общества и давать рекомендации, направленные на разведку запасов углеводородов.
В целях ускорения выполнения поручений, указанных в постановлении, создана совместная «Рабочая группа», состоящая из сотрудников АО «Узбекнефтегаз», Государственного геологического комитета и входящих в его состав организаций, и четко определены обязанности ответственных лиц.
В ходе совещания Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» подверг критике допущенные недостатки в буровых работах и процессах добычи углеводородов и дал необходимые указания соответствующим руководителям и специалистам по устранению имеющихся недостатков в кратчайшие сроки, оперативному решению вопросов обеспечения материально-техническими ресурсами с учетом геополитической ситуации в мире, а также по кардинальному повышению эффективности мероприятий.
Кроме того, подчеркнута необходимость выделения инвестиционных блоков в Устюртском и Гиссарском регионах для достижения запланированных целей АО «Узбекнефтегаз» в ближайшие пять лет.
Следует отметить, что специалисты АО «Узбекнефтегаз», эффективно реализуя вышеперечисленные мероприятия, нацелены на укрепление углеводородной сырьевой базы Республики, дальнейшему устойчивому развитию, а также удовлетворению спроса населения и отраслей экономики на топливно-энергетические ресурсы.