Qirg‘iziston prezidenti davlat tashrifi bilan O‘zbekistonga kelyapti
Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan 18-19 iyul kunlari davlat tashrifi bilan O‘zbekistonda bo‘ladi.
Bu haqda Qirg‘iziston prezidenti Administratsiyasi tashqi siyosat bo‘limi mudiri Muratbek Azimbakiyev ma’lum qildi.
«Tashrif doirasida prezident Sadir Japarov O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan ikki tomonlama muzokaralar o‘tkazadi.
Tomonlar o‘zaro manfaatli barcha yo‘nalishlar bo‘yicha ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalarini, shuningdek, Qirg‘iziston-O‘zbekiston munosabatlarini rivojlantirish istiqbollarini muhokama qiladi», – dedi Muratbek Azimbakiyev.
Tashrif doirasida, shuningdek, Sadir Japarov Qirg‘izistonning O‘zbekistondagi madaniyat kunlari rasmiy ochilish marosimida ishtirok etadi. Shu bilan birga, Qirg‘iziston va O‘zbekiston davlat rahbarlari ishtirokida amalga oshirilayotgan ikki tomonlama loyihalarning ochilish marosimi bo‘lib o‘tadi.
Qolaversa, ushbu tashrif bilan bog‘liq Qirg‘iziston-O‘zbekiston biznes-forumi, Qirg‘iziston Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim muassasalari rektorlari forumi kabi qator tadbirlar o‘tkaziladi.

Президент Кыргызстана посетит Узбекистан с государственным визитом
Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров по приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 18-19 июля совершит государственный визит в Узбекистан. Об этом сообщил заведующий отделом внешней политики Администрации Президента Кыргызской Республики Муратбек Азымбакиев.
«В рамках визита Президент Садыр Жапаров проведет двусторонние переговоры с Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым.
Стороны обсудят актуальные вопросы двустороннего сотрудничества по всем направлениям взаимного интереса, а также перспективы развития кыргызско-узбекских отношений.
В рамках визита Глава государства примет участие в церемонии официального открытия Дней культуры Кыргызской Республики в Республике Узбекистан. Также состоится церемония онлайн запуска/открытия реализуемых двусторонних проектов с участием глав государств Кыргызстана и Узбекистана.
Кроме того, к визиту приурочен ряд мероприятий, таких как кыргызско-узбекский Бизнес-форум и Форум ректоров высших учебных заведений Кыргызской Республики и Республики Узбекистан», - отметил Муратбек Азымбакиев.