«Qodirov ishi» bo‘yicha Bosh prokuratura axboroti
2019 yil 18 aprel kuni internet tarmoqlarida «Qodirov ishi» doirasida hibsga olingan mansabdor shaxslar tergov davomida qiynoqlar haqida xabar berishdi» nomli maqola e’lon qilindi. O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi shu yuzasidan axborot berib o‘tdi.
Maqolada xuddiki ayblanuvchilar U.Sunnatov va U.Xurramovlarga nisbatan jismoniy va psixologik zo‘ravonlik va qo‘pol munosabatda bo‘lingani qayd etilgan.
Avval xabar qilinganidek (11.04.2019), Bosh prokuratura tomonidan R.Qodirov va boshqalarga nisbatan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi bo‘yicha tergov olib borilgan hamda 13 nafar shaxsga mansab vakolatlarini suiiste’mol qilish, pora olish, shuningdek, boshqa mansabdorlik va iqtisodiy jinoyatlarni sodir etish bo‘yicha ayb e’lon qilingan.
Dastlabki tergov Jinoyat-protsessual kodeksining qoidalariga qat’iy amal qilgan holda olib borilgan, ayblanuvchilarga va ularning yaqin qarindoshlariga nisbatan hech qanday qiynoqlar yoki boshqa noqonuniy xatti-harakatlarga yo‘l qo‘yilmagan.
Ayblanuvchilar U.Sunnatov va U.Xurramov ularga qo‘yilgan ayblovlarni faqat qisman tan olgan, bu esa ularga ayblov bo‘yicha o‘z fikrini erkin ifoda etish imkoniyati berilgani va ularga nisbatan jismoniy tazyiq o‘tkazilganlik fakti mavjud emasligidan dalolatdir.
Bundan tashqari, ushbu jinoyat ishi bo‘yicha avval e’lon qilingan rasmiy xabarda (11.04.2019) ta’kidlanganidek, dastlabki tergov va sud jarayonida barcha ayblanuvchilarning sog‘lig‘i Ichki ishlar vazirligi tibbiy muassasalarining doimiy tibbiy kuzatuvida va nazorati ostida bo‘ldi.
Ta’kidlash joizki, dastlab jinoyat ishini sudda ko‘rish boshlanganida sudlanuvchilar U.Sunnatov va U.Xurramov sudda so‘roq qilish jarayonida o‘z ko‘rsatmalarida sodir etilgan jinoyatlarda aybdorligini tan olib, o‘z qilmishlariga amalda pushaymonligini bildirishdi, ammo keyinchalik ular o‘z ko‘rsatmalarini o‘zgartirib, xuddiki ularga nisbatan qiynoq va tahdidlar qo‘llangani haqida xabar berishdi.
Qonunchilikka binoan, ayblanuvchi va sudlanuvchilar ularga nisbatan e’lon qilingan ayblov bo‘yicha har qanday pozitsiyani egallash huquqiga ega. O‘z navbatida Bosh prokuratura U.Sunnatov va U.Xurramovning tergov davomida ularga nisbatan qiynoqlar qo‘llanganligi to‘g‘risidagi vajlariga javoban aniq pozitsiyasini bildirib, yuqoridagi ko‘rsatmalar haqiqatga mos kelmasligini qat’iy ta’kidlaydi.
Avval xabar berilganidek, bugungi kunda R.Qodirov va boshqalarga nisbatan jinoyat ishi sud tomonidan ko‘rib chiqilmoqda va Bosh prokuratura jinoyat ishida ishtirok etish uchun jalb qilingan fuqarolarning huquq va erkinliklarini ta’minlash bo‘yicha barcha zarur choralar ko‘rilishini kafolatlaydi.

Генпрокуратура прокомментировала информацию о пытках в рамках дела Рашида Кадырова
18 апреля 2019 года в сети интернет опубликована статья «Чиновники, арестованные в рамках «кадыровского дела», заявили о пытках в ходе следствия». Генеральная прокуратура Узбекистана прокомментировала данную информацию.
В статье указано якобы о применении в ходе следствия в отношении обвиняемых У.Суннатова и У.Хуррамова физического и психологического насилия и жестокого обращения.
Как уже ранее сообщалось, Генеральной прокуратурой расследовано уголовное дело в отношении Р.Кадирова и других, в рамках которого 13 лицам предъявлены обвинения в совершении злоупотреблений должностными полномочиями, получения взяток, а также других должностных и экономических преступлений.
Предварительное расследование проводилось в строгом соответствии с нормами Уголовно-процессуального кодекса, никаких пыток или иных незаконных действий в отношении обвиняемых и их близких родственников не допускалось.
Обвиняемые У.Суннатов и У.Хуррамов по предъявленным им обвинениям признались частично, что свидетельствует о предоставлении им возможности свободно изъявлять свое мнение по обвинению и отсутствии фактов применения к ним физического насилия и др.
Более того, как было указано в опубликованном касательно этого уголовного дела официальном сообщении, в течение всего предварительного следствия и судебного разбирательства медицинскими учреждениями МВД оказывается постоянное медицинское сопровождение и контроль за состоянием здоровья всех обвиняемых.
Следует отметить, что в начале рассмотрения уголовного дела в суде подсудимые У.Суннатов и У.Хуррамов в ходе судебного допроса в своих показаниях признали свою вину в совершенных преступлениях и раскаивались в содеянном, однако в последующем изменив свои показания, сообщили о якобы применении в отношении них пыток и угроз.
Согласно законодательству, обвиняемые и подсудимые вправе занимать любую позицию по существу предъявленного обвинения. Генпрокуратура, в свою очередь, выражая свою четкую позицию по поводу якобы применения пыток в ходе следствия категорически заявляет, что вышеуказанные показания У.Суннатова и У.Хуррамова не соответствуют действительности.
Как было ранее отмечено, уголовное дело в отношении Р.Кадирова и других в настоящее время рассматривается судом, и Генеральная прокуратура гарантирует принятие всех необходимых мер по обеспечению прав и свобод граждан, привлеченных к участию в уголовном деле.