Qonunchilikka pensiya ta’minotiga doir qator o‘zgartirishlar kiritildi
Prezident tomonidan imzolangan O‘RQ-922-son qonun bilan ayrim qonun hujjatlarga fuqarolar ijtimoiy himoyasiga doir o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi.
Jumladan, «Fuqarolarning davlat pensiya ta’minoti to‘g‘risida»gi qonunga kiritilgan o‘zgartirishga ko‘ra, pensionerga hisoblangan, lekin uning tomonidan talab qilib olinmagan pensiya summasini to‘lash muddati 12 oydan 24 oygacha uzaytirildi.
Shuningdek, fuqarolarga pensiya tayinlash uchun davlat xizmatlari markazlari yoki YaIDXP (my.gov.uz) orqali murojaat qilish huquqi berildi.
Bundan tashqari, qonunda pensiyaning eng kam miqdori eng kam iste’mol xarajatlari darajasidan oz bo‘lmasligini belgilash, pensiyalar miqdorlarini yil davomida tovarlar va xizmatlarning iste’mol narxlari indeksi darajasining o‘sish sur’atlarini inobatga olgan holda oshirib borish tartibi aniqlashtirildi.
Shu bilan birga «Fuqarolarning jamg‘arib boriladigan pensiya ta’minoti to‘g‘risida»gi Qonunga fuqaroda davlat pensiya ta’minoti huquqi yuzaga kelganligi to‘g‘risida Pensiya jamg‘armasi tomonidan Xalq bankiga axborot tizimi orqali elektron shaklda yuboriladigan ma’lumotlar fuqaroning pensiya to‘lovlarini olishi uchun asos bo‘lishini nazarda tutuvchi o‘zgartirishlar kiritildi.

В законодательство о пенсионном обеспечении внесен ряд изменений
Законом, подписанным Президентом ЗРУ №922, внесены изменения и дополнения в некоторые законодательные акты.
Согласно внесенным изменениям в Закон «О государственном пенсионном обеспечении граждан», предусматривается увеличение срока выплаты начисленной, но не востребованной пенсионером суммы пенсии с 12 месяцев до 24 месяцев.
Также, предоставляется право на обращение граждан за назначением пенсии через центры государственных услуг или через ЕПИГУ (my.gov.uz).
Кроме того, В Законе определяется порядок установления минимального размера пенсии на уровне не ниже минимальных потребительских расходов, увеличения размеров пенсий с учетом темпов роста уровня индекса потребительских цен на товары и услуги в течение года.
Вместе с тем, в Закон Республики Узбекистан «О накопительном пенсионном обеспечении граждан» внесены изменения, предусматривающие, что сведения о приобретении гражданином права на государственное пенсионное обеспечение, направляемые Пенсионным фондом в Народный банк в электронной форме через информационную систему, являются основанием для получения накопительных пенсионных выплат.