Qozog‘iston tug‘ilgan har bir bolaga bankda hisob raqam ochmoqchi
Qozog‘iston moliya vaziri o‘rinbosari Dauren Temirbekov Milliy jamg‘arma daromadlarining bir qismini ijtimoiy kelib chiqishidan qat’iy nazar bolalarga to‘lab berishga oid mexanizm loyihasini ma’lum qildi.
«Kazinform»ning rasmiyga tayanib ma’lum qilishicha, Milliy jamg‘arma mablag‘larining 50 foizi barcha yoshdagi 18 yoshgacha bo‘lgan bolalar o‘rtasida taqsimlanadi.
Rossiyaning RBK nashri taqsimlanadigan mablag‘larning har yili mamlakat tabiiy resurslarini qazib olishdan olingan daromadlar hisobidan qoplanishiga ishora qilmoqda.
Dauren Temirbekov «Bolalar milliy jamg‘armasi» loyihasi doirasidagi jamg‘arma hisob raqamlari bola tug‘ilgandan so‘ng darhol avtomatik tarzda ochilishini va 18 yoshgacha har yili 1-yanvar kuni to‘ldirib borilishini ma’lum qildi.
Hisobdan pul mablag‘larini faqat voyaga etganidan keyin ishlatish mumkin bo‘ladi. Hisobdagi mablag‘lar soliqdan ozod qilinadi.
Hisobdan to‘lovlar faqat maqsadli ehtiyojlar uchun - ta’lim yoki uy-joy sotib olish (faqat Qozog‘iston hududida) uchun amalga oshiriladi. Shuningdek, 18 yoshga to‘lgan hisob raqam egasiga xorijiy ta’lim muassasasida o‘qish uchun to‘lovni amalga oshirish uchun ushbu mablag‘lardan foydalanishni cheklamaslik ham ko‘zda tutiladi.
18 yoshga to‘lgach, hisobdagi mablag‘lar 5-10 yil davomida saqlanadi. Agar ular talab qilinmasa, ularni pensiya hisobvarag‘iga o‘tkazish taklif etiladi. Bundan tashqari, bu mablag‘lar meros qilib olinishi ham mumkin.

Казахстанским детям откроют накопительные счета
Вице-министр национальной экономики Тимур Жаксылыков сообщил, что детям до 18 лет откроют специальные накопительные счета в ЕНПФ.
Инициатива «Нацфонд — детям» будет запущена в 2024 году.
«Всем детям до 18 лет откроют персональные накопительные счета, на которые ежегодно будут начисляться средства. Оператором счетов будет единый накопительный пенсионный фонд», — сообщил Жаксылыков на заседании правительства.
Он напомнил, что накопленные средства будут доступны для использования только по достижении совершеннолетия. Законодательные изменения планируется принять в 2023 году.
1 сентября президент в своем послании выдвинул инициативу отчислять 50% от ежегодного инвестиционного дохода национального фонда на специальные накопительные счета детей до достижения ими совершеннолетия.
Позже политический обозреватель Газиз Абишев посчитал, сколько получат дети из нового национального фонда по достижении 18 лет. По его предположениям, за 18 лет на одного ребенка соберется 900 долларов. А пресс-секретарь президента Руслан Желдибай заявил, что минимум 3 тыс. долларов накопится на счетах юных казахстанцев к 18-летию.