Raqobat qo‘mitasi Lukoil’ga qarshi ish qo‘zg‘atdi
Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi tomonidan “Lukoil Overseas Supply and Trading Ltd” kompaniyasiga nisbatan ish qo‘zg‘atildi.
Kompaniya tomonidan birja savdolari orqali texnik oltingugurt mahsulotini realizatsiya qilishda, shu jumladan birja savdolarida mahsulot hajmlarini nomuvofiq qo‘yish kabi manipulyasiya holatlari orqali mahsulot narxlarini oshishiga olib kelgan harakatlarining alomatlari aniqlangan.
Natijada birja savdolarida texnik oltingugurt mahsuloti narxlari o‘rtacha 10 foizdan 50 foizgacha oshishiga sabab bo‘lgan.
Shu munosabat bilan, Raqobat qo‘mitasi tomonidan “Lukoil Overseas Supply and Trading Ltd” kompaniyasiga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi “Raqobat to‘g‘risida”gi Qonuni va Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 18 martdagi 170-sonli qarori bilan tasdiqlangan Nizom talablari buzilishi alomatlari bo‘yicha ish qo‘zg‘atildi.
Qo‘zg‘atilgan ish o‘rnatilgan tartibda ko‘rib chiqilib, qaror qabul qilingandan so‘ng qo‘shimcha axborot beriladi.

В Узбекистане возбудили дело против «Лукойла»
Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей выявил признаки манипуляции ценами на техническую серу со стороны компании «Lukoil Overseas Supply and Trading Ltd» при реализации продукции через биржевые торги, включая несоответствующее выставление объемов продукции на торгах, что привело к увеличению цен на продукцию.
В результате цены на технический серу на биржевых торгах увеличились в среднем от 10% до 50%. Об этом сообщили в Комитете по конкуренции.
В связи с этим Комитетом по конкуренции возбуждено дело в отношении компании «Lukoil Overseas Supply and Trading Ltd» по признакам нарушения требований Закона Республики Узбекистан «О конкуренции» и Положения, утвержденного Постановлением Кабинета Министров №170 от 18 марта 2020 года.
Возбужденное дело будет рассмотрено в установленном порядке, дополнительная информация будет предоставлена после принятия решения.