O‘zbekiston Respublikasi Hukumati BMT Inson huquqlari kengashining O‘zboshimchalik bilan hibsga olishlar bo‘yicha ishchi guruhi tomonidan G. Karimovaning jinoiy javobgarlikka tortilishi yuzasidan qabul qilingan 17/2025-sonli mulohazasiga rasmiy munosabat bildirdi.
Hukumat Ishchi guruhning fikri Manba tomonidan taqdim etilgan bir tomonlama sub’yektiv ma’lumotlar asosida shakllantirilgani, O‘zbekiston Hukumatining bu borada rasmiy javobi taqdim etilgani, ammo u rasmiy protsessual muddatlar tufayli e’tiborga olinmaganidan tashvish bildirib, bunday yondashuv BMT organlari amal qilishi zarur bo‘lgan xolislik va beg‘arazlik prinsiplariga putur yetkazishini ta’kidladi.
«O‘zbekiston o‘zaro hurmat, xalqaro huquq normalariga rioya qilish va ikki yoqlama standartlarga yo‘l qo‘ymaslik tamoyillariga asoslangan muloqot va xalqaro hamkorlik uchun hamisha ochiq.
G. Karimovaga nisbatan barcha jinoiy ishlar jinoyat va jinoyat-protsessual qonunchilik normalariga qat’iy rioya qilgan holda, shuningdek, mamlakatning xalqaro majburiyatlarini, jumladan Fuqarolik va siyosiy huquqlar to‘g‘risidagi xalqaro pakt qoidalarini inobatga olgan holda qo‘zg‘atilgan hamda ko‘rib chiqilgan.
Himoyaga bo‘lgan huquq va odil sudlov huquqi jinoyat protsessining barcha bosqichlarida ta’minlangan. G. Karimova mustaqil ravishda tanlangan yoki belgilangan tartibda tayinlangan himoyachilarga murojaat qilish huquqiga ega bo‘lgan. Jinoyat ishiga oid materiallar bilan tanishish, qarorlar ustidan shikoyat qilish hamda himoyachi bilan muloqotning maxfiyligi tamoyiliga rioya qilingan.
G. Karimova ishi bo‘yicha sud qarorlari vakolatli sudlar tomonidan og‘ir va o‘ta og‘ir jinoyatlar, jumladan soliqlarni to‘lashdan bo‘yin tovlash, jinoiy daromadlarni legallashtirish, davlat mulkini g‘ayriqonuniy o‘zlashtirish, firibgarlik va davlatga juda katta miqdorda zarar yetkazgan boshqa jinoyatlar sodir etilganligini tasdiqlovchi yetarli dalillar asosida chiqarilgan.
G.Karimovaning 2014-yilda go‘yoki o‘zboshimchalik bilan hibsga olingani, uzoq muddat uy qamog‘ida saqlangani, «oshxonadagi sud» va boshqa shu kabi da’volar asossizdir. Barcha protsessual harakatlar va sud muhokamalari protsessual qonunchilik normalari va talablariga to‘liq muvofiq holda o‘tkazilgan. Hozirgi vaqtda mahkuma sud qarorlari ustidan qonunda belgilangan tartibda shikoyat qilish huquqiga ega», – deyiladi rasmiy bayonotda.
O‘z navbatida, O‘zbekiston Respublikasi Hukumati mazkur ish bo‘yicha siyosiy sabablar mavjudligi to‘g‘risidagi da’volarni ham qat’iyan rad etadi. Huquqni muhofaza qiluvchi va sud organlarining barcha harakatlari faqat sudlanuvchining jinoiy harakatlarni sodir etishdagi aybini to‘liq tasdiqlovchi huquqiy va daliliy jihatlarga asoslangani hamda uning qonuniy iqtisodiy faoliyati va/yoki siyosiy mavqei yoki qarashlariga daxl qilmagani aytiladi.
«Shu nuqtai nazardan, 2022-yilda Shveysariya Konfederatsiyasi bilan O‘zbekiston Respublikasi Hukumati o‘rtasidagi Bitim doirasida G.Karimova ilgari jinoiy yo‘l bilan orttirgan va qaytarilgan moliyaviy mablag‘lardan O‘zbekiston Hukumatining islohotlar dasturini qo‘llab-quvvatlash va BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish uchun foydalanish maqsadida «Vision 2030» jamg‘armasi tashkil etilganini ta’kidlaymiz. Jamg‘arma boshqaruvi BMTning Ko‘p tomonlama sheriklik trast jamg‘armasi orqali amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarini vijdonan bajarib kelmoqda va BMT mexanizmlari, jumladan maxsus tartib-taomillari bilan konstruktiv muloqotni qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini tasdiqlaydi.
Hukumat xalqaro tuzilmalarda o‘z obro‘sini himoya qilish, shuningdek, ishonchli axborotni manfaatdor tomonlarning keng doirasiga tushuntirish bo‘yicha keyingi qadamlarni qo‘yish huquqini o‘zida saqlab qoladi», – deyiladi O‘zbekiston Respublikasi Hukumati munosabatida.

Правительство Республики Узбекистан официально отреагировало на Мнение № 17/2025 Рабочей группы по произвольным задержаниям Совета ООН по правам человека, принятое в отношении привлечения к уголовной ответственности Гульнары Каримовой.
Правительство выразило обеспокоенность тем, что мнение Рабочей группы было сформировано на основе односторонней субъективной информации, представленной Источником, при том что официальный ответ Правительства Узбекистана по данному вопросу был направлен, но не был принят во внимание из-за процессуальных сроков. В этой связи было подчеркнуто, что такой подход подрывает принципы объективности и беспристрастности, которыми должны руководствоваться органы ООН.
Узбекистан открыт для диалога и международного сотрудничества, но на основе взаимного уважения, соблюдения международного права и недопущения двойных стандартов.
Все уголовные дела в отношении Г. Каримовой были возбуждены и рассмотрены в строгом соответствии с нормами уголовного и уголовно-процессуального законодательства, а также с учетом международных обязательств страны, в том числе положений Международного пакта о гражданских и политических правах.
Право на защиту и справедливое судебное разбирательство обеспечивалось на всех этапах уголовного процесса. Г. Каримова имела доступ к адвокатам, включая избранных самостоятельно или назначенных в установленном порядке. Доступ к материалам дел, возможность обжалования решений и соблюдение принципа конфиденциальности взаимодействия с защитой были соблюдены.
Судебные решения по делу Г. Каримовой были вынесены компетентными судами на основании достаточной доказательной базы, подтверждающей совершение тяжких и особо тяжких преступлений, в том числе уклонения от уплаты налогов, легализация преступных доходов, незаконного присвоения государственного имущества, мошенничества и других преступлений, причинивших ущерб государству в особо крупном размере.
Утверждения о якобы произвольном задержании Г. Каримовой в 2014 году, о длительном домашнем аресте, т.н. «суде на кухне» и другие не обоснованы. Все процессуальные действия и судебные разбирательства проведены в полном соответствии с нормами и требованиями процессуального законодательства. В настоящее время за осужденной сохраняется право обжалования судебных решений в установленном законом порядке, — говорится в сообщении.
В свою очередь, Правительство Республики Узбекистан решительно отвергает заявления о наличии каких-либо политических мотивов в данном деле. Отмечается, что все действия правоохранительных и судебных органов основывались исключительно на юридических и доказательных аспектах, полностью подтверждающих вину подсудимой в совершении преступных деяний, и не затрагивали её законную экономическую деятельность, а также её политический статус или взгляды.
В этом контексте следует отметить, что в 2022 году, в рамках Соглашения между Швейцарской Конфедерацией и Правительством Республики Узбекистан, был создан Фонд «Vision 2030» для использования возвращённых финансовых средств, ранее приобретённых Г. Каримовой преступным путём, в целях поддержки программы реформ Правительства Узбекистана и достижения Целей устойчивого развития ООН. Управление Фондом осуществляется через Многопартнёрский трастовый фонд ООН.
Узбекистан добросовестно выполняет свои международные обязательства в области прав человека и подтверждает свою готовность поддерживать конструктивный диалог с механизмами ООН, включая специальные процедуры.
Правительство оставляет за собой право предпринимать дальнейшие шаги по защите своей репутации в международных структурах, а также по разъяснению достоверной информации широкому кругу заинтересованных сторон, — отмечается в официальном заявлении.