Muftiy Usmonxon Alimov jahonning eng nufuzli musulmonlari ro‘yxatidan o‘rin oldi
O‘zbekiston musulmonlari diniy idorasi rahbari, muftiy Usmonxon Alimov jahonning eng nufuzli 500 musulmoni — «The Muslim 500» ro‘yxatidan joy oldi. Bu haqda «Podrobno.uz» xabar berdi.
Iordaniya poytaxti Ammandagi Podshohlik strategik tadqiqotlar islom markazi Jorjtaundagi Musulmon-nasroniy anglashuv markazi ko‘magida eng nufuzli 500 musulmonning navbatdagi ro‘yxatini tayyorladi. Ro‘yxat 2009-yildan beri har yili muntazam e’lon qilib boriladi.
Bu yilgi ro‘yxat boshida Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘on turibdi — o‘tgan yili Turkiya yetakchisi beshinchi bo‘lgandi. Undan keyin Saudiya Arabistoni podshohi Salmon ibn Abdulaziz, uchinchi o‘rinda esa Iordaniya podshohi Abdulla Ikkinchi ibn al-Husayn joy olgan.
Mashhurlardan Turkiya sobiq prezidenti Abdulloh Gul, Turkiya sobiq tashqi ishlar vaziri Ahmed Davuto‘g‘li, Checheniston rahbari Ramzon Qodirov, Tojikiston prezidenti Emomali Rahmon, Turkmaniston prezidenti Gurbanlugi Berdimuhamedov ham ro‘yxatga kiritilgan.
Bu yilgi ro‘yxatdan ilk bor aralash jang san’ati bo‘yicha jahon chempioni, rossiyalik sportchi Habib Nurmagomedov ham o‘rin oldi. Boshqa sportchilardan «Arsenal» futbol klubi yarim himoyachisi Mesut O‘zil, «Liverpul» hujumchisi Muhammad Saloh, yengil atletikachi, to‘rt karra Olimpiada chempioni Mo Farani ko‘rsatish mumkin.

Муфтий Усмонхон Алимов вошел в рейтинг 500 самых влиятельных мусульман
Председатель Управления мусульман Узбекистана муфтий Усмонхон Алимов вошел в список 500 самых влиятельных мусульман The Muslim 500, сообщает «Podrobno.uz».
Королевский исламский центр стратегических исследований Аммана при поддержке Центра мусульманско-христианского взаимопонимания в Джорджтауне составил очередной список 500 самых влиятельных мусульман (The Muslim 500). Список публикуется ежегодно с 2009 года.
Из числа известных личностей в The Muslim 500 вошли также бывший президент Турции Абдуллах Гюль, экс-министр иностранных дел Турции Ахмед Давудоглу, глава Чечни Рамзан Кадыров, президент Таджикистана Эмомали Рахмон, президент Туркменистана Гурбангулу Бердымухаммедов.
В этом году впервые в список наиболее влиятельных мусульман вошел чемпион мира по смешанным единоборствам, российский спортсмен Хабиб Нурмухаммедов. Из других спортсменов в списке можно увидеть имена двух футболистов – полузащитника "Арсенала" Месута Озила, нападающего "Ливерпуля" Мухаммеда Салаха и легкоатлета, четырехкратного олимпийского чемпиона Мо Фара.