Bu haqda Rossiya migrantlari federatsiyasi prezidenti Vadim Kojenov «Rossiya Federatsiyasining 2021-yildagi migratsiya sohasi: natijalar, muammolar, yechimlar» taqdimoti chog‘ida ma’lum qilgan.
Ushbu natija 2021-yil davomida to‘plangan ma’lumotlar asosida keltirilgan. Tadqiqotda Tojikiston, Qirg‘iziston va O‘zbekiston fuqarolari bo‘lgan 4739 kishi ishtirok etgan.
So‘rov natijalariga ko‘ra, o‘rtacha ishchi 47 100 rubl maosh olishi ma’lum bo‘lgan. Respondentlarning fikriga ko‘ra, ular o‘rtacha 77 200 rubl daromad topishni istashadi.
Yangi kelganlar muhojirlarning rus tilini biladiganlari yaxshi bilmaydiganlarga qaraganda o‘rtacha 35 foiz ko‘proq - mos ravishda 49 ming va 37 ming rubl ishlashadi.
Migrantlarning 22 foizi sakkiz soat yoki undan kam ishlaydi, so‘rovda qatnashganlarning 27,5 foizi kuniga sakkiz soatdan o‘n soatgacha ishlashlari ma’lum bo‘lgan.
Muhojirlarning 54,4 foizi Rossiyaga ishlash uchun kelishning asosiy sabablari sifatida yurtlaridagi maoshning pastligini, 30,5 foizi mehnat bozorida takliflar yo‘qligidan, 18 foizi o‘z mamlakatlaridagi umumiy turmush darajasi pastligidan shikoyat qilgan.

Стало известно, сколько зарабатывают мигранты в России
На сегодняшний день средняя зарплата трудовых мигрантов в России достигает почти 50 тыс. рублей, об этом сообщил президент Федерации мигрантов России Вадим Коженов во время презентации.
Данные собирались весь 2021-й. В исследовании поучаствовали 4739 человек – выходцы из Таджикистана, Кыргызстана и Узбекистана.
По результатам опроса выяснилось, что среднестатистический работник получает оклад размером в 47 100 рублей. Желаемым средним заработком, по мнению опрошенных, стали 77 200 рублей.
Коженов отмечает, что приезжие, владеющие русским языком, зарабатывают в среднем на 35% больше, чем те, кто плохо его знает - 49 тыс. и 37 тыс. рублей соответственно. Около 22% работают восемь часов и менее, 27,5% опрошенных трудятся от восьми до десяти часов в день.
Главными причинами переезда для работы в Россию 54,4% мигрантов называют низкие зарплаты на родине, 30,5% отметили отсутствие предложений на рынке труда, 18% жалуются на общий низкий уровень жизни в родной стране.