Rossiyaning ikki aviakompaniyasi O‘zbekistonga parvozlarini bekor qildi
Rossiyaning «Smartavia» va «I FLY» aviakompaniyalari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi fuqaro aviatsiyasi aerodromlariga bir martalik parvozni amalga oshirish uchun taqdim qilingan so‘rovnomalariga «O‘zaviatsiya» agentligi tomonidan ruxsatnomalar oldindan rasmiylashtirilgan.
Biroq, «Smartavia» aviakompaniyasi tomonidan 2022-yil 7-mart kuniga rejalashtirilgan Moskva – Urganch – Moskva yo‘nalishidagi parvoz bajarilmasligi yuzasidan aviakompaniya tomonidan rasmiy ma’lumot berildi.
Shuningdek, «I FLY» aviakompaniyasi esa 2022-yil 5-martdan boshlab, O‘zbekiston Respublikasiga bajarilishi kutilayotgan hamda barcha rejalashtirilgan yo‘nalishlarda o‘z parvozlarini noma’lum muddatga to‘xtatganligi xaqida rasmiy ma’lumotni O‘zbekiston aviatsiya ma’muriyatiga taqdim etdi.
Bekor bo‘lgan aviaqatnovlar yo‘lovchilari aviachipta pullarini qaytarish yoki chiptalarini boshqa muddatga qayta bronlash masalalari yuzasidan ushbu chiptalarni xarid qilgan aviakassalarga murojaat etishlari tavsiya etiladi.

Две российские авиакомпании отменили ряд рейсов в Узбекистан
Российские авиакомпании «Smartavia» и «I FLY» отменили ряд рейсов в Узбекистан. Об этом сообщила пресс-служба Минтранс.
Согласно официальной информации поступившей от Авиакомпании «Smartavia», запланированный рейс на 7 марта 2022 года по маршруту Москва - Ургенч – Москва был отменён.
Также авиакомпания «I FLY» предоставила официальную информацию в Авиационную администрацию Республики Узбекистана о том, что, начиная с 5 марта 2022 года приостанавливает все запланированные рейсы по всем направлениям в Республику Узбекистан на неопределенный срок.
Пассажирам отмененных рейсов, для решения вопросов связанных с возвратом денег или повторным бронированием билетов на другой период времени, рекомендуется обращаться в авиакассы, где были приобретены данные билеты.
Пассажирам рекомендуется перед покупкой или кассирам перед продажей авиабилетов, на главной странице официального веб сайта Агентства «Узавиация», в разделе «Информационное табло» ознакомится со статусом планируемого рейса.